اجرای توافقنامه تجارت آزاد با اوراسیا تا پایان سال


اجرای توافقنامه تجارت آزاد با اوراسیا تا پایان سال

اخبار بورسا: میرهادی سیدی، مشاور امور بین‌الملل و موافقت‌نامه‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد که مذاکرات بر سر قرارداد تجارت آزاد هنوز به پایان نرسیده است و تصمیم گرفته شده است که قرارداد ترجیحی تا زمان تنظیم قرارداد تجارت آزاد تمدید شود. نهایی شد.

وی با تاکید بر اینکه نمی توان پیش از پایان مذاکرات انتظار امضای آن را داشت، ادامه داد: یک سال و نیم از مذاکرات برای انعقاد قرارداد تجارت آزاد با اوراسیا به ریاست سازمان تجارت توسعه می گذرد که به نظر می رسد این توافق قطعی است. تا چند ماه آینده تکمیل می شود و قطعا تا پایان سال محقق خواهد شد. چون حداقل دو، شاید سه دور دیگر از مذاکرات باقی مانده است. همچنین 15 دور مذاکرات وبینار و 5 دور مذاکره حضوری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا برگزار شد.

سیدی تصریح کرد: مذاکرات باید تکمیل شود تا برای امضای مقامات ارشد طرفین آماده شود. بنابراین طبیعتاً وقتی مذاکرات هنوز به پایان نرسیده است، به امضای هیچ رئیس جمهوری نرسیده است. به احتمال زیاد برخی از خبرگزاری های خارجی به اشتباه پروتکل تمدید قرارداد تجارت ترجیحی فعلی را که توسط 5 کشور اتحادیه اوراسیا در مارس 1400 امضا شده بود، به عنوان یک قرارداد تجارت آزاد در نظر گرفته اند. شورای حکومتی ما نیز این پروتکل تمدید را در ژوئن 1401 تصویب کرد.

مشاور امور بین الملل و موافقتنامه های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه یکی از موانع تجارت، اخذ حقوق گمرکی است، افزود: در صورت تبدیل قرارداد قبلی به معاهده تجارت آزاد، تعرفه تجارت حدود 80 درصد است. کالاهای بین ایران و اوراسیا صفر خواهد شد و این واضح است و این امر بر تجارت کشور ما تأثیر زیادی خواهد گذاشت. علاوه بر این، لیست اقلام قبلی که در معامله مورد پسند قرار گرفته بودند نیز افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید