افزایش مصرف آنتی بیوتیک ها در کشور


افزایش مصرف آنتی بیوتیک ها در کشور

به گزارش مردم سالاری آنلاین، دکتر سجاد اسماعیلی در گفت وگو با ایسنا، در خصوص علت کمبود برخی آنتی بیوتیک ها برای کودکان در کشور، اظهار کرد: اخیرا بر اساس گزارش های دریافتی از معاونت غذا و دارو در استان های مختلف در بحث آنتی بیوتیک مورد نیاز کودکان کمبودهایی وجود دارد که عمدتاً در زمینه سوسپانسیون و شربت مورد نیاز آنها هستیم. در پی اعلام این کمبود، اقدامات لازم برای تامین سریع این آنتی بیوتیک ها در دستور کار قرار گرفت و این برنامه ریزی در حال انجام است.
نیاز به مشارکت تولیدکنندگان برای تولید آنتی بیوتیک های کودکان
برنامه ریزی واردات در صورت نیاز

وی افزود: جلسات متعددی با شرکت های آنتی بیوتیک برگزار شده و طی هفته آینده تعهدات لازم برای تامین آنتی بیوتیک از آنها اخذ خواهد شد. حتی اگر تولید داخلی تا پایان سال به اندازه کافی نیاز کشور به آنتی بیوتیک اطفال را تامین نکند، سازمان غذا و دارو به سرعت برای واردات بقیه نیاز کشور در این حوزه برنامه ریزی خواهد کرد. این واردات هم در حوزه مواد اولیه مورد نیاز برای تولید آنتی بیوتیک و هم در حوزه محصول نهایی خواهد بود. بنابراین در صورتی که تولیدکنندگان مواد اولیه نتوانند مواد اولیه لازم برای تولید آنتی بیوتیک را به مقدار کافی تامین کنند، واردات در حوزه مواد اولیه انجام می شود و همچنین در صورتی که تولید محصول نهایی آنتی بیوتیکی انجام نشود. ارضای یک بازار، واردات نیز در حوزه محصول نهایی انجام می شود. ما خواهیم داد
اسماعیلی برنامه ریزی واردات در زمینه آنتی بیوتیک های کودکان و مواد اولیه آن را منوط به تعهدات تولیدکنندگان و تحویل به موقع آنها دانست و گفت: آنها می توانند نیاز بازار کشور را تامین کنند. چه از طریق تولید داخلی و چه از طریق واردات. البته تمرکز ما بر تولید داخلی است، اما اگر به هر دلیلی تولید داخلی نتواند پاسخگوی این نیاز ما باشد، مجبوریم داروهای مورد نیاز کشور را از طریق واردات تامین کنیم و برنامه ریزی هایی در حال انجام است.
دسترسی پایدار به آنتی بیوتیک های کودکان برای 15 روز آینده

وی ادامه داد: همزمان در زمینه ساماندهی توزیع آنتی بیوتیک نیز برنامه ریزی هایی در حال انجام است تا بتوانیم بازار را ساماندهی کنیم تا بتوانیم این نوید را بدهیم که در 15 روز آینده بتوانیم دسترسی پایدار به آنتی بیوتیک های کودکان را فراهم کنیم. برای بیماران و کودکانی که این داروها نیاز به تولید دارند. سازماندهی توزیع آنتی بیوتیک های کودکان در حال انجام است. البته در حال حاضر نیز در حال توزیع است، اما از آنجایی که میزان عرضه و تقاضا متناسب نیست و گاهاً الگوی نسخه نویسی نادرست است و مصرف افزایش یافته است، در نظر داریم ساماندهی کنیم.
مشاور رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در نیمه اول دهه 1400 شاهد بودیم که اوج کرونا شدید بود و بیماران بیشتر در بیمارستان بستری می شدند و در نتیجه رژیم درمانی بستری متفاوت بود. در حالی که در سال 1401 با واکسیناسیون گسترده اکثر بیماران مبتلا به کرونا به صورت سرپایی درمان می شدند و در درمان سرپایی شاهد تجویز گسترده آنتی بیوتیک برای بیماران هستیم که در زمینه آنتی بیوتیک های تزریقی و اطفال نیز کاربرد دارد. شربت های آنتی بیوتیک افزایش یافته است. طبیعتا نسبت این عرضه و تقاضا تغییر کرده است. سازمان غذا و دارو اکنون در حال برنامه ریزی برای بازگرداندن تعادل بین عرضه و تقاضا است تا بتوانیم دسترسی پایدار بیماران را طی 15 روز آینده تضمین کنیم.
افزایش 30 درصدی عرضه آنتی بیوتیک در نیمه اول سال 1401

اسماعیلی تاکید کرد: در نیمه اول سال 1401 نزدیک به 30 درصد بیشتر از نیمه دوم 1400 آنتی بیوتیک برای کودکان تهیه کردیم. در واقع ما از حدود 13 میلیون در نیمه دوم سال 1400 به حدود 17 میلیون در نیمه اول سال 1401 رسیدیم. اما از آنجایی که مصرف بیش از حد مصرف می شد و افزایش می یافت و گاهی اوقات دستور پخت نادرست بود، این امر منجر به کاهش این نسبت شد، اما ما این مشکل را مدیریت می کنیم و رایزنی های لازم با معاونت بهداشتی وزارت بهداشت انجام شده است. در بحث تجویز و الگوی مصرف نیز باید نظارت لازم را داشته باشند. بنابراین با برنامه ریزی های انجام شده آنتی بیوتیک های مورد نیاز مردم را برای فصل سرما تامین می کنیم و اگر تولید داخل نتواند نیاز کشور را تامین کند به سرعت از طریق واردات انجام می شود. زیرا اولویت ما تحویل دارو است.
وی در خصوص تقاضای تولیدکنندگان آنتی بیوتیک برای تعدیل قیمت این داروها گفت: تعدیل قیمت انجام شده است. هر سازنده ای چه در زمینه آنتی بیوتیک و چه داروی دیگری که درخواست تعدیل قیمت داشته باشد، درخواست آنها بررسی شده و در صورت لزوم تعدیل قیمت انجام شده و به آنها ابلاغ شده است و دیگر هیچ بهانه ای در این زمینه وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید