استفاده از همان شارژر برای آیفون ها صدق می کنداین اصلاحات روز سه‌شنبه هفته جاری با اکثریت آرا در پارلمان اروپا تصویب شد و اولین مقرراتی است که در نوع خود در جهان اعلام می‌شود و می‌تواند نقش اتحادیه اروپا را به‌عنوان تنظیم‌کننده استانداردهای جهانی در فناوری تلفن تثبیت کند. این رای موافق توافق قبلی بین نهادهای اتحادیه اروپا بود.

به گزارش ایتنا از ایسنا، مقررات جدید کابل های رابط USB-C برای دستگاه های اندرویدی را به استانداردی اساسی در اتحادیه اروپا تبدیل کرده و اپل را مجبور به تغییر درگاه شارژ آیفون و سایر محصولات خود می کند.

این مقررات همچنین از سال 2026 در مورد لپ‌تاپ‌ها اعمال می‌شود و به تولیدکنندگان زمان بیشتری برای رعایت آن‌ها می‌دهد، اما بسیاری از آنها قبلاً شروع به استفاده از کابل‌های USB-C برای شارژ کرده‌اند.

انتظار می‌رود اپل بیشترین تأثیر را از این تغییرات در میان فروشندگان بزرگ لوازم الکترونیکی داشته باشد، اما تحلیلگران می‌گویند اگر این تغییر خریداران را به خرید دستگاه‌های جدید این شرکت به جای مدل‌های بدون شارژ USB-C تشویق کند، می‌تواند مثبت باشد.

به گفته تحلیلگران، مقررات جدید شامل کتابخوان های الکترونیکی، هدفون و سایر فناوری ها نیز می شود و بنابراین این تغییرات شامل محصولاتی از سامسونگ، هواوی و دیگر سازندگان دستگاه های الکترونیکی می شود.

الکس آگیوس سالیبا، قانونگذار اتحادیه اروپا که اصلاحات را از طریق پارلمان اروپا پیش برد، گفت: بر اساس قوانین جدید، تلفن های همراه و سایر دستگاه هایی که پس از پاییز 2024 فروخته می شوند باید دارای شارژر مشابه باشند. شارژرهای قدیمی غیرقانونی نخواهند بود، بنابراین کاربران همچنان می توانند از دستگاه های قدیمی خود استفاده کنند.

با توجه به اندازه بازار اتحادیه اروپا، مقررات جدید ممکن است باعث ایجاد تغییراتی در کشورهای دیگر شود. در مجموع 13 نوع دستگاه الکترونیکی در استاندارد تک شارژ گنجانده شده است. پارلمان اروپا پیشنهاد اولیه کمیسیون اروپا را که تنها شامل هفت نوع دستگاه بود، گسترش داد. قانونگذاران اروپایی اضافه کردند که این مقررات از سال 2026 برای لپ تاپ ها اعمال می شود.

اپل قبلاً هشدار داده بود که این پیشنهاد به نوآوری آسیب می رساند و کوهی از زباله های الکترونیکی را ایجاد می کند. این تغییر سال ها مورد بحث بوده و باعث شکایت کاربران آیفون و اندروید شده است که مجبور بودند از شارژرهای مختلف برای دستگاه های خود استفاده کنند.

طبق یک مطالعه در سال 2019 توسط کمیسیون اروپا، نیمی از شارژرهای فروخته شده با تلفن همراه در سال 2018 دارای کابل USB micro-B، 29٪ دارای کابل USB Type-C و 21٪ دارای کابل لایتنینگ بودند.

کمیسیون اروپا تخمین زده است که استفاده از یک شارژر تنها حدود 250 میلیون یورو (247.3 میلیون دلار) برای مصرف کنندگان صرفه جویی می کند. بلومبرگ در ماه می گزارش داد که اپل در حال کار بر روی آیفونی با پورت شارژ USB-C است که می تواند سال آینده عرضه شود.

بر اساس گزارش رویترز، قانونگذاران اتحادیه اروپا کمیسیون اروپا را موظف به بررسی مقررات مربوط به شارژ بی سیم کرده اند، اما یک مقام اروپایی گفت هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است زیرا این فناوری هنوز گسترده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید