اپراتورها یکی از بزرگترین بازندگان فیلترینگ هستنداکثر کاربران بستر ارتباطی «دیتا» را با قیمت های مقرون به صرفه تر و امکانات بیشتر ترجیح می دهند و در نتیجه در دنیای امروز، عمده درآمدزایی و سود اپراتورهای تلفن همراه اغلب از ارائه خدمات ارزش افزوده و خدمات پهنای باند حاصل می شود.

به گزارش ایتنا از ایسنا، اعمال محدودیت های اینترنت در کشور در یک ماه گذشته، جدا از کسب و کار، اپراتورهای تلفن همراه را نیز تحت تاثیر قرار داد و آنها به دلیل خرید اینترنت پهن باند از طریق هاب های بین المللی متضرر شدند و قطعی اینترنت باعث شد تا آنها متحمل ضرر می شوند، زیرا آنها بهای خرید پهنای باند را در مدت زمان مشخصی پرداختند، اما به دلیل قطعی اینترنت نتوانستند آن را تحویل دهند و از آن مکان درآمدی کسب نکردند، و اینکه مشتریان آنها کمتر احتمال دارد آن را تمدید یا تمدید کنند. خرید اشتراک و بسته اینترنت نیز در این امر بی تاثیر نیست.

بررسی گزارش های درآمد ماهانه برخی اپراتورهای تلفن همراه به وضوح کاهش درآمد اپراتورها را نشان می دهد. بنابراین درآمد یکی از اپراتورها از محل بهره برداری خطوط تلفن همراه در مهرماه (دوره قطع اینترنت) نسبت به شهریور ماه بیش از 743 میلیارد تومان کاهش داشته است.

تماس خبرنگاران با اپراتور اول که به حقیقت این موضوع پی بردند، به این نتیجه رسیدند که تمامی اطلاعات مالی اپراتور اول با توجه به بورسی بودن آن در کدال قرار دارد و به شماره 734 منتشر شده است. میلیارد مربوط به مقایسه درآمد اپراتور از محل کار خطوط تلفن همراه در مهرماه (دوره خاموشی اینترنت) نسبت به شهریور صحیح است و در کدال موجود است. اپراتور دوم تلفن همراه به خبرنگار ایسنا گفت: این موضوع در حال بررسی است و با مشخص شدن نتیجه اعلام می شود.

در این خصوص محمد کیشوری – کارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات – گفت: اپراتورها یکی از بزرگترین بازندگان از شرایط فعلی اینترنت در کشور هستند، هم از نظر قطعی و هم از نظر فیلترینگ. . برای اپراتورها این وضعیت مانند یک فلش سه ضلعی است و به نظر من حداقل از سه جنبه محدود هستند. اول اینکه نزدیک به 60 تا 70 درصد درآمد اپراتورهای تلفن همراه از اینترنت است و بر اساس آمار و برآوردهای انجام شده در زمان اعمال محدودیت اینترنت در کشور، حدود 30 تا 35 درصد از مصرف و فروش اپراتورهای اینترنتی میدانی کاهش یافته است. و در نتیجه مشخص می شود که این امر حداقل 20 درصد بر کل درآمد، مصرف و اینترنت آنها تأثیر داشته است و به عبارتی درآمد آنها کاهش یافته است.

و ادامه داد: طبیعی است که وقتی فروش یک اپراتور کاهش می یابد، سود آن نیز کاهش می یابد و این خود از یک جهت به معنای ضرر است. اما جنبه دوم زیان اقتصادی افزایش فروش و مصرف پهنای باند داخلی است، زیرا تعرفه پهنای باند داخلی نیم بها است و ترافیک نیم بها برای اپراتورها سودی ندارد و حتی اپراتورها عملاً به فروش پهنای باند داخلی یارانه می دهند. در نتیجه، صرف نظر از اینکه چقدر پهنای باند فروخته می شود، اگر افراد داخلی بیشتر جایگزین خارجی برای آنها کنند، سود آنها افزایش نمی یابد.

کشیری بیان کرد: موضوع مهمی که زیاد به آن توجه نمی شود این است که هزینه پهنای باند اینترنت حدود 10 درصد هزینه اپراتورها است و در عمل هزینه ترافیک داخلی و خارجی برای اپراتورها تفاوت چندانی ندارد که باعث ترافیک داخلی می شود. 50 درصد ارزان تر برای اپراتور فروش مشتریان تاکید می کنم افزایش مصرف پهنای باند داخلی به خودی خود اقدام خوبی است و هیچکس نمی گوید بد است، اما حداقل سازوکار اقتصادی فعلی که اتخاذ شده اشتباه است و منجر خواهد شد. به ارائه غیراقتصادی خدمات داخلی، زیرا AND بهینه اقتصادی نیست.

این کارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه زیان اپراتورها از شرایط فعلی نتیجه این دو مورد نیست، تصریح کرد: ضرر سوم افزایش هزینه تبادل ترافیک با ارائه دهندگان خدمات پایه است. بر اساس مصوبه 318 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اپراتورها موظفند هزینه ترافیکی را که در مرکز IXP با آنها مبادله می کنند برای خدمات اولیه اپلیکیشن داخلی پرداخت کنند و با توجه به اینکه این روزها مصرف آنها افزایش یافته است، هزینه ترافیک همتا به همتا رو به افزایش است و در نتیجه اگر اپراتور ماهیانه 10 میلیارد تومان پرداخت می کرد، الان باید چندین برابر مثلاً 20 تا 30 میلیارد بپردازد.

وی در پایان گفت: این سه عامل در نهایت چرخه اقتصادی فعالان را از فعالیت اقتصادی و منطق سودآوری حذف می کند و در نتیجه این فعالان باید یا سرمایه خود را از دست بدهند یا به شکل دیگری آن را جبران کنند که در در درازمدت پیامدهایی برای شبکه خواهد داشت و همه فعالان این حوزه حتی خود مشترکین متضرر می شوند.

بر این اساس می توان گفت که با محدود کردن پهنای باند اینترنت، اپراتورها بدون جبران بخشی از درآمد خود از آنها محروم می شوند و این امر برای اپراتورها به عنوان بزرگترین بازیگران این حوزه در جهان مشکل ساز خواهد شد. آینده نزدیک آینده زیرا با از دست دادن و خروج اپراتورها از عرصه اقتصادی، سایر بخش های ارتباطات و فناوری اطلاعات تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

به گفته کارشناسان، پیش‌بینی کاهش درآمد اپراتورها تا پایان سال جاری، افت شدید ارزش سهام بخش مخابرات در بورس و مشکلات جدی نقدینگی این شرکت‌ها گاهی می‌تواند باشد. منعکس شده در عدم پرداخت مطالبات پیمانکاران و یا تاخیر زیاد در پرداخت دستمزد کارکنان دور از ذهن است. با ادامه این روند، این تردید به وجود آمد که اپراتورهای تلفن همراه به دنبال راهی برای جبران کاهش درآمد خود هستند و آیا می توان از این ضرر در راه هایی مانند تغییر در حساب مشترکان یا کاهش درآمد استفاده کرد. کیفیت خدمات یا تغییر در بسته های اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید