آیا بهین یاب هنوز از دسترس نامزدها / مهاجمان سایبری خارج است؟


قالی باف

اخبار بورسا:

از ابتدای مهر تاکنون تولیدکنندگان نتوانسته اند وارد حساب کاربری خود در سایت بهین یاب شوند و این مشکل تا امروز که ۲۷ روز از سقوط آن می گذرد ادامه دارد. برخی از تولیدکنندگان می گویند که به آنها دستور داده شده است که برای ورود به سایت دوباره ثبت نام کنند. برخی از شایعات حاکی از آن است که حتی صنایع استان تهران به سایت بهین یاب دسترسی ندارند.

سامانه بهین یاب پورتال خدمات یکپارچه آفلاین وزارت صنعت است که با هدف بهبود فضای کسب و کار در کشور راه اندازی شده است. افرادی که قصد دریافت خدماتی مانند صدور مجوز واحدهای تولیدی و صنعتی، تمدید پروانه، انتقال مالکیت و … را دارند می توانند بدون نیاز به مراجعه شخصی وارد سامانه بهین یاب شده و خدمات مورد نظر را دریافت کنند.

بیان عدم آگاهی قالیباف از هک سامانه بهین یاب

امید کلیباف، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره ثبت مواد اولیه در گفتگو با … اخبار بورسا وی بیان کرد: ثبت سهمیه ای که در سامانه بهین یاب انجام شد اکنون در سامانه کل تجارت انجام می شود.

وی در خصوص تهیه مواد اولیه تولیدکنندگان افزود: تولیدکنندگان باید مواد اولیه را از بورس کالا تهیه کنند. همین سیستم بهینه سازی اکنون در سیستم دیگری به نام سیستم جامع تجارت قرار داده شده است.

سخنگوی وزارت امنیت درباره هک شدن سامانه بهین یاب گفت: تا کنون این مشکل را نشنیده ام.

کلیباف گفت: سامانه جدیدی که کارخانه داران برای تامین مواد اولیه می توانند به آن مراجعه کنند سامانه جامع معاملات است.

بهینه ساز هک شده است و یکی دو روز دیگر بازیابی می شود

محسن صفدری مدیرکل دفتر صنایع شیمیایی و پلیمری وزارت حراست به بورس نیوز گفت: طبق شنیده ها موضوع بهین یاب هک و حملات سایبری بوده و مسئولیت این موضوع نیز بر عهده دفتر است. فناوری اطلاعات طبق هماهنگی های انجام شده با این دفتر تا یکی دو روز آینده سامانه بهین یاب بازیابی می شود و سهمیه ها را در بورس اعلام می کنیم تا سهامداران خرید خود را انجام دهند.

وی افزود: به مرور زمان سیستم کلی معاملات جایگزین سیستم بهینه سازی می شود. بهترین موتور جستجو قطعی نیست اما من مدیرکل دفتر صنایع شیمیایی و پلیمری که بخش زیادی از پتروشیمی ها را پوشش می دهم با مکاتبه با بورس این مشکل را تا حدودی حل کردم. یعنی سهمیه ها را به صورت مکتوب معرفی کردیم. از آنجایی که سیستم بهینه سازی کار نمی کرد، کار را به صورت مکتوب انجام دادیم. تصمیم گرفتیم واحدهای تازه ایجاد شده یا واحدهایی که آمار تولیدشان در سامانه ثبت نشده باشد و بخواهند کتبا سهمیه بگیرند.

پیگیری ها برای تماس با شیرازیان بی نتیجه ماند

در نهایت خبرنگار بورس نیوز نتوانست با محمد شیرازیان، مدیرکل دفتر اطلاعات و فناوری اطلاعات و امنیت سایبری وزارت حریم خصوصی گفتگو کند.

پایان مقاله

دیدگاهتان را بنویسید