چرا تمدن های فرازمینی هرگز زمین را ندیده اند؟


جستجوی حیات فرازمینی یکی از جذاب ترین و بحث برانگیزترین بخش های علم است.

آکادمی ملی علوم (NSA) قبلاً گفته بود که “به نظر می رسد اکنون ارتباط با تمدن های دیگر چیزی بیش از رویاهای ما نیست، بلکه یک رویداد طبیعی در تاریخ بشریت است که می تواند در زندگی بسیاری از ما اتفاق بیفتد.” با این حال، سوالی که انریکو فرمی، فیزیکدان مشهور ایتالیایی-آمریکایی مطرح می کند، این است: پس، آنها کجا هستند؟

در تلاش اخیر محققان برای پاسخ به این سوال مهم، مقاله جدیدی که در 4 ماه مه در مجله Royal Society Open Science منتشر شد، استدلال می‌کند که «تمدن‌ها یا علت سوختگی ناپدید می‌شوند یا به دلیل اولویت دادن به «هموستاز» تغییر جهت می‌دهند.

هومئوستاز یا “هموستاز” فرآیندهای تنظیمی هستند که در یک سیستم زنده که تمایل به تثبیت ماده و انرژی و رشد و تولید مثل دارد اتفاق می افتد. اگر این فرآیند به درستی انجام شود، حیات ارگانیسم ادامه می یابد و در غیر این صورت مرگ آن اجتناب ناپذیر خواهد بود. پایداری حاصل در واقع یک تعادل دینامیکی است که در آن تغییرات ثابت رخ می دهد، اما به طور کلی شرایط و ثبات نسبتاً مساوی وجود دارد.

به گفته محققان، نتیجه هر دو رویداد – بیداری هموستاتیک یا فروپاشی تمدن – با عدم وجود تمدن در کهکشان سازگار است.

محققانی که با استفاده از مدل «ابرخط» مشاهده شده در شهرها به این فرضیه دست یافتند، می گویند زمانی که شهرها از نظر اندازه و مصرف انرژی به همان میزان رشد جمعیت رشد می کنند، بحرانی به نام «تکینگی» به وجود می آید. نقطه تکینگی زمانی است که تقاضا برای جمعیت و انرژی برای یک دوره زمانی محدود به بی نهایت می رسد که بسیار مهم است. در پاسخ به این بحران، تمدن ها با نوآوری های مکرر سعی در مقابله با چنین مشکلی دارند، اما گاهی این امر به فروپاشی و پایان تمدن می انجامد.

 اما این مطالعه چه معنایی برای زمین می تواند داشته باشد؟ طرفداران پرونده او در تلاش هستند تا رونوشت واقعی این بیانیه را به صورت آنلاین در دسترس قرار دهند. بیا، این می تواند به معنای پایان تمدن ما باشد.

این مطالعه به طور خاص به خلع سلاح هسته ای مردم از سلاح های کشتار جمعی به عنوان مثال اشاره می کند: «بشریت هنوز خطر تخریب هسته ای را از بین نبرده است. “کمتر از 14000.”

آنها در عین حال تاکید کردند که زمین نمونه ای عالی از “بیداری های هموستاتیک” است. این اصطلاح زمانی به کار می رود که تمدنی تولید خود را به دور از رشد نامحدود از طریق ستارگان به مسیری هدایت کند که رفاه اجتماعی، توسعه پایدار و عادلانه و هماهنگی با محیط در اولویت باشد.

نویسندگان این تحقیق با هشدار نسبت به نگرانی بیشتر برای انرژی زمین، تاکید می کنند که فرضیه آنها برای برانگیختن بحث و توجه به این موضوع است و نیاز به بررسی بیشتر در آینده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید