کونیکو یامامورا؛ یک بانوی فعال صلح


کونیکو یامامورا؛  یک بانوی فعال صلح

روح بلند خانم سبا بابایی (کونیکو یامامورا) که به مادر تنها شهید دوران دفاع مقدس ژاپن (محمد بابایی) شهرت دارد در جوار حک آرام گرفت.
هفته گذشته که خبر بیماری و بستری شدن ایشان در بیمارستان منتشر شد طی گفتگو با نوه گرامیشان (آقای محمد) برای ایشان از درگاه خداوند متعال آرزوی سلامتی و بهبودی کردم. برای اولین بار در بهمن ماه سال 1391 (تنها چند ماه پس از شروع مسئولیتم در حوزه زنان و خانواده)، در بازدید از موزه صلح تهران با فعالیت های ارزشمند این زن فعال صلح آشنا شدم.
در این بازدید با تعدادی از جانبازان و اعضای انجمن حمایت از قربانیان سلاح های شیمیایی دیدار و گفتگو کردم و در کنار هم پای جمعی از همسران و اعصاب جانبازان شیمیایی نشستم که داستانی پر از اشک است. !
بخشی از این موزه به دوران دفاع مقدس اختصاص دارد و در بخش‌های دیگر آن بخشی از اثرات ضد انسانی بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی ژاپن، جنگ‌های جهانی اول و دوم و استفاده از سلاح‌های ممنوعه است. در جنگ ها نشان داده شده است.
موزه ای متفاوت که سطرهایی از رمان «جنگ و صلح» یا تصاویر سیاه و سفید بمباران اتمی «هیروشیما» و مجروحان «جنگ ویتنام» یا داستان هایی درباره «دفاع مقدس» و فاجعه «سردشت» را نشان می دهد. با کلمات کلیدی “زمین” “، “سیاست” این باعث “رنج” و “خون” می شود.
بر اساس این گزارش، در سال 1383، زمانی که تعدادی از اعضای انجمن حمایت از قربانیان سلاح های شیمیایی تهران با مسئولان «شبکه جهانی موزه های صلح» دیدار کردند، ایده تأسیس موزه صلح در تهران مطرح شد. نهادینه شدن فرهنگ را شکل داده است. مدیران، کارشناسان و راهنمایان این موزه همگی مجروح جنگ در دوران 8 سال دفاع مقدس بوده و هستند که به عنوان آخرین بازماندگان آن دوران و همچنین به عنوان نمادهای زنده جنگ، داوطلبانه بدون چشمداشت مادی، پیامی را منتقل کردند. از “دوستی” و “مهربانی”. ” تبدیل شده اند.
در تمام مدت بازدید، «داستان‌سرایان» موزه (مجروحان و قربانیان جنگ که زخم‌هایی از جراحات یا در دست‌ها و پاهای قطع شده و یا در ریه‌ها و چشم‌های سوخته دارند) همراه و هم‌زمان شما هستند. این روایت واقعی و مستند یکی از ویژگی های زنده و پویا موزه صلح تهران است.
در پایان بازدید خود به تابلوی سوگند صلح خواهید رسید. سوگندنامه ای که باعث می شود آرامش را از دل خود آغاز کنید و سفیر خوب آن در هر زمان و مکان باشید. این هدف اصلی و بدیهی موزه های صلح است که با ترویج دوستی به دنبال انکار راهبردهای خشونت در ابعاد کوچک و بزرگ هستند تا زمین به مکان بهتری برای زندگی تبدیل شود.
خانم سبای بابایی (کونیکو یامامورا) در تمام این سال ها همراه و پشتیبان همیشگی برنامه های این موزه در ایران بوده و به عنوان شاهدی غمگین بر آثار مخرب جنگ و استفاده از سلاح های شیمیایی، تمام توان خود را برای تحقق بخشیدن به آن به کار می گیرد. این آرزو و پایبند به سوگند او آرامش را در زندگی پربار خود نشان می دهد. رشته سعادت!
روح این مبارز صلح طلب شاد و نام و یادش جاویدان و راهش پربرکت باد.
منبع: خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید