کاهش سرانه مصرف لبنیات در کشور/ تولیدکننده شیر خشک و غذای مادران باردار در شهرستان کردستان


کاهش سرانه مصرف لبنیات در کشور/ تولیدکننده شیر خشک و غذای مادران باردار در شهرستان کردستان

اخبار بورسا: علی اصغر محمدپور مدیرعامل صنایع شیر ایران ضمن تسلیت ایام سوگواری امام حسین (ع) و تبریک روز خبرنگار گفت: امروزه مصرف لبنیات با سلامت مردم ارتباط مستقیم دارد. هرچه سرانه مصرف لبنیات کاهش یابد، بیماری های بیشتری از مسیر دیگری وارد می شود. اگر مصرف لبنیات را حذف کنیم باید بودجه درمان را افزایش دهیم. سن ابتلا به پوکی استخوان در کشور به 42 سال رسیده است. میانگین مصرف لبنیات در کشور ما 75 کیلوگرم در سال است که این میزان در اروپا 300 کیلوگرم و در هلند 400 کیلوگرم است.

وی افزود: کاغذ سفیدی که روی پنیر گذاشته می شود از خارج از کشور تهیه می شود اما اکنون این کاغذ در شرکت بسته بندی پگاه تولید می شود. این محصول تجاری سازی شد و علاوه بر شرکت پگاه، نیاز سایر شرکت های لبنی را نیز تامین می کنیم و با این کار از خروج ارز جلوگیری کرده ایم.

مدیر اجرایی صنایع شیر ایران در خصوص افزودنی های مجاز ادامه داد: در سال گذشته از تعدادی افزودنی مجاز در صنایع لبنی استفاده کردیم. این مواد در گذشته وارد می شد. اما در حال حاضر این محصول برای جلوگیری از خروج ارز در پگاه گیلان قابل تولید است.

محمدپور خاطرنشان کرد: مکمل های معدنی نیز تولید می کنیم. ورزشکاران از مکمل های غذایی استفاده می کنند. محصولات WBC و MBC که در مکمل های معدنی پیشرو هستند و وارداتی هستند، با توجه به اینکه کشوری خاص در منطقه هستیم، در حال حاضر بهترین مکمل های بدنسازی را تولید می کنند.

مدیرعامل شرکت صنایع شیر ایران در خصوص برنامه های تولیدی اظهار داشت: شیر فرموله و غذای مادران باردار هم اکنون در شهر کرد تولید می شود. بنابراین سازنده باید ذهن آزاد داشته باشد تا بتواند فعالیت خوبی داشته باشد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر پایین بودن سرانه مصرف لبنیات و شیر و حمایت دولت گفت: میانگین مصرف لبنیات در کشور از تاریخ 22.02.1401 تاکنون 17 درصد کاهش یافته و این میزان هشدار دهنده است. دولت می تواند لبنیات را در قالب کالابرگ و شیر مدارس در اختیار خانوارهای دریافت کننده حداقل یارانه قرار دهد تا تمام خانواده از آن بهره مند شوند و چرخ کارخانه ها بچرخد. دغدغه اصلی ما سلامت خانواده ها و سپس وضعیت کارخانه هاست.

مدیرعامل صنایع شیر ایران ادامه داد: همانطور که می دانید B2C مخفف کالای آماده و B2B مخفف محصولات نیمه تمام مانند شیر خشک و کره است. در صادرات به شدت از سمت کالاهای تمام شده به سمت محصولات نیمه تمام حرکت می کنیم که محصول را به کشورهای دیگر صادر می کنیم و در این صورت امکان اشتغال را نیز کاهش می دهیم.

وی خاطرنشان کرد: از اواخر اردیبهشت ماه عمدتاً محصولات نیمه تمام تولید می کنیم. بخشی از شیر باید به صورت سبد خانگی یا شیر مدرسه مصرف شود. روزانه 20 هزار تن شیر در کشور تولید می شود. حالا قبل از اینکه کره را خشک کنیم شیر را خشک می کنیم. شیر را خشک کرده و به کشورهای همسایه صادر می کنیم.

به گفته محمدپور، تولید محصولات دانش بنیان به گونه ای که بتوان آن را کاربردی کرد در برنامه های آتی شرکت صنعت شیر ​​ایران قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید