کارمند چند ماه حقوق می تواند پراید بخرد؟


کارمند چند ماه حقوق می تواند پراید بخرد؟

فردا اقتصاد نوشت:
این در حالی است که به دلیل وجود سایر هزینه های زندگی، احتمالا کنار گذاشتن همه درآمدها غیرممکن است و به همین دلیل، اگر واقع بین باشیم، تعداد ماه هایی که برای خرید پراید باید منتظر بمانید، بیشتر خواهد شد. از 46 ماه. به همین دلیل است که داشتن خودرو برای بخش بزرگی از جامعه به ویژه در چند سال اخیر به یک آرزو تبدیل شده است. این مشکل در کنار توسعه ناکافی سیستم حمل و نقل شهری منجر به کاهش مستمر رفاه مردم می شود.
تحریم ها و خروج خودروسازان خارجی از ایران، ممنوعیت واردات و همچنین قیمت اجباری خودروهای داخلی که منجر به زیان و کاهش تولید شد، باعث کاهش عرضه و افزایش عجیب قیمت خودرو در دهه 90 شد. از سوی دیگر، دیدن خودرو به عنوان کالای سرمایه ای نیز باعث افزایش مضاعف تقاضا شده است. تورم افسارگسیخته که قدرت خرید مردم را برای چندین دهه کاهش داده است، آنها را به مبارزه برای حفظ ارزش پول خود از طریق سرمایه گذاری حتی در بازاری مانند خودرو که به عنوان یک محصول مصرفی در جهان شناخته می شود، انداخته است.

البته باید توجه داشت که کاهش قدرت خرید فقط مختص خودروها نیست. با افزایش تورم، تحریم‌های مرگبار و کاهش رشد اقتصادی در سال‌های اخیر، عموم مردم فقیرتر از گذشته شده‌اند و متوسط ​​درآمد ایرانی‌ها از قیمت تمام شده بیشتر کالاها عقب‌تر است.
پرایدی که چند سالی است تولید آن متوقف شده، پارسال به 170 میلیون تومان رسید. این در حالی است که طبق محاسبات، درآمد سرانه ایرانیان در سال جاری حدود 3.6 میلیون تومان بوده است. در نمودار زیر تغییرات درآمد سرانه و قیمت پراید (سایپا 131) از سال 1392 تا 1400 را مشاهده می کنید که برای مقایسه بهتر، درآمد سرانه و قیمت پراید را نرمال کرده ایم.

قیمت تمام شده پراید بیش از درآمد سرانه ایرانیان در سال های 90 تا 1400 رشد داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید