برای دور زدن تحریم ها می توان از ارزهای دیجیتال استفاده کرداولین نشست جهانی انجمن‌های فعالان حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین با عنوان «تکنوبلاک» امروز در مرکز همایش‌های بین‌المللی پخش با حضور فعالان ایرانی و نمایندگان متعددی از روسیه و ترکیه برگزار شد.

به گزارش ایسنا از ایتنا، رضا باقری عسل، معاون امور دولت، مجلس و استان های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در همایش تکنوبلاک گفت: از سال 1387 که اولین سامانه همتای سفید بیت کوین ایجاد شد، پنج سال طول کشید تا مفهوم بلاک چین وارد سیستم ها شود. تجلی این دغدغه تا امروز ادامه دارد. اگر کمی به عقب برگردیم، در نوامبر 2021 شاهد اوج قیمت بیت کوین به 68 هزار دلار بودیم و در عرض سه ماه ارزش آن به نصف کاهش یافت و امروز به یک سوم رسیده است. این موضوع نشان دهنده دغدغه و توقع مردم برای حفظ سرمایه است. اعتمادی که مردم به این حوزه داشتند باعث رشد بی نظیری در این حوزه شد.

وی با بیان اینکه ایران دو و نیم تا هشت میلیون کاربر در حوزه ارزهای دیجیتال دارد، گفت: البته نظر مردم حفظ یا ایجاد صرافی سبد دارایی های رمزنگاری شده است. اما می توان از این ابزار برای دور زدن تحریم ها نیز استفاده کرد، اما در کنار این مزیت ها نگرانی هایی نیز وجود دارد. بنابراین باید در کنار مزایا، معایب را نیز در نظر گرفت زیرا بدون کنترل معایب، فرصت رشد با مشکل مواجه خواهد شد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: اما یک مشکل در این صنعت وجود دارد و آن مصرف انرژی است. در کشور ما 200 مگاوات استخراج قانونی و تا 2000 مگاوات استخراج غیرقانونی برای صنعت معدن استفاده می شود و این فناوری رواج دارد. به همین دلیل مقرراتی در این زمینه داشتیم. سال گذشته کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال تشکیل شد و به لطف وزیر اقتصاد و نیرو در دوره گذشته مصوبه کمیسیون به تصویب رسید که امیدواریم به تصویب برسد. البته ماینینگ تنها جنبه کوچکی از انتظارات ما از این فناوری است.

باقری عسل تصریح کرد: به نظر می رسد باید با حساسیت خاصی به این معضل نگاه کرد و از مزیت هایی که این فناوری ایجاد می کند استفاده کرد. این فناوری مورد توجه عموم است و بیشتر شرکت کنندگان آن جوانان هستند. علاوه بر این، اگرچه ارتباطی بین ارز دیجیتال و بورس در جهان وجود دارد، اما در دو سال گذشته به دلیل مشکلات بازار سهام در ایران، گرایش به سمت دامنه افزایش یافته است و با توجه به تغییر در در جهت گیری بازار، ارزهای دیجیتال نقش ویژه ای در کشور ایفا کرده اند.

وی با بیان اینکه کاهش ارزش دارایی ها نیز در تغییر مسیر به سمت استفاده از ارزهای رمزنگاری شده موثر است، گفت: افراد زیادی در کشور ما از این فناوری استفاده می کنند. از سوی دیگر، فناوری باید در خدمت مبارزه با تقلب باشد، مقررات ما باید هم خطرات و هم منافع را پوشش دهد و بین آنها تعادل ایجاد کند. همچنین گرایش دولت تسهیل امور است، مشارکت خوبی در حوزه صنفی وجود دارد و بحث دارایی های دیجیتال موضوع جدیدی است که در حال پیگیری آن هستیم. این اولین باری نیست که دنیا اعتماد خود را به فناوری از دست می دهد و اگر نتوانیم به نگرانی های افرادی که می خواهند به فناوری اعتماد کنند رسیدگی کنیم، فناوری ارزش خود را از دست خواهد داد.

گذار به اقتصاد دیجیتال فرصتی برای صنعت کشور است
در این مراسم سیروس وطنکه – رئیس مرکز توسعه و تعاون ریاست جمهوری – اظهار داشت: امروزه نوآوری فناوری یکی از ابعاد کلیدی صنایع است. این جنبه به رقابت بین جوامع منجر شد. نوآوری فناوری نیازمند بستر لازم است که امروزه به عنوان اقتصاد دیجیتال شناخته می شود. آمارهای متفاوتی در مورد اهمیت اقتصاد دیجیتال در کشورها وجود دارد و فناوری های دیجیتال نیز مفاهیم اساسی اقتصاد را تغییر می دهند.

وی با بیان اینکه در سال 2009 و زمانی که ارزهای رمزنگاری شده وارد دنیا شد، برای اولین بار از اینترنت برای انتقال ارزش استفاده شد، اظهار داشت: تاثیرات این فناوری و کاربرد آن بر اقتصاد کشورها قابل توجه است و دولت ها باید تصمیمات مهمی در این زمینه اتخاذ کنند. این مشکلات، سیاست گذاری برای نقش های مالی را مخاطره آمیز می کند. به همین دلیل، سیاستمداران و ناظران در سراسر جهان در تلاش برای ایجاد تعادل بین فین‌تک و ابزارهای مالی هستند.

رئیس شورای سیاست گذاری کنفرانس تکنوبلاک توضیح داد: گذار به اقتصاد دیجیتال به کشورها این امکان را می دهد که صنعت خود را بهبود بخشند و با صرفه جویی در زمان به بهره وری بهتری منجر شوند. مصرف کنندگان از طریق دسترسی به خدمات بهتر و هزینه کمتر از شرایط بهتری بهره مند شده اند و به همین دلیل اقتصاد دیجیتال به عنوان یک موضوع مهم در کشورها تلقی می شود.

وطن خواه خاطرنشان کرد: اقدامات انجام شده برای برگزاری همایش امروز اقدامات گسترده ای است. جلسات متعددی بین نهادهای دولتی کشورهای شرکت کننده در کنفرانس برگزار شد. جلسات متعددی بین انجمن‌های ارزهای دیجیتال ایران، روسیه و ترکیه برگزار شد. کار اصلی این کنفرانس انتقال تجربیات در زمینه بهره برداری از فرصت ها و حل چالش های پیش روی بلاک چین است.

دیدگاهتان را بنویسید