کاهش رشد مانده وجوه اعطایی بانک ها به 12.1 درصد


کاهش رشد مانده وجوه اعطایی بانک ها به 12.1 درصد

اخبار بورسا: کنترل ترازنامه بانکی یکی از ابزارهای کنترل نقدینگی بانک مرکزی است و در این راستا بانک مرکزی اجرای این سیاست را از نیمه دوم سال گذشته در دستور کار خود قرار داده است.

پس از اجرای این سیاست، از شدت رشد ترازنامه بانک ها کاسته شده است و سایر بانک ها نمی توانند سمت راست دارایی های خود را بدون محدودیت و محدودیت از جمله ارائه تسهیلات، سرمایه گذاری در سهام، خرید دارایی های ثابت و … افزایش دهند. به همین ترتیب. .

بانک مرکزی سال گذشته طی بخشنامه ای رشد ترازنامه ای 2 درصدی در ماه و 2.5 درصدی را برای بانک های متخصص در نظر گرفته بود، اما اوایل مردادماه ضوابط جدیدی ابلاغ شد که بر اساس آن دامنه رشد ترازنامه بانک ها بین 1، 33٪ تا 2.5٪ در ماه خواهد بود. همچنین دو بانک قرض الحسنه می توانند ماهانه 4.5 درصد موجودی خود را افزایش دهند.

آیین نامه جدید در مرداد ماه سال گذشته ابلاغ شد و تا مرداد ماه سال جاری ادامه داشت و پس از آن تغییرات بعدی اعمال شد. این تغییرات شامل تغییر نرخ رشد ترازنامه بانک ها می شود به طوری که بانک ها بر اساس 7 مؤلفه نظارتی از جمله «رتبه بندی بانک/موسسات اعتباری بر اساس روش CAMELS». نسبت کفایت سرمایه؛ وضعیت بازار بین بانکی؛ وضعیت اضافه برداشت؛ مانده مطالبات غیرجاری به ریال؛ وضعیت رعایت دستورالعمل های مبارزه با پولشویی؛ ارزیابی تخصصی وضعیت بانک/موسسه اعتباری از منظر تیم بازرسی در چارچوب ضوابط و مقررات مربوط (رعایت نرخ سود سپرده ها و تسهیلات، کلان، مرتبط، سرمایه گذاری و شفافیت) می باشد.

قطعا آنچه در سال جاری به دست آمده نتیجه قوانینی است که از سال گذشته رعایت شده و پس از مرداد تکمیل شده است.

ترازنامه بانک ها و دارایی های مشمول محدودیت رشد ترازنامه شامل موارد متعددی است، اما با توجه به اینکه گزارش رشد ترازنامه بانکی هر سه ماه یکبار منتشر می شود و همچنین با توجه به سهم بالای تسهیلات ارائه شده در ترازنامه، می توانیم ارزیابی واضح از روند از نرخ رشد تراز تسهیلات دستیابی به رشد ترازنامه.

بر این اساس کل موجودی تسهیلات 46,425,000 میلیارد ریال است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 11,871,000 میلیارد ریال (34.4 درصد) و نسبت به پایان سال قبل 5,700 میلیارد ریال است. 12.1 درصد) افزایش یافته است.

رشد مانده تسهیلات اعطایی بانک ها از 23.7 درصد در 6 ماهه سال گذشته به 12.1 درصد در 6 ماهه اول سال 90 کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، مانده کل سپرده ها در پایان شهریور ماه سال جاری بیش از 63 میلیون و 491 هزار میلیارد ریال است که نسبت به مدت مشابه سال قبل و نسبت به پایان سال قبل 16 میلیون و 652 هزار میلیارد ریال (معادل 6/35 درصد) می باشد. معادل 8.177.000 میلیارد ریال (معادل 14.8 درصد) افزایش نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید