کاهش تصادفات با نصب کره چشم در خودروهای بدون رانندهبر اساس یک مطالعه جدید، نصب چشم های متحرک غول پیکر بر روی خودروهای بدون راننده می تواند از تصادفات جاده ای جلوگیری کند.

به گزارش ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، محققان دانشگاه‌های توکیو و کیوتو ژاپن چشم‌های رباتیکی را در مقابل یک گاری گلف نصب کردند تا ببینند آیا عابران پیاده هنگام عبور از خیابان تصمیمات ایمن‌تری می‌گیرند یا خیر.

این چشم‌هایی که به‌صورت دستی کنترل می‌شوند، طراحی شده‌اند تا نشان دهند که آیا سیستم خودکار حضور عابر پیاده را تشخیص می‌دهد، در نتیجه کند می‌شود یا متوقف می‌شود.

این محققان در مقاله ای که اخیراً منتشر شده است «آیا نصب چشم روی خودرو می تواند تعداد تصادفات را کاهش دهد یا خیر؟» می نویسند: «اگر خودرو به عابر پیاده نگاه نکند، به این معناست که او را نشناخته است. به این ترتیب عابر متوجه می شود که نباید از خیابان عبور کند و از تصادف احتمالی جلوگیری می شود.»

این نتایج نشان داد که این چشم ها می توانند از وقوع حوادث رانندگی احتمالی جلوگیری کنند و جهت نگاه آن ها می تواند احساس ایمنی و خطر ذهنی را در بینندگان افزایش دهد.

هدف، ایجاد یک جایگزین مصنوعی برای تماس چشمی بود که می‌تواند ابزار ارتباطی حیاتی بین رانندگان و عابران پیاده در هنگام اجتناب از موقعیت‌های بالقوه خطرناک باشد.

داشتن آن چشم‌های کارتونی به عابران پیاده هشدار می‌دهد که ماشین توسط انسان هدایت نمی‌شود، که می‌تواند به آن‌ها در تصمیم‌گیری بهتر هنگام عبور از خیابان کمک کند.

نتایج نشان داد که اکثر مردم در صورت «نگاه کردن» به خودروی نزدیک، هنگام عبور از خیابان احساس امنیت بیشتری می‌کردند، اگرچه برخی از شرکت‌کنندگان گفتند که چشم‌های برآمده بزرگ آزاردهنده بود.

این مطالعه بیان می کند که «یکی از شرکت کنندگان توضیح داد که یکی از دلایل این نارضایتی این بود که احساس می کرد کسی به او نگاه می کند و این کمی ترسناک بود. یکی از همکارهای مرد نیز معتقد است که این چشم ها ترسناک هستند، نه ناز.”

“علاوه بر این، بیش از نیمی از شرکت کنندگان مرد و زن موافق بودند (یا به شدت موافق بودند) که دانستن اینکه ماشین بدون راننده است می تواند بر تصمیم آنها برای عبور از خیابان تاثیر بگذارد.”

این محققان اکنون امیدوارند که الگوریتم های مختلفی را برای کنترل این چشم ها توسعه دهند تا دیگران بتوانند تصمیمات هوش مصنوعی و آگاهی محیطی را بهتر درک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید