آیا سودانی مقامات جنبش صدر را از دولت برکنار خواهد کرد؟


آیا سودانی مقامات جنبش صدر را از دولت برکنار خواهد کرد؟

به گزارش دموکراسی آنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی العربی الجدید، در زمان تعیین دولت جدید، اصلاحاتی مانند عزل و نصب مدیران خدمات وزارتی، کارگزاران و تیم های مشاوره ای انجام می شود و این موضوع سوالاتی را در مورد برکناری و جایگزینی مقامات مرتبط با جنبش صدر در دولت محمد شیعه السودانی، نخست‌وزیر جدید عراق، اکنون بر اساس تغییر وزیران یا انتقام‌جویی پیشنهاد می‌شود.
مسئولان جریان صدر در تمامی ادارات، وزارتخانه ها و نهادهای امنیتی در سمت های مهم و ضروری حضور دارند و در تمامی زمینه ها از جمله اخذ معاملات، رتبه بندی مشاغل، تقسیم سود و … برای این جریان تسهیلاتی فراهم می کنند. به دلیل نفوذ سیاسی که در گذشته داشتند، در حال حاضر بیشترین نفوذ را در نهادهای دولتی دارند.
منابع سیاسی نزدیک به دفتر سودانی به العربی الجدید گفتند که مقامات جنبش صدر نقطه تماس با احزاب درگیر در دولت سودان هستند و مقتدی صدر، رهبر این جنبش، هیچ دستوری در مورد آنها صادر نکرده است. همین امر در مورد نمایندگان مردمی که به درخواست او رفتند نیز صدق می کند.
این منابع افزودند که احزاب به ویژه احزاب شیعه معتقدند با توجه به اینکه جنبش صدر در دولت شرکت نمی کند و ترجیح می دهد در اپوزیسیون باشد، پست های مقامات مرتبط با این جریان باید پس گرفته شود، اما برخی از رهبران چارچوب هماهنگی از جمله هادی امیری و عمارالحکیم معتقدند هرگونه جایگزینی این مقامات باعث تحریک مقتدی صدر می شود و این اقدام حذفی تلقی می شود که نیاز به مداخله دارد.
این منابع گفتند که سودانی همه طرف‌ها را در وزارتخانه‌ها و سمت‌ها راضی کرده و معتقد است برای جلوگیری از هرگونه درگیری با جنبش صدر، لازم است مسئولان این جنبش در سمت‌های خود باقی بمانند.
در همین راستا، محمد الصحیود، یکی از اعضای چارچوب هماهنگی، گفت که دولت سودان به دنبال انتقام نیست و در کنار جنبش صدر، احزاب دیگری مانند جریان حکمه وجود دارند که بخشی از این دولت نیستند، اما در در عین حال کارمندان، مدیران و پست های مهم در دولت هستند و وزارتخانه ها برنامه ای برای برکناری احزاب سیاسی از پست های خود دارند و وجود ندارد.
از سوی دیگر، عصام حسین، یکی از اعضای برجسته جنبش صدر، گفت: یک سیستم اداری در عراق وجود دارد که باید ادامه یابد، به ویژه پس از پایان درگیری های سیاسی با تشکیل دولت جدید توسط السودانی و امتناع از آن. جنبش صدر در این دولت شرکت کند.
وی ضمن هشدار نسبت به ترک کارمندان، گفت: دولت تحت سیستم اداری است و چارچوب هماهنگی حق اخراج کارکنان خود را جز در مواقع فساد یا سهل انگاری ندارد، اما اگر با انگیزه انتقام جویی صورت گیرد، عملکرد را تحت تاثیر قرار می دهد. دولت و از سوی دیگر جریان تجربیات صدر در دولت و ادارات دولتی عراق بسیار زیاد است.
حسین گفت: افراد شایسته زیادی در دولت عراق وجود دارند که می توانند به موفقیت مؤسسات خود ادامه دهند و اگر السودانی تلاش کند آنها را اخراج کند، شکست خواهد خورد زیرا ایده پاکسازی دولت از افراد مرتبط با جنبش صدر غیرمنطقی است. تحریک آمیز، اما به نظر می رسد سودانی به حذف اعتقادی ندارد و خواهان درگیری نیست و فقط به دنبال موفقیت است.
وی افزود که جنبش صدر مخالف سودانی ها نیست و به دنبال شکست دولت خود نیست، اما از او حمایت خواهد کرد زیرا منتظر اصلاحات واقعی است.
المیزان، تحلیلگر مسائل سیاسی نیز معتقد است سودانی و احزاب متحدش به دنبال درگیری و درگیری نیستند، بلکه رویکرد آنها برقراری صلح است، بنابراین سیاست انتقام از مقامات مرتبط با جنبش صدر را دنبال نخواهند کرد. و برای جلوگیری از اقدامات تحریک آمیز، این مقامات را بازداشت خواهند کرد
وی همچنین درباره سکوت مقتدی صدر گفت: عدم موضع گیری مشخص از سوی وی نشان می دهد که تفاهم پنهانی بین جنبش صدر و چارچوب هماهنگی وجود دارد و دقیقا بر همین اساس است که در کمتر از یک سال انتخابات زودهنگام مجلس برگزار شد. برگزار شد که خواسته اصلی جنبش است.صدر بود

دیدگاهتان را بنویسید