بورس در حال رشد است اما نه به اندازه بازارهای موازی/ نرخ واقعی دلار 37 هزار تومان است.


بازار در حال رشد است، اما رقابت با دلار را از دست می دهد

اخبار بورسا:

نرخ واقعی دلار 37 هزار تومان / قیمت دلار در پایان سال به 40 هزار تومان رسید

سجاد بوربور کارشناس بورس در گفتگو با اخبار بورسا، بیان کرد: با نقدینگی فعلی بالای 5 درصد، رشد اقتصادی خوشبینانه 4 درصد و تورم جهانی نزدیک به 5 درصد، قیمت واقعی دلار 37 هزار تومان است مگر اینکه قیمت ارز سرکوب شود. از سوی دیگر، با صادرات غیرنفتی و واردات خدمات، دولت نمی تواند دلار را کاهش دهد مگر اینکه منابع از طریق برجام آزاد شود. اگر منابع آزاد شود برای جلوگیری از قطعی گاز در زمستان و برق در تابستان مصرف می شود، دولت باید 50 میلیارد دلار برای این مشکل هزینه کند.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی اگر از منابع آزاد شده برای ارز استفاده شود نه زیرساخت، اشتباه گذشته تکرار می شود. از سوی دیگر به دلیل اعتراضات، خروج سرمایه از کشور افزایش یافته است، در این شرایط قیمت دلار در حال افزایش است و با وجود نقدینگی فعلی، دلار تا پایان سال به 40 هزار تومان می رسد. .

مشکلات زیادی در زمینه سرمایه گذاری در کشور وجود دارد

این فعال بازار سرمایه با اشاره به حوزه فعالیت خود تصریح کرد: من به عنوان یک معامله گر برای کسب سود به دنبال ایرادات هستم، اما یک اتفاق یا تصمیم منطقی نمی تواند دلار را به مسیر اصلی بازگرداند، این کار مستلزم یک سری تصمیمات صحیح است، بلکه یک سری تصمیمات درست می خواهد. از یک مسیر هموار و تثبیت دلار. در عین حال باید رشد اقتصادی در کشور ایجاد شود که با نیروی انسانی خوب، فناوری و سرمایه گذاری میسر می شود. از دهه 90 تاکنون سرمایه گذاری کافی صورت نگرفته و سرمایه خارجی وارد کشور نشده است، از سوی دیگر فناوری وارد کشور نشده و در نهایت به دلیل نبود بستر، نیروی انسانی نیز کاربرد خود را از دست می دهد. باید گفت که تعدادی از مشکلات ساختاری با راه حل های روشن وجود دارد که حل نشده است.

سه عامل اصلی که بازار سهام را هدایت می کند

بوربر با اشاره به وضعیت فعلی بازار سرمایه تصریح کرد: هجوم نقدینگی و افزایش حجم معاملات، افزایش نرخ دلار و رشد قیمت کالاها در سطح جهانی سه عاملی هستند که می توانند سرمایه را تحریک کنند. بازار رشد کند بررسی های 4-5 ماه اخیر نشان داده است که حاشیه سود خالص شرکت ها به نصف کاهش یافته است. پالایشگاه ها 14 درصد سود خالص داشتند که با امید به ورود جریان نقدی به بازار سهام به 10 درصد رسیده است. یک شرکت خوب در نظر گرفته می شود که سود سالانه خود را تکرار کند و با شیب کمی که در بورس وجود ندارد رشد کند.

دولت به دنبال کسب و کارهایی است که دارای کمبود نقدینگی هستند

وی افزود: علاوه بر همه اینها دولت پول ندارد، خودسرانه تصمیم می گیرد و به راحتی در بودجه شرکت ها دخالت می کند، چه تضمینی وجود دارد که برای شرکت های بورسی مالیاتی وضع نشود؟ از سوی دیگر، با افزایش نرخ بهره در اقتصاد جهانی، تولیدکنندگان کالا به دلیل عدم توانایی در دریافت وام، تولید خود را کاهش می دهند که منجر به افزایش قیمت می شود. کشوری که بیشترین تاثیر را بر قیمت کالاها دارد، چین است و شاخص های ارائه شده در آن کشور رکود را نشان می دهد، با رکود در چین و هند، کالاها در حال کاهش هستند.

بازار سهام در حال رشد است اما در رقابت با بازارهای موازی عقب مانده است

بربر در پایان به سه عامل محرک بازار سهام اشاره کرد و به بورس نیوز گفت: احتمال ایجاد جریان نقدینگی در بورس کم است، از سوی دیگر احتمال افزایش قیمت دلار زیاد و کالاها نوسان دارند. . نمی توان انتظار داشت بورس مثل مسکن و دلار بازدهی داشته باشد، با اینکه بورس در حال رشد است اما در رقابت با بازارهای موازی مثل دلار عقب مانده است.

پایان مقاله

دیدگاهتان را بنویسید