پیشگیری از گرمازدگی در طب سنتی


پیشگیری از گرمازدگی در طب سنتی

روش های پیشگیری و درمان گرمازدگی با برخی از درمان های خانگی

نوشیدن شربت سنجابین فواید زیادی دارد. یکی از فواید سنجابین این است که چون با یخ خنک می شود و نوشیده می شود صفرا را از بین می برد و التهاب معده را کاهش می دهد و هر گونه بلغمی را در معده و روده از بین می برد. اگر زعفران را با ریشه و دانه کاسنی مخلوط کرده و کمی گلاب به آن اضافه کنند، نوشیدنی مفید و شگفت انگیزی به دست می آید، مخصوصاً برای کسانی که کبد و معده گرم دارند یا دچار اسپاسم معده می شوند و همچنین برای کسانی که در آنجا دچار نفخ هستند. بسیار هستند، اما برای افراد مبتلا به زخم معده و روده مضر است.
عناب و شکر

برای رفع گرمازدگی بهتر است عناب را در آب بجوشانید و با کمی شکر سرد میل کنید. همچنین مصرف غذاهای سرد و مرطوب مانند گل بنفشه، زعفران، تخمه هندوانه و خیار (خیار، کدو، هندوانه و طالبی) توصیه می شود. البته بهترین درمان برای گرمازدگی جوشانده عناب و زرشک است که با کمی شکر مصرف می شود.
شربت خامه ترش و آبلیمو منجمد

استفاده از سورگوم منجمد و شربت آبلیمو در پیشگیری از گرمازدگی موثر است. برای جلوگیری از اسهال و اثر خنک کنندگی، شیرخار را باید به صورت منجمد یا همراه با تکه های یخ مصرف کرد، در غیر این صورت به عنوان ملین و اسهال عمل می کند.
به دلیل گرما و هوای آلوده، استفاده از آبلیمو توصیه می شود، زیرا حاوی ویتامین C است که خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد و لازم است هر دو روز یک بار از لیموترش در آب استفاده شود.
شربت تخم مرغ

دانه شربتی در واقع دانه گیاه ریحان است که به دلیل داشتن ترکیبات لعاب دار به صورت محلول در آب (شربت) استفاده می شود. پس از جذب آب، لعاب روی این دانه ها به ژله ای تبدیل می شود که می توان از آن برای رفع تشنگی استفاده کرد. دانه شربتی در طب سنتی ایران به عنوان داروی التهاب دستگاه تناسلی و مجاری ادراری کاربرد فراوانی داشته است.
بیا بریم

بهلیمو گیاهی است به شکل بوته که از برگ های آن استفاده می شود. این گیاه از قدیم الایام در طب سنتی ایران به عنوان آرام بخش، ضد تشنج، ادرارآور، تسکین دهنده سرگیجه و تپش قلب استفاده می شده و امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
هندوانه

هندوانه میوه ای لطیف، آبدار، خنک، تسکین دهنده و ضد التهاب تابستانی است که بیشتر برای رفع تشنگی در اوج گرمای تابستان استفاده می شود و مورد پسند بسیاری از افراد قرار می گیرد. طبع هندوانه سرد و مرطوب است و برای افراد خوش قلب بسیار مساعد است. مربای پوست هندوانه برای رفع گرمای بدن، تشنگی و گرمازدگی بسیار مفید است.
گل رز

بر اساس اعلام دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران، بهترین راه درمان گرمازدگی، نوشیدن گلاب با کمی یخ است که باعث استفراغ و دفع صفرا شود. نوشیدن گلاب ولرم حرارت را از درون خارج کرده و بدن را تقویت می کند. بوییدن گلاب برای تقویت قلب و رفع بیهوشی و تقویت حواس باطنی مفید است.
چند نکته مهم

– در هنگام گرمازدگی از دوش آب سرد برای ایجاد شوک خودداری کنید، از قرار گرفتن در معرض باد مستقیم کولر به دلیل ایجاد عفونت های تنفسی خودداری کنید و از نوشیدن سریع مایعات بسیار سرد برای بر هم زدن سیستم ایمنی و گوارشی بدن خودداری کنید. .
– با استفاده از پارچه خنک روی بدن فرد گرمازدگی، او را به حالت عادی برگردانید.
– میوه هایی مانند گیلاس، خیار و هندوانه نقش بسزایی در تنظیم دمای بدن دارند.
– از آنجایی که فرد مبتلا به گرمازدگی اشتهای زیادی به آب سرد و یخ دارد، باید او را تشویق کرد که مایعات را به تدریج و آهسته مصرف کند تا باعث تحریک و آسیب به معده نشود.

دیدگاهتان را بنویسید