کاهش 32 درصدی سود سامسونگ به دلیل بحران جهانی تراشهشرکت کره جنوبی سود عملیاتی را بین 10.7 تریلیون وون (7.57 میلیارد دلار) تا 10.9 تریلیون وون پیش بینی کرد که اولین کاهش سود عملیاتی سامسونگ از سال 2019 است. سامسونگ درآمد بین 75 تا 77 تریلیون وون را پیش بینی کرد که نشان دهنده رشد سالانه 1.3 تا 4 درصدی است.

کسب و کار تراشه های سامسونگ که شامل فروش تراشه های لپ تاپ، سرور و ذخیره سازی و تولید نیمه هادی می شود، 70 درصد از سود این شرکت را تشکیل می دهد.

به گزارش ایتنا از ایسنا، این شرکت تراشه‌های NAND و DRAM را که در دستگاه‌هایی مانند لپ‌تاپ و تلفن‌های هوشمند و مراکز داده استفاده می‌شوند، به فروش می‌رساند. این شرکت همچنین دارای یک تجارت تولید نیمه هادی است. سامسونگ هیچ اظهارنظری در مورد پیش‌بینی درآمد سه ماهه خود منتشر نکرد، اما تحلیلگران گفتند که قیمت‌های ضعیف و تقاضا برای تراشه‌های حافظه احتمالاً به کاهش درآمد کمک کرده است.

Daiwa Capital Markets در یادداشتی اعلام کرد که فروش تراشه های NAND و DRAM به صورت سه ماهه به ترتیب 15 و 10 درصد کاهش یافته است، در حالی که قیمت ها به ترتیب 19 و 20 درصد کاهش یافته است که باعث کاهش قابل توجه درآمد سامسونگ شده است.

پیش‌بینی سود نگرانی‌ها در مورد بخش تراشه‌ها را تقویت می‌کند، که در میان یک محیط ضعیف‌تر اقتصاد کلان جهانی با تقاضای ضعیف‌تر مواجه است.

رقیب سامسونگ Micron ماه گذشته هشدار داد که مشکلات موجودی و تقاضای مصرف کننده بر درآمد سازنده تراشه های حافظه تاثیر می گذارد.

پیش بینی کاهش سود سامسونگ باعث کاهش سهام تراشه ها شد. سهام شرکت هایی مانند ASML و STMicro هلندی کاهش یافت. سهام TSMC، بزرگ‌ترین سازنده تراشه‌های قراردادی جهان، در بازار تایوان کاهش یافت، اما این شرکت پس از بسته شدن بازار، افزایش درآمد سالانه 42.6 درصدی را گزارش داد. این شرکت احتمالاً مهمترین سازنده تراشه در جهان است که برای بزرگترین شرکت های تولید کننده محصولات الکترونیکی مانند اپل قطعات تولید می کند.

بر اساس گزارش وب سایت تک کرانچ، ارزش سهام سامسونگ از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۲۸ درصد کاهش یافته است. با توجه به رکود اخیر در بازار تراشه، سامسونگ نقشه راهی برای کسب و کار نیمه هادی خود ارائه کرده است که شامل شروع تولید پیشرفته ترین تراشه ها در پنج سال آینده است.

دیدگاهتان را بنویسید