آغاز سوآپ فرآورده های نفتی روسیه از ایران


آغاز سوآپ فرآورده های نفتی روسیه از ایران

اخبار بورسامحسن هویستمر، مدیرعامل شرکت ملی نفتکش گفت: در حال حاضر حدود 150 سکوی نفت و گاز در کشور وجود دارد که بیش از 100 شناور خارجی خدمات، نگهداری و سایر وظایف را انجام می دهند و متأسفانه همه این شناورها و خدمه آنها خارجی هستند. .

وی افزود: در این راستا شرکت ملی نفتکش تصمیم دارد با پیروی از روحیه دولت سیزدهم 100 فروند کشتی در خلیج فارس و دریای خزر بسازد و اشتغال پایدار و رونق کسب و کار را ایجاد کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت تصریح کرد: مسئولیت این کار باید در قالب BOO یا ساخت یا بهره برداری و مالکیت به عهده سازندگان و سرمایه گذاران ایرانی گذاشته شود.

خجستمهر با بیان اینکه سرمایه گذاری برای ساخت این 100 کشتی یک میلیارد دلار برآورد شده و هم اکنون حدود 45 شرکت ایرانی متقاضی سرمایه گذاری در این زمینه هستند، گفت: شرکت های دانش بنیان در این زمینه اولویت دارند. امتیازی که ما به این سازندگان و سرمایه گذاران می دهیم این است که چگونه خرید و دریافت خدمات از آنها را با بازگشت 10 ساله تضمین می کنیم.

معاون وزیر نفت در خصوص آخرین وضعیت توسعه میدان آزادگان ادامه داد: مهمترین اقدامی که با شروع دولت سیزدهم در این حوزه انجام شد این بود که این طرح را از رکود خارج کردیم و توسعه را در این میدان شتاب دادیم.

وی بیان کرد: 20 حلقه چاه تولید کردیم و ظرفیت تولید میدان آزادگان جنوبی به 100 هزار بشکه افزایش یافت و این یکی از مهمترین اقدامات برنامه ریزی شده در دولت سیزدهم بود. همچنین به منظور توسعه یکپارچه ذخایر آزادگان شمالی و جنوبی و همچنین تکمیل فاز اول آزادگان جنوبی و اجرای فاز دوم آزادگان شمالی و جنوبی تفاهم نامه ای منعقد شد. با 6 شرکت اکتشاف و تولید منعقد شد که بر اساس آن ظرف مدت هفت سال سرمایه گذاری بالغ بر هفت میلیارد دلار در این بخش انجام خواهد شد و ظرفیت تولید به 570 هزار بشکه خواهد رسید.

خجستمهر گفت: به مردم قول می دهیم در ساخت و اجرای این پروژه مهم حدود 23 هزار نفر مشغول به کار شوند، گفت: خوشبختانه شرکت دشت آزادگان الوند نیز در منطقه آزاد الوند و در منطقه آزاد الوند تاسیس و به ثبت رسیده است. آینده به زودی با صدور مجوز سرمایه گذاری از سوی بانک مرکزی برای بانک ها، وارد فاز مطالعاتی طرح یکپارچه آزادگان خواهیم شد.

دیدگاهتان را بنویسید