چرا اروپا نمی خواهد Jrama بی نتیجه باشد؟


چرا اروپا نمی خواهد Jrama بی نتیجه باشد؟

یک کارشناس مسائل بین الملل معتقد است که مذاکرات برای احیای برجام به دلیل مقاومت «ثابت» ایران و آمریکا، مقاومت «وابسته» اروپا و تغییر ماهیت مسکو و پکن به پایان نمی رسد. تا این وضعیت، هیچ تغییری در روند مذاکرات ایجاد نخواهد شد.
مهدی مطهرنیا در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: در میان کشورهای جهان که رویکرد و سیاست واقع بینانه و عمل گرایانه دارند، مذاکره هدفی برای رسیدن به اهداف است، مگر اینکه راه های استفاده از مذاکره به عنوان ابزار ارزان قیمت کاملا بسته شود و مذاکره یک شکست در دستیابی به اصول و اهداف به این دلیل است که آمریکا همواره واسطه یا مذاکره مستقیم و غیرمستقیم با ایران را پذیرفته است.
وی بیان کرد: به طور کلی در حوزه سیاست حرفه ای و در بین سیاستمداران، انجام مذاکرات یک رسالت سیاسی مشخص است، اما وقتی صحبت از پایان مذاکرات می شود، نشان دهنده ورود به فاز دیگری در عرصه ارتباط دو یا دو کشور است. جبهه مقابل یکدیگر آمریکایی ها معتقدند ایران از مذاکرات برای خرید زمان استفاده می کند، ایران نیز معتقد است که آمریکا تضمین لازم برای ماندن در برجام را نمی دهد. معتقدم ایران و آمریکا در این شرایط به مقاومت دائمی در بحث هسته ای دست یافته اند و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، نمی توان انتظار شکست یا گشایش در این روند را داشت.
وی ادامه داد: آمریکا برجام را تمدید می‌خواند و از تهران می‌خواهد همه مواردی را که ایران در آن دخالت و نفوذ دارد با حل و فصل موافقت کند، در حالی که ایران برجام را محدود به موضوع هسته‌ای می‌داند و خواستار لغو همه تحریم‌ها است. تحریم حقوق بشر و تروریست ها علیه ایران.
این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اینکه ایران و آمریکا به طور مستقیم بر سر برجام مذاکره نمی کنند، خاطرنشان کرد: تحت تاثیر این شرایط شرکت های تجاری یا واسطه ها فعال می شوند که خود به خود هزینه های توافق را افزایش می دهد.
وی با بیان اینکه هیچکس نمی تواند بگوید امید مذاکرات بسته شده است اما می توان گفت این روندی که امروز شاهد آن هستیم امید بسیار کمی ایجاد کرده و نگرانی زیادی برای دستیابی به توافق ایجاد کرده است، گفت: مذاکرات غیرمستقیم، کلمه- جهت گیری، با مقاومت انسدادی و سرسختانه در نهایت نمی تواند منجر به نتیجه مثبت شود. ایران و آمریکا به هیچ وجه حاضر به تسلیم شدن از مواضع خود نیستند و ادامه این وضعیت شرایطی را ایجاد کرده است که دیگر نمی توانند تکان بخورند.
وی با اشاره به تمایل اروپا برای خروج ایران و آمریکا از بن بست کنونی، تصریح کرد: اروپا نمی خواهد برجام به دلایل داخلی و منطقه ای بی نتیجه بماند، اما چون مقاومت وابسته به آمریکا وجود دارد، در نهایت در خاک آنها بازی می کند. . روسیه و چین از ابتدا مقاومت متغیری داشته اند، یعنی همیشه از کارت ایران برای امتیاز گرفتن از غرب به ویژه آمریکا استفاده می کنند.
وی با بیان اینکه معتقد است مذاکرات به دلیل تداوم مقاومت ایران و آمریکا و وابستگان اروپا و مسکو و پکن به راه حل نهایی نزدیک نمی شود یا اگر نزدیک شود به راه حلی نمی رسند. گفت: زمستان گذشته در وین، مذاکرات از مرحله تا پایان نیاز داشت. اما روسیه آشکارا از برجام برای منافع خود استفاده می کند و احیای برجام را به تعویق انداخته است. بنابراین، معتقدم تا زمانی که این سطح از مقاومت بر سر میز مذاکره ادامه داشته باشد، مذاکرات مستقیم یا غیرمستقیم به جایی نخواهد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید