کمک نقدی جدید از آذرماه به این دسته از افراد پرداخت می شود


کمک نقدی جدید از آذرماه به این دسته از افراد پرداخت می شود

به گزارش دموکراسی آنلاین، احمد مهدوی ابهری دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران در گفتگو با تجارت نیوز گفت: شرکت های پتروشیمی آمادگی دارند 80 درصد هزینه گازرسانی به مشترکان را در ازای قطعی گاز پرداخت کنند.
وی در تشریح این خبر گفت: برای جبران عدم تعادل گازی کشور دو راه وجود دارد. سرمایه گذاری در حوزه های انرژی و صرفه جویی در مصرف کنندگان گاز. روند سرمایه گذاری در میادین آغاز شده است اما به دلیل شدت کار نمی توان در کوتاه مدت روی آن حساب کرد. بنابراین تنها راه حل صرفه جویی مشترکان گاز است.
مهدوی ابهری افزود: روش های مختلفی برای صرفه جویی وجود دارد که شامل استپ آپ و ارائه بسته های تشویقی پس انداز به مشترکان گاز است.
وی بیان کرد: سازوکار بسته تشویقی از سوی پتروشیمی ها به این صورت است که مشترکان گاز در سه ماه آینده (فروردین، آذر و بهمن) با صرفه جویی به ازای هر مترمکعب گاز 3 هزار تومان دریافت خواهند کرد.
وی ادامه داد: این مشترکان گاز توسط شرکت گاز به شرکت های پتروشیمی معرفی می شوند. صنایع نیز پس انداز خود را محاسبه و خریداری می کنند.
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران گفت: پیش بینی می شود این طرح در صرفه جویی مشترکان گاز موثر باشد.
وی گفت: چون مشترکان وقتی مجبور به پرداخت پول در ازای پس انداز نیستند، با واریز مبلغی به حسابشان تشویق به پس انداز می شوند.
دلیل نارضایتی چیست؟
ابهری گفت: در این مدت راهی جز تشویق مشتریان گاز به صرفه جویی وجود ندارد. شرکت گاز و بانک در این پروژه همکاری می کنند.
وی در خصوص عدم تعادل گاز در کشور گفت: مصرف بی رویه گاز توسط مشترکین و عدم برنامه ریزی صحیح مسئولان از جمله عوامل دخیل در این حوزه است.
ابهری ادامه داد: تبدیل موتورخانه واحدهای مسکونی به کم مصرف، حذف ضایعات بخاری گازی و تبدیل نیروگاه ها به سیکل ترکیبی از جمله مواردی است که در صورت رسیدگی به کاهش عدم تعادل کمک می کند.
وی در پایان گفت: در مجموع مدیریت صحیح مسئولان و صرفه جویی مشترکان گاز در حل مشکل گاز کشور موثر است. با این حساب نمی توان یکی از مولفه ها را در شرایط فعلی مقصر دانست.
بر اساس آخرین اطلاعات صنایع کشور، 682 میلیون دلار (معادل 17 هزار میلیارد تومان) بر اثر قطعی گاز زیان دید. در عین حال، مقامات دولتی همواره به عدم قطعیت در مصرف مشترکان گاز افتخار می کنند.
به نظر می رسد این سوال در نظر گرفته نشده است که مصرف گرایی مشترکان گاز ارزش افزوده ای ندارد. ایران در حال حاضر با بیش از 200 میلیون متر مکعب کسری گاز مواجه است.
جواد اوجی وزیر نفت در مجلس درباره نیاز 80 میلیارد دلاری برای تولید این محصول صحبت کرد. این مطالبه به گونه ای مطرح شده است که گویی اوجی از رنج خزانه دولت بی خبر است.
انتظار می رود ایران به عنوان دومین کشور دارای گاز از منابع خود برای ارز استفاده کند. اما در شرایط فعلی صنعت گاز کشور نه تنها درآمد ارزی ندارد، بلکه بار مضاعف بر منابع مالی کشور تلقی می شود./تجارت نیوز
پرداخت کارت اعتباری به جای یارانه نقدی برای گروه های خاص
اگر دولت بخواهد بسته معیشتی جدیدی به افراد یا گروه هایی به غیر از یارانه 300 و 400 هزار تومانی بدهد، می تواند برای آن مورد خاص بروشور تهیه کند.
یارانه معیشتی دولت جدید رئیسی برای اولین بار از اردیبهشت ماه 1401 پرداخت شد و با توجه به افزایش قیمت ها، دولت سیزدهم برای جبران رفاه از دست رفته خانوار و تامین معیشت آن، یارانه معیشتی را افزایش داد. با افزایش یارانه معیشتی سه دهک پایین درآمدی از سوی دولت به 400 هزار تومان برای هر نفر، قدرت خرید دهک اول درآمد دهقان (فقیرترین دهک) 2.5 برابر می شود.
برخی از اعضای اقتصادی دولت پس از واریز دو مرحله یارانه نقدی 300 و 400 هزار تومانی به حساب سرپرستان خانوار احتمال الکترونیکی شدن آن را مطرح کردند. اما شب گذشته ابراهیم رئیسی اعلام کرد که موضوع لیست کالایی فعلا از روی میز خارج شده و تا زمانی که وضعیت لیست کالا تضمین نشود، پرداخت نقدی روزانه ادامه خواهد داشت.
محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: مردم میزان یارانه فعلی را محاسبه و برنامه ریزی کرده اند، بنابراین حذف یارانه و تبدیل آن به کالا فعلا تاثیری ندارد. هم دولت و هم در مجلس هیچکس دنبال او نیست.
یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: وزارت اقتصاد هم گفته که روی کالاهای کاغذی کار می کنیم. اما در صورت تاخیر باید طی دو سه هفته آینده با هماهنگی کمیته های مربوطه اقدام نظارتی انجام دهیم.
طرح کاتالوگ الکترونیک با کوپن دهه شصت تفاوت هایی دارد و به پرداخت کمک نقدی برای خرید کالاهای ضروری نزدیکتر است بحث کوپن الکترونیکی یا کاتالوگ الکترونیکی از تابستان 1396 با افزایش قابل توجه قیمت مطرح شده است. بر این اساس باید همان کارت بانکی باشد که مردم با آن یارانه بگیرند، به کاتالوگ الکترونیکی تبدیل شود تا مردم بتوانند سهمیه کالاهای اساسی خود را از مغازه ها دریافت کنند. گمانه زنی، کاتالوگ الکترونیکی هر چند ماه یکبار بارگیری مجدد می شود. ادامه به آخرین اخبار از ما کاتالوگ های الکترونیکی را ارائه می دهیم.
یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: وزارت اقتصاد هم گفته که روی کالاهای کاغذی کار می کنیم. اما در صورت تاخیر باید طی دو سه هفته آینده با هماهنگی کمیته های مربوطه اقدام نظارتی انجام دهیم.
یکی از اعضای کمیته برنامه و بودجه شورای اسلامی در خصوص عدم ارائه کالاهای الکترونیکی در اجرای طرح اصلاح قیمت ها گفت: بر اساس قانون بودجه سال 1401 دولت موظف شد پس از حذف کالاها، هزینه کالاها را پرداخت کند. ارز ترجیحی به نحوی که نسبت به شهریور 1400 برای عشرهای مجاز کاهش یافت اما این امر هنوز انجام نشده است.
عصر ایران نوشت، احسان ارکانی گفت: باید تفاوت قیمت کالاهای اساسی نسبت به شهریور 1400 را با کالا جبران می کردیم. وزارت اقتصاد هم گفت که روی کالا کار می کنیم. اما در صورت تاخیر باید طی دو سه هفته آینده با هماهنگی کمیته های مربوطه اقدام نظارتی انجام دهیم.
وی افزود: باید ببینیم مشکل این کار چیست و دستگاهی که تاخیر یا تاخیر آن دلیل اصلی وارد نشدن فاکتور الکترونیکی است، اگر منبع مالی باشد به سازمان برمی گردد. برنامه بودجه اگر برای زیرساخت های الکترونیکی و زیرساخت های شبکه باشد، بخشی به وزارت ارتباطات، بخشی به وزارت حراست، بخشی به وزارت اقتصاد و بخشی به وزارت جهاد کشاورزی و مربوطه می رسد. مسئولان توضیح دهند در چه مرحله ای هستند؟ در صورتی که مشکلات جلوگیری از ادامه کار مربوط به دستگاه خاصی باشد، توضیحات آنها را می شنویم و در صورت عدم قانع کننده در موارد دیگر اقدام می کنیم.
و ادامه داد: در حال حاضر قیمت محصولات غذایی بیشترین افزایش را دارد. در لبنیات، گوشت قرمز و سفید، تخم مرغ، برنج و محصولات مبتنی بر آرد صنعتی و نان سفید حدود 60 درصد تورم داریم. به طور کلی تورم همه کالاها در کشور 30 ​​درصد است اما آنچه برای مردم مهم است قیمت یراق آلات و مصالح ساختمانی نیست، بلکه افزایش قیمت مواد غذایی است که حدود 60 درصد است.
آرکانی ادامه داد: کالابرگ باید این تورم را از بین می برد. اگر در شهریور 1400 هر کیلو مرغ 40 هزار تومان بود، الان کیلویی 65 هزار تومان است یعنی 25 هزار تومان به قیمت مرغ اضافه شد. ما به التفاوت مرغ را با همان قیمت شهریور 1400 می پردازیم.
نماینده مردم نیشابور در مجلس بیان کرد: با یارانه نقدی موافق نیستم. امسال 300 هزار تومان یارانه می دهیم که هنوز به پایان سال نرسیده است. آن 300 هزار تومان به دلیل تورم 60 درصدی 120 هزار تومان شد و سال بعد آن عدد اصلا ارزشش را ندارد. در این شرایط سعی کنید پول خود را به کالایی تبدیل کنید که ارزش خود را حفظ کند.
وی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی بهترین راه برای جبران این تورم تامین کالاهای کاغذی است چرا که هر سال ارزش آنها با قیمت کالاها حفظ می شود و اعتماد به آنها افزایش می یابد و اگر دولت موفق به این کار نشد مجلس باید بنشیند. و اصولی فکر کنیم
نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه ولات گفت: بر اساس مصوبه دولت و مجلس تا پایان سال جاری یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود و هیچ وجهی دریافت نمی شود. صادر شده.
وی افزود: با توجه به اینکه مردم یارانه این مبلغ را محاسبه کرده اند و یارانه را صرف کالاهای اساسی می کنند، به عنوان مثال بسیاری از مردم برای تحصیل، ایاب و ذهاب هزینه می کنند و در واقع برای آن برنامه ریزی می کنند، اکنون این مبلغ را حذف کرده و آن را کالایی در دولت می کنند. منتفی است و در مجلس هم کسی دنبال این موضوع نیست.
نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه ولات ادامه داد: فقط در یک مورد این مجوز را در قانون به دولت داده ایم که اگر دولت بخواهد علاوه بر فعلی، بسته معیشتی جدیدی به افراد و گروه های خاص بدهد. پرداخت، می تواند قبض برای ارسال مجدد این مورد خاص صادر کند.
زنگنه تصریح کرد: اما حذف یارانه نقدی و تبدیل آن به کالا در سال 1400 منتفی می شود و همین بحث نقدینگی با توجه به اینکه منابع مالی آن در مجلس پیش بینی شده است تا پایان سال پرداخت می شود.
در این گزارش یارانه آذر ماه چقدر است و چه زمانی پرداخت می شود؟ پرداخت می شود.
با توجه به اینکه قرار بود زیرساخت های کالابرگ الکترونیک تا شهریورماه آماده شود، اما از آنجایی که چنین پروژه عظیمی نیاز به زیرساخت قوی و مستحکم دارد تا نتیجه خوبی داشته باشد، فعلا امکان تحقق این پروژه وجود ندارد. اما با توجه به نبود زیرساخت های این طرح برای یارانه مهر، نقدی پرداخت شد و احتمال می رود آبان و آذر به صورت نقدی پرداخت شود.
بر اساس گزارش ها، سخنگوی دولت اعلام کرد: با توجه به نبود زیرساخت های لازم برای پرداخت الکترونیکی فاکتور، یارانه ها در حال حاضر به صورت نقدی پرداخت می شود.
یارانه ماهانه روز چهارشنبه 29 مهرماه و یارانه آبان ماه مانند ماه های گذشته پنجشنبه 28 آبان به حساب سرپرستان خانوار واریز شد.
لازم به ذکر است وزیر اقتصاد پیش از این اعلام کرده بود که زیرساخت های پروژه فاکتور الکترونیکی هنوز آماده نیست، بنابراین یارانه فاز 142 آبان ماه 1401 و همچنین 7 ماهه امسال واریز می شود. به حساب سرپرست خانوار در روز چهارشنبه 29 مهرماه بدون تغییر.
این تا زمانی است که سازمان ارجاع یارانه اعلام کرده است که یارانه آذر مانند ماه های گذشته پرداخت می شود و یا طرح کالای الکترونیکی اجرا می شود.
بر اساس بررسی های انجام شده بیش از 70 هزار سرپرست خانوار به تعداد یارانه بگیران اضافه شده است که خانوارهای دهک های 1 تا 3 به ازای هر نفر 400 هزار تومان و خانواده های دهک های 4 تا 9 به ازای هر نفر 300 هزار تومان یارانه دریافت می کنند. یارانه به حساب سرپرستان خانوار واریز شد. زمان واریز کمک نقدی روز یکشنبه 29 دی ماه 1401 خواهد بود.
بر اساس بررسی های سایت خبری صفحه اختاز، در روزهای گذشته وزیر اقتصاد اعلام کرده است که زیرساخت های پروژه لیست کالاهای الکترونیکی در حال حاضر آماده نیست اما به گفته وزیر اقتصاد این امکان وجود دارد. اجرای آزمایشی پروژه فهرست کالاهای الکترونیکی مورد بحث قرار گرفته است.