پروژه فیبر نوری مانازل تا کجا پیش رفته است؟



با اجرای طرح «فیبر نوری به منازل» به جای کابل مسی، فیبر نوری برای کاربران خانگی، ادارات و موسسات ارائه می شود. طرح اتصال فیبر نوری که سرعت ارتباطات را به شدت افزایش می دهد در کشورهای مختلف دنیا انجام شده است. اما جایگزینی فیبرهای نوری به جای کابل های مسی زمانی مقرون به صرفه خواهد بود که محتوای دیجیتالی زیادی در شبکه ها تعریف شده باشد و کاربران احساس کنند به سرعت بالا نیاز دارند.

به گزارش ایتنا از ایسنا، باند پهن فیبر به خانه یا FTTH به اتصال کابل فیبر نوری به مکان های خاص اطلاق می شود. این سیستم ها که مبتنی بر نور هستند این قابلیت را دارند که در مقایسه با روش سنتی کابل های مسی، اطلاعات زیادی مانند تلفن، ویدئو، داده و … را به روشی کارآمدتر انتقال دهند.

این فناوری به سرعت در حال گسترش است زیرا نسبت به فناوری‌های کنونی مزایایی دارد که سرعت اتصال و پهنای باند بیشتر را در مقایسه با سیم‌های جفت تابیده و خطوط DSL و غیره امکان‌پذیر می‌سازد.

مجری طرح فیبر نوری در کشور بیش از پنج سال تجربه در این زمینه دارد و وزارت ارتباطات بر لزوم تسریع در این زمینه تاکید دارد. پیش از این وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص زیرساخت های ارتباطی کشور وجود برخی مشکلات مالی را دلیل تاخیر در کار این شرکت دانسته بود. علاوه بر این، دولت های قبلی معتقد بودند که ایران و کشورهای منطقه به یک کارخانه فیبر نوری نیاز دارند.

بحث توسعه شبکه نوری موضوعی است که بار دیگر با شروع دولت سیزدهم مطرح می شود. اگرچه پروژه رساندن فیبر نوری به منازل کاری دشوار و پیچیده تلقی می شد، زیرا حفاری و رساندن فیبر به تمام نقاط شهرهای بزرگ دشوار است، اما این کار نیازمند عزم ملی است که به گفته کارشناسان در دولت سیزدهم قابل مشاهده است. و این امید ممکن است که این اتفاق بیفتد.

بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی، تا سال 1404، 80 درصد خانوارها و 100 درصد مشاغل باید به پهنای باند ثابت با سرعت متوسط ​​25 مگابیت بر ثانیه دسترسی داشته باشند و 20 میلیون خانوار و پنج میلیون کسب و کار باید به پهنای باند ثابت دسترسی داشته باشند. اینترنت از 1404 مبتنی بر فیبر نوری

در همین راستا در ابتدای تیرماه 1401 اپراتورهای رایتل در فردیس، شاتل ساوه، آسیاتک رامسر، فناپ مخابرات بندر در راستای اجرای طرح دسترسی نوری و بر اساس ابلاغیه رگولاتوری جدید بر اساس این تفاهم نامه ها. امام خمینی (ره) و صبانت در بابل با توسعه ارتباطات بنا در قرچک، های وب در گرگان و پیشگامان در بندر چارک متعهد به ایجاد و توسعه فیبر نوری شدند.

هزینه پروژه فیبر نوری چقدر است؟
بر اساس گزارش منتشر شده از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت هفته دولت، راه اندازی طرح راهبردی فیبر نوری منازل و مشاغل از جمله اقدامات راهبردی این وزارتخانه در اولین سال فعالیت خود اعلام شده است. این طرح در بهمن ماه سال گذشته راه اندازی شد و همچنان در مرحله اجراست و میزان پیشرفت آن بر اساس خانوارهای تحت پوشش از 24 میلیون خانوار 8 درصد اعلام شده است.

بر اساس اطلاعات اعلام شده، قرار بود پروژه راهبردی «فیبر نوری برای خانه و تجارت» تا پایان مرداد ماه 1401 نزدیک به دو میلیون خانوار در کشور را تحت پوشش قرار دهد. لازم به ذکر است که این تعداد در ابتدای دولت سیزدهم کمتر از 500 هزار خانوار بوده است. در این راستا، برنامه ریزی برای توسعه پوشش فیبر نوری برای منازل و مشاغل FTTX، تهیه و تصویب بسته حمایتی توسعه ارتباطات ثابت، فراخوان مشارکت اپراتورهای ارتباطی در توسعه فیبر نوری از جمله اقداماتی است که نقش موثری در پیشرفت پروژه فیبر به خانه و مشاغل دارند که برخی از آنها هنوز در مرحله اجرا هستند.

بر اساس این گزارش، عیسی زارع پور 16 شهریورماه سال جاری در حاشیه افتتاح خط تولید و مراکز تحقیقاتی 6 شرکت مبتنی بر فناوری و دانش در این حوزه ویژه پیامی را بیان کرده است که وقتی فیبر نوری به در منازل مردم، مشترکین می توانند از وای فای استفاده کنند، وای فای به تلفن همراه شما متصل شده و از سرعت بالای اینترنت لذت ببرید، همچنین با این کار شبکه تلفن همراه نیز ارتقا می یابد.

پوشش خانوار چگونه است؟
در ادبیات فیبر نوری دو نوع پوشش داریم: Home Connect و Home Pass که در بررسی راه حل این مشکل به وضوح تعریف شده و بر اساس راه حل، ایجاد پوشش تا فاصله 300 متری از خانه در مراکز استان به ازای هر خانوار 500 هزار تومان و در شهرهای خارج از مراکز استان به ازای هر خانوار یک میلیون و 200 هزار تومان.

به گفته صادق عباسی شاهکوه – دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی – علاوه بر این حمایت مالی، در حوزه اتصال به ازای هر پورت FTTH که به خانوارها متصل می شود، دو میلیون تومان حق الزحمه 8 درصدی دولت برای از اپراتورها حمایت می شود و این مبالغ برای پوشش و اتصال در شهرهایی غیر از کلانشهرهای هشت گانه اختصاص می یابد.

بر اساس این گزارش، مردادماه سال جاری معاون راهبردی و توسعه بازار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از انتشار فراخوان نظرات کارشناسی علاقمندان در خصوص مقررات عمده فروشی فیبر نوری به منظور ایجاد اجماع و جلب مشارکت کارشناسان و نخبگان خبر داد. در تدوین سیاست ها و مقررات مناسب

این امر در پیش نویس پرونده «مقررات و الزامات فروش عمده شبکه ها و خدمات پلت فرم نوری» با توجه به اهداف برنامه شبکه ملی اطلاعات کشور برای تأمین زیرساخت های لازم برای توسعه، مأموریت برنامه ریزی و هدایت توسعه زیرساخت های ارتباطی جامع، پایدار، پرسرعت و با کیفیت بالا. پهنای باند ثابت با تاکید بر توسعه فیبر نوری (FTTx) به سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی سپرده شده است.

سیاست‌های اصلی سازمان در تدوین مقررات عمده‌فروشی عبارتند از: تشویق سرمایه‌گذاری‌های متعدد به‌ویژه در زیرساخت‌ها. کاهش ریسک سرمایه گذاری، به ویژه برای اپراتور عمده فروشی، با تدوین مفاد تشویقی و ارائه دوره انتظار مناسب. ایجاد رقابت در ساخت زیرساخت ها و جلوگیری از ایجاد انحصار در آینده. توجه به سرمایه گذاران کوچک؛ تدوین مقررات بعدی به منظور حمایت از تشکیل بازار و اجرای حداقل مداخله دولت به منظور خودتنظیمی بخش و بازار.

همچنین امیر محمدزاده لایوردی – مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت کشور – در این خصوص به تعویض فیبرهای نوری برای تسهیل در سرعت ارتباط اشاره کرد و گفت: اکنون در مناطق پرجمعیت اگر دکل های مخابراتی کم باشد، کاربر احساس خواهد کرد. سرعت کم. علاوه بر این، ارتباطات مصرف کننده بر اساس سیم های مسی است که سرعت محدودی دارند، دولت سیزدهم بر این امر تاکید دارد، لازم است حرکت فیبرهای نوری آغاز شود و برای این امر نیازمند مشارکت بخش های مختلف دولتی و خصوصی از جمله شهرداری، توانیر و و غیره.

وی با بیان اینکه در 10 سال گذشته بهسازی شبکه های مخابراتی غیردولتی مغفول مانده است، افزود: لایه تجمیع مدت زیادی است که در اختیار شبکه مخابراتی قرار گرفته است. مدرن نشده است و از سرعت توسعه شبکه عقب مانده است. به همین دلیل دولت سیزدهم تصمیم گرفته است تا اپراتورهای ثابت و همراه را در رده فیبر به خانه وارد کند تا کارها سریعتر پیش برود. لاجوردی گفت: از سال گذشته به دو میلیون دسترسی فیبر نوری رسیده اند و تا پایان دولت سیزدهم به 20 میلیون دسترسی خواهند رسید.

اما چگونه می توان فیبر را به خانه ها رساند؟
در سال های اخیر گفته می شود مشترکان مخابرات ایران می توانند با مراجعه به درگاه این شرکت، شماره تلفن منزل یا محل کار خود را وارد کرده و بپرسند که آیا امکانات فیبر نوری برای آنها وجود دارد یا خیر؟ در صورتی که محدوده آنها تحت پوشش باشد، ثبت نام انجام می شود و فرآیند تبدیل فیبر به پایان می رسد، در غیر این صورت می توانند به صورت رایگان برای این سرویس اقدام کنند.

درخواست فیبر نوری و تبدیل سیم مسی به فیبر برای مشترکین رایگان بوده و با ارائه سرویس نوری می توانند از هر یک از بسته های موجود در پورتال مخابراتی در قسمت تانومای اینترنت استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید