امضای قرارداد با روسیه برای ساخت راه آهن رشت – آستارا


امضای قرارداد با روسیه برای ساخت راه آهن رشت - آستارا

اخبار بورسا: رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در اولین نشست همکاری های ترانزیتی ایران با کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان گفت: ترانزیت و حمل و نقل یکی است. از مهمترین مسائل اقتصاد جهان صادرات و واردات در این حوزه حائز اهمیت است، در اجلاس همکاری های ترانزیتی جلسات کارشناسی در این راستا برگزار شد.

در 4 موضوع مسیر سبز ترانزیتی، اعطای روادید یک ساله به اپراتورهای ترانزیتی، یکسان سازی تعرفه ها بین کشورها و توسعه زیرساخت های ترانزیتی در جلسه امروز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و از وزیران و هیئت های نمایندگی کشورها خواستیم در این زمینه همکاری کنند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه زیرساخت‌های ترانزیتی ایران کامل نیست، گفت: متاسفانه در سال‌های اخیر به این کریدورها توجه نشده است. در حال حاضر راه آهن مهم رشت – آستارا به طول 163 کیلومتر داریم که روس ها باید در آن شرکت کنند. در صورت تامین اعتبار، این پروژه سه ساله تکمیل خواهد شد.

قاسمی از در دستور کار بودن خط ریلی رشت – زاهدان به طول 900 کیلومتر خبر داد و یادآور شد: علاوه بر این، بهسازی کریدور شمالی اینچه برون – گرمسار نیز در دستور کار قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه تکمیل پارک راه آهن نیز در دستور کار قرار دارد، گفت: در صورت عدم وجود موانع، قرارداد تکمیل خطوط ریلی در کریدورهای مهم داخلی با پیمانکاران ایرانی و خارجی در ماه آینده منعقد می شود. ما فرآیند قرارداد را بین پیمانکاران حرفه ای توزیع خواهیم کرد تا زمان کاهش یابد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با تاکید بر اینکه “حتی اگر ساختمان وزارت راه را به این منظور بفروشیم، راه آهن رشت – آستارا می سازیم” گفت: امروز بعدازظهر با روس ها درباره این پروژه مذاکره خواهیم کرد. اگرچه از ابتدا 10 کیلومتر است و از انتهای این جاده 10 کیلومتر کار آغاز شده است.

قاسمی با بیان اینکه شرایط سیاسی منطقه به نفع ایران است، گفت: با دوستان روسی خود در زمینه ترانزیت کالا توافق خوبی داریم. در حال حاضر این کشور 30 ​​میلیون تن زغال سنگ و 20 میلیون تن محموله ترانزیتی دارد که می تواند از مسیر ایران برای جابه جایی آن استفاده کند.

وی گفت: ما در گفت وگوی راهروها مشکلی به نام تحریم نداریم.

دیدگاهتان را بنویسید