پیشتاز صنایع ارزآور پایان سال / این 3 گروه را دنبال کنید


3 محرک بازار سهام/ برای بازدهی بهتر، این صنایع را دنبال کنید

اخبار بورسا:

صنایع ارزشمند در پیش زمینه خواهند بود

امیرعباس کریم زاده کارشناس بورس درباره وضعیت نرخ ارز و تاثیر آن بر بورس به بورس نیوز گفت: اگر سیاست دولت تک نرخی شدن ارز باشد منجر به یکسان شدن دلار نیما می شود. نرخ با دلار آزاد با توجه به تورم کل، زمینه افزایش دلار در سال آینده وجود دارد، از سوی دیگر، حرکت دلار نیما و آزاد ممکن است منجر به رشد شارپی در صنایع دلار محور شود. داده های تاریخی نشان می دهد که در سال های اخیر با وجود روند نزولی در بورس، صنایع صادرات محور بازده خوبی برای سهامداران خود داشته اند.

این 3 گروه را دنبال کنید

وی افزود: بنابراین می توان گفت که تا پایان سال شاهد رشد حداقل 30 درصدی در گروه اوره خواهیم بود، از سوی دیگر، گروه متانول در صورتی که سیاست های دولت در خصوص تعرفه های آب و برق به نفع این شرکت ها یا تغییر کند. کاهش سطح عرضه، پس از گروه اوره می تواند ادعای رشد داشته باشد متانول و گروه اوره همچنان جزو صادرکنندگان مواد اولیه هستند، بنابراین این گروه نیز مشمول عوارض صادراتی می شوند در این بین پتروشیمی هایی که کلر یا مواد شوینده تولید می کنند، رشدی در محدوده 20 تا 20 تا را تجربه خواهند کرد. 25 درصد در مجموع، پتروشیمی، پالایش و خودرو می توانند از محرک های رشد بورس باشند.

این فعال بورسی تصریح کرد: در حال حاضر حدود 30 درصد اختلاف بین دلار نیما و آزاد وجود دارد که در گذشته در محدوده 10 درصد بود و حتی در یک بازه زمانی به کمتر از 10 درصد هم می رسید. بحث مابه التفاوت 30 درصدی دلار نیما و آزاد باید به تصمیمات بودجه ای دولت هم کشیده شود، در شرایط فعلی با توجه به نرخ برابری ارز و تورم، قیمت ارز در آینده افزایش خواهد یافت. در سال نیز هر چند ممکن است اصلاح کوتاه مدتی نیز وجود داشته باشد تا ببینیم البته در صورت افزایش مابه التفاوت دلار نیما و آزاد، دولت باید بهار نرخ ارز را آزاد کند که این امر باعث رشد می شود. در شارپ است و ممکن است این رشد در کالاهای اصلی و مصرفی کشور منعکس شود.

افزایش نرخ دلار نشان دهنده تورم پنهان است

بالاخره کریم زاده به بورس نیوز گفت: یکی از دلایلی که دولت مانع افزایش نرخ ارز می شود، نگرانی از گرانی کالاهای اساسی و مصرفی است. باید گفت در صورت رشد دلار نیما، قیمت مواد غذایی، شوینده و نیاز مردم افزایش می یابد و تورم نهفته به تورم فعلی اضافه می شود که مشکل مطلوبی برای اقتصاد کشور نیست.

پایان مقاله

دیدگاهتان را بنویسید