بسته حمایتی بازار سرمایه در بلندمدت موثر نخواهد بود/دلایل بی اعتمادی سهامداران از بین خواهد رفت


آیا باز هم بازار مسکن را آرام خواهند کرد؟

بسته حمایتی بازار سرمایه از کاهش قیمت ها در کوتاه مدت جلوگیری می کند

فرشید زرین کیا کارشناس بازار سهام در گفت و گو با بورس نیوز گفت: عناصر 10 دستور حمایتی صادره از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار می تواند از کاهش قیمت بازار سرمایه و ریزش شاخص در بورس جلوگیری کند. کوتاه مدت، اما برای ایجاد تغییرات بلندمدت نیاز به هماهنگی بین تمام ارکان اقتصادی دولت است. مواردی مانند قیمت های دستوری، خوراک پتروشیمی ها و بحث نرخ ارز در بازار سرمایه مطرح است. در این میان ثبات نرخ سود نیز مستلزم هماهنگی بین ارکان اقتصادی است و بدون پرداختن به این موضوعات، بورس در بلندمدت شاهد اتفاق خاصی نخواهد بود. حل چنین مواردی ارزش سطوح فعلی را به سهامدار خرد ثابت می کند و به خریدار کمک می کند.

دستکاری در قیمت خرید موثر نخواهد بود / دلایل بی اعتمادی سهامداران برطرف شود

وی با تاکید بر آثار کوتاه مدت این گونه مصوبات، تصریح کرد: تغییر مالکیت واقعی به مالکیت قانونی در یک جلسه معاملاتی در بورس نزدیک به یک همات است و ظرف یک ماه این مبلغ معادل کل مبلغ سپرده شده توسط صندوق توسعه ما نتیجه می گیریم که چنین اقداماتی موقت و کوتاه مدت هستند. تا زمانی که علت تقویت نشود، نمی‌توانید از طرف خرید حمایت کنید، بنابراین قرار دادن پول در صندوق تثبیت بازار سهام مشکل را حل نمی‌کند. وقتی دلیل ارزش بازار سهام ثابت شد، جریان نقدی به آن سرازیر می شود، نیازی به تزریق پول از منابع دیگر نیست.

زرین کیا ادامه داد: از سوی دیگر افزایش زمان معاملات گام مثبتی است به شرطی که برای کل بازار سرمایه انجام شود. یعنی بورس ایران و ارز باید همزمان تغییراتی در زمان معاملات ایجاد کنند که اگر این اتفاق برای بخشی از بازار بیفتد برای سرمایه گذاران مطلوب نخواهد بود.

بانک مرکزی و سازمان صرافی نیاز به هم افزایی دارند

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: در گذشته جلساتی بین سازمان بورس و بانک مرکزی بوده است اما این دو رکن اقتصادی نیازمند هم افزایی در زمینه نرخ سود هستند. نرخ سود، نرخ تامین مالی بنگاه های اقتصادی است و دولت و بانک مرکزی باید آن را مدیریت کنند. از سوی دیگر این نرخ بر بازار سرمایه نیز تاثیر می گذارد و به همین دلیل اهمیت آن در حال افزایش است. این موضوع طبق مذاکرات قبلی نیازمند نگاه جدی به اجرای تصمیمات آن است.

پیشنهاد به وزارت نفت

وی در نهایت به بورس نیوز گفت: پیشنهاد می شود وزارت نفت به شرکت های پتروشیمی تسهیلات بدهد و فرمولی برای نرخ خوراک بلندمدت ارائه کند تا فعالان بازار سرمایه بتوانند سرمایه گذاری بهتری انجام دهند.

حسین حریریان

دیدگاهتان را بنویسید