استفاده از انواع آجر در ساختمان


به گزارش تبلیغاتی ساختمان: آجر در کنار سایر مصالح ساختمانی مانند بلوک دیواری، بلوک سقفی و … از مصالح مهم در ساخت بناهای مختلف بوده و در قسمت های مختلف ساختمان ها مورد استفاده قرار گرفته است. از آجر هم در نمای داخلی و هم در نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود. بنابراین آجر در انواع و اشکال مختلف تولید می شود که در ادامه به آن می پردازیم. (برای مشاهده قیمت واحد دیوار سامان یزد کلیک کنید)

طبقه بندی آجرها از نظر کاربرد و ظاهر:

 • دستگاه آجر
 • آجر عظیم
 • آجر ماشین سوراخ دار
 • آجر خاک رس

هر کدام از این آجرها کاربرد و ظاهر متفاوتی دارند که با توجه به نیاز و کاربردشان مورد استفاده قرار می گیرند.

سيزسشيسشدسته بندی دیگر آجرها بر اساس نوع آنها است.

طبقه بندی آجر از نظر جنس:

 • آجر فشرده
 • دستگاه آجر
 • آجر خاک رس
 • آجر لعابدار
 • آجر نسوز
 • آجر آهک شن و ماسه
 • آجر جوش داده شده

آجر فشرده

این نوع آجر به دلیل فرآیندی که روی آن انجام شده است به آجر فشرده معروف است. این فرآیند شامل: ساخت خاک رس با دست و با فشار دستی کارگران خاک رسی در نتیجه این فرآیند گوشه های قالب با گل مخصوص پر می شود.

کاربرد آجر فشرده بیشتر در سفت کاری و اندود ساختمان است. البته باید اضافه کرد که از این نوع آجر برای تمامی مراحل ساخت مانند: نشیمن چینی، گره چینی، طاق ضربی، دیوارهای دربانی و تیغه چینی استفاده می شود. در نظر گرفتن قیمت آجر فشرده بسیار مناسب تر از آجر ماشینی است.

دستگاه آجر

در بررسی و معرفی آجرهای ساختمانی باید گفت آجر ماشینی یا آجر سوراخ دار آجری است که روی سطح بزرگتر خود دارای 8 یا 10 سوراخ به قطر 1.5 تا 2 سانتی متر باشد. این آجرها در بازار ایران به آجرهای ماشینی هشت یا ده سوراخ معروف هستند.

فاصله این سوراخ ها از لبه آجر و همچنین فاصله سوراخ ها از یکدیگر در هر طرف آجر نباید از 30 درصد طول همان ضلع کمتر باشد. دلیل وجود این سوراخ ها این است که هنگام ساخت دیوار ملات به صورت عمودی به داخل آجر نفوذ می کند و باعث استحکام بیشتر دیوار می شود.

از این نوع آجر در ساخت دیوارهای باربر استفاده می شود، زیرا می توان آن را با میلگرد از طریق سوراخ های سطح آجر تقویت کرد.

آجر خاک رس

آجرهای سفالی با ویژگی های خاصی تولید می شوند و در ساخت آنها به شکل، رنگ و ویژگی های فنی توجه زیادی می شود. در واقع شکل آجر سفالی تعیین می کند که در کدام قسمت از ساختمان استفاده شود.

برای داشتن چسبندگی خوب این آجرها با ملات از نوع سوراخ دار استفاده می شود و وزن سبک بیش از حد این نوع آجرها سرعت اجرا را به بالاترین حد می رساند.

نام دیگر آجرهای سفالی بلوک های سفالی است که بلوک های سفالی به دیوار و سقف تقسیم می شوند که پاشنه بلوک های سفالی 4 یا 5 سانتی متر است و این پاشنه ها بین تیرهای جلو قرار می گیرند. بلوک های سفالی دیواری به ضخامت های 8، 10، 12، 15، 20، 25 و عرض و طول 20 سانتی متر می باشد.

آجر لعابدار

آجرهای لعابدار باعث افزایش مقاومت و جلوگیری از فرسایش و هوازدگی می شوند. بافت صاف این نوع آجر، مسیر نفوذ آب به آجر را مسدود می کند. این استحکام باعث می شود آجرهای لعابدار در برابر عوامل شیمیایی پایدارتر شوند.

باید اضافه کرد که لعاب آجر معمولاً در پایان مرحله خشک شدن است، بنابراین پوششی از ترکیبات معدنی روی یک یا چند سطح آجر پاشیده می شود. لعاب در دمای معینی در آجر حل شده و نفوذ می کند. پس از شلیک، نتیجه یک پرداخت صیقلی است. انتخاب ماده اولیه در تولید آجر لعابدار بسیار مهم است و اگر به درستی انتخاب نشود و ضریب انبساط و انقباض آن با آجر متفاوت باشد، لعاب ساخته شده با آن به سرعت ترک می خورد.

آگرنسوز

مواد اولیه و فرآیند تولید آجر نسوز بسته به محل مصرف، گرمای کوره، محیط شیمیایی، فشار، سایش و تغییرات دما متفاوت است و با حداقل مواد تهیه می شود. در واقع این آجر از انواع خاک های نسوز ساخته می شود.

آخرین کلمه

در این مقاله به انواع آجرها و نحوه ساخت و استفاده از هر کدام پرداختیم. امیدواریم این مقاله برای شما عزیزان جالب و خوانده شده باشد. پیشنهاد می کنیم از مقاله آجر سامان یزد دیدن فرمایید.

توجه: این آگهی یک آگهی رپورتاژ است و اویم شاهانه هیچ نظر و مسئولیتی در قبال محتوا و محصولات آن ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید