چکمه رباتیک عجیب برای افزایش سرعت راه رفتنمحققان یک “کفش” ربات اسکلت بیرونی جدید ساخته اند که می تواند به افراد کمک کند سریعتر راه بروند.

به گزارش ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، این چکمه که شبیه قالبی با سیم هایی است که از پشت پای انسان می گذرد، می تواند سرعت راه رفتن را تا 10 درصد افزایش دهد و 17 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کند – مانند جا گذاشتن کوله پشتی. .

این دستگاه با استفاده از موتورهای الکتریکی دقیق زمان‌بندی شده کار می‌کند که می‌توانند هنگام راه رفتن فرد، گشتاور را در مفصل پا ایجاد کنند.

برای کارآمد کردن این دستگاه چالش‌هایی وجود داشت: سرعت راه رفتن افراد در طول روز بسیار متفاوت است، و راه رفتن هر فرد – الگوی راه رفتن هر فرد – منحصر به فرد است. بنابراین، ربات باید بتواند خود را با کاربر تطبیق دهد و کمک راه رفتن باید به گونه ای محاسبه شود که مختص کاربر باشد.

راه رفتن یک فرد می تواند آنقدر منحصر به فرد باشد که در واقع بتوان از آن برای شناسایی یک فرد استفاده کرد.

مشکلات دیگری هنگام تلاش برای تنظیم نحوه تغییر رفتار یک فرد در هنگام پوشیدن این چکمه به وجود می آیند که به بهینه سازی “man-in-the-loop” معروف است.

انسان در حلقه (HITL) اصطلاحی در یادگیری ماشینی است که به مدلی اشاره دارد که نیاز به تعامل انسانی دارد.

محققان دپارتمان مهندسی مکانیک استنفورد داده‌های فیزیولوژیکی را به عنوان بازخورد جمع‌آوری کردند تا بهترین کمک راه رفتن را با چکمه‌ها انجام دهند و یک کنترل‌کننده تطبیقی ​​اضافه کردند که به تغییرات نحوه راه رفتن فرد در طول روز پاسخ می‌دهد.

در آینده، این کفش روباتیک می‌تواند برای کمک به سایر حرکات، از جمله بالا رفتن از پله‌ها، جهت‌یابی و پیشروی در زمین‌های صعب العبور، سازگار شود. این تحقیق در Nature منتشر شده است.

در گذشته، این اسکلت های بیرونی چکمه های رباتیک برای انجام شاهکارهای باورنکردنی مورد استفاده قرار می گرفتند. یک فرد قطع عضو که کنترل هر چهار دست و پا را از دست داده بود توانست با استفاده از اسکلت بیرونی که توسط ذهنش کنترل می شد حرکت کند.

خدمتکار ربات آزمایشی ظرفیت بهبود استقلال و کیفیت زندگی بیماران را دارد. چون این شخص می توانست راه برود، با کامپیوتر بازی کند و چیزهای دیگر. این بیمار 30 ساله که تنها با نام تیبو شناخته می شود، آن را شبیه به “اولین انسان روی ماه” توصیف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید