آیا شهروندان ایرانی می توانند به آمریکا سفر کنند؟


آیا شهروندان ایرانی می توانند به آمریکا سفر کنند؟

با ویزای توریستی آمریکا می توانید از اقوام و دوستان خود دیدن کنید، خوش بگذرانید یا تعطیلات خود را در این کشور سپری کنید.
سفر به آمریکا از ایران و بازگشت در گذشته آسان‌تر بود، اما امروز به دلیل تنش‌های سیاسی، دشوارتر و طی یک فرآیند طولانی‌تر است. این موضوع حتی برای شهروندان ایرانی نیز دشوارتر و پیچیده تر شده است.
به طور کلی برای ورود به آمریکا نیاز به ویزا است که می تواند انواع مختلفی داشته باشد، ویزای تجاری، ویزای توریستی، ویزای دانشجویی و …. با استفاده از ویزای تجاری آمریکا می توانید در کنفرانس های علمی، آموزشی، تخصصی یا تجاری شرکت کنید. با ویزای توریستی آمریکا می توانید از اقوام و دوستان خود دیدن کنید، خوش بگذرانید یا تعطیلات خود را در این کشور سپری کنید.
قوانین سختگیرانه ای توسط سفارت ایالات متحده برای متقاضیان ویزای توریستی وضع شده است که در میان آنها گواهی های توانایی مالی و گردش مالی بانک از ارزش بالایی برخوردار است. توان مالی باید بین 100 تا 150 میلیون تومان باشد. ضمنا گردش حساب بانکی باید برای 3 تا 6 ماه گذشته باشد. مبالغ ورودی و خروجی چندان در گردش حساب بانکی مهم نیست و آنچه باید در نظر گرفته شود تنها تعداد تراکنش هاست.
لازم به ذکر است که به دلیل عدم وجود روابط دیپلماتیک بین آمریکا و ایران، برای اخذ ویزا باید کشور ثالثی را انتخاب کنید. کشور ثالث می تواند هر یک از کشورهایی باشد که به ایران نزدیکتر و دسترسی بیشتری دارند مانند قبرس، ترکیه، ارمنستان و دبی. پس از مراجعه به سفارت آمریکا در یکی از این کشورها و انجام مصاحبه های لازم و دریافت تاییدیه از سفارت آمریکا، اجازه سفر خواهید داشت.
افسران کنسولی در ارمنستان، ترکیه و دبی می توانند به زبان های فارسی، عربی و انگلیسی صحبت کنند تا به افرادی که به خوبی انگلیسی صحبت نمی کنند کمک کنند.
اطمینان حاصل کنید که در روز مصاحبه در سفارت ایالات متحده کارت های اعتباری، وسایل الکترونیکی (شامل تلفن همراه، فلش مموری، ساعت هوشمند)، سیگار و فندک، اجسام نوک تیز (ناخن گیر، قیچی، سوزن های بافندگی و سوزن دوزی)، مواد غذایی و با خود نوشیدنی نیاورید. لازم به ذکر است که اخذ ویزای آمریکا با دعوتنامه بسیار راحت تر از نداشتن ویزای آمریکا می باشد.
مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای آمریکا برای افراد ایران و سایر کشورها به شرح زیر خواهد بود:

 1. تایید فرم در زمان مصاحبه به همراه رسید پرداخت
  عکس شخصی جلویی با پس زمینه سفید و بدون روتوش
  اصل شناسنامه و شناسنامه و کپی آنها
  اصل کارت خدمت سربازی و کپی آن برای آقایان
  پرینت صورت حساب بانکی شما که باید به زبان انگلیسی باشد
  سند ازدواج در صورت ازدواج
  گواهی طلاق در صورت طلاق
  کپی مصدق سوابق دادگاه و دستگیری یا حبس و هر چیزی که مربوط به سوابق کیفری باشد در صورت داشتن سابقه کیفری و قضایی.
  کلیه مدارک پزشکی و آزمایشات به درخواست سفارت انجام می شود.
  گواهی تمکن مالی که نشان می دهد پس از تاریخ انقضای ویزا به کشور خود باز خواهید گشت.

رایج ترین سوالی که شهروندان ایرانی در مورد اخذ ویزای آمریکا می پرسند هزینه آن است. قیمت ممکن است بسته به کشور و سفارتی که انتخاب می کنید متفاوت باشد.
توجه: متقاضیان یک گروه سنی خاص یا کسانی که ویزای قبلی ایالات متحده را تمدید می کنند ممکن است واجد شرایط درخواست ویزا بدون شرکت در مصاحبه کنسولی باشند. واجد شرایط بودن معافیت مصاحبه به عنوان متقاضی از طریق فرآیند تعیین وقت از طریق سایت های مربوطه مشخص می شود.
شهروندان ایرانی که به دنبال ویزای غیر مهاجرتی برای اقامت موقت در ایالات متحده هستند، می توانند به سفارت ایالات متحده در آنکارا که دارای پرسنل فارسی زبان است، مراجعه کنند.
توصیه می شود که درخواست خود را سه تا چهار ماه قبل از سفر ارسال کنید، زیرا برخی از درخواست های ویزا پس از مصاحبه در بخش کنسولی نیاز به پردازش اداری اضافی دارند.
سوالات زیادی ممکن است در سفارت آمریکا از شما پرسیده شود که باید قبل از زمان مصاحبه به آنها فکر کنید. در اینجا چند سوال وجود دارد:

 • هدف شما از سفر به ایالات متحده آمریکا چیست؟
  قصد دارید در سفرتان کجا بمانید؟
  در طول اقامت خود چگونه پول خود را در ایالات متحده خرج خواهید کرد؟
  آیا تا به حال به ایالات متحده سفر کرده اید؟
  مدرکت چیه؟
  چی کار میکنی؟
  بعد از اتمام اعتبار ویزا چه می کنید؟

بد نیست بدانید برای دریافت ویزای آمریکا نیازی به داشتن برنامه سفر خاصی ندارید، اما بیشتر ایرانی ها باید هتل رزرو کنند یا فردی را که می شناسند با خود به آمریکا بیاورند. همچنین صداقت اولین چیزی است که افسران کنسولی برای پذیرش شما متوجه می شوند پس سعی کنید مدارک خود را با بالاترین درجه دقت و صداقت ارائه دهید و بدون کوچکترین تغییری به سوالات افسر پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید