اوکراین از حامیان خود می خواهد استارلینک را تأمین مالی کنندالکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین در مصاحبه با رویترز گفت: «اگر اوکراین هزینه Starlink را بخواهد، اگر اسپیس ایکس بخواهد، ما سعی خواهیم کرد منابع مالی پیدا کنیم.» ما در کشورهای مختلف شرکای داریم و از آنها می خواهیم به ما کمک کنند. کمک مالی .

نیروهای نظامی اوکراین به هزاران دستگاه Starlink برای برقراری ارتباط در خطوط مقدم، جایی که سیگنال های شبکه مخابراتی معمولی وجود ندارد یا به راحتی نظارت می شود، متکی هستند.

اسپیس ایکس متعلق به ایلان ماسک استارلینک را در اوکراین از زمان آغاز حمله نظامی روسیه در فوریه آغاز کرد و هزاران پایانه اینترنتی در اختیار این کشور قرار داد و به سربازان و شهروندان اوکراینی در مناطق خارج از پوشش سیستم مخابراتی محلی اجازه دسترسی به اینترنت را داد. اما ایلان ماسک ماه گذشته در توییتی اعلام کرد که اسپیس ایکس نمی تواند برای همیشه هزینه های ارائه این سرویس در اوکراین را پوشش دهد. آن شرکت حدود 20 میلیون دلار در ماه برای کار استارلینک در اوکراین هزینه می کند و استارلینک ضرر کرده است. اما دو روز بعد از آن اظهارات عقب نشینی کرد و اعلام کرد که به ارائه خدمات اینترنت ماهواره ای به استارلینک ادامه خواهد داد.

وزیر دفاع اوکراین گفت: ما این قول را دریافت کردیم که ماسک به ارائه Starlink به اوکراین ادامه خواهد داد. وی در ادامه افزود: اسپیکس برخی از ماهواره ها را به صورت رایگان ارائه می کند اما برای برخی دیگر پول می گیرد اما به تعداد آنها اشاره ای نکرد.

به گزارش رویترز، رزنیکوف گفت: اختلاف استارلینک یک چالش است، اما مشکل بزرگی نیست.