پاسخ علیرضا شجاعی زند به اظهارات بهزاد نبوی در خصوص بازداشت مصطفی تاج زاده


پاسخ علیرضا شجاعی زند به اظهارات بهزاد نبوی در خصوص بازداشت مصطفی تاج زاده

به گزارش مردم سالاری آنلاین به نقل از جماران؛ علیرضا شجاعی زند، جامعه شناس و دانشیار گروه جامعه شناسی دانشگاه تربیت مدرس به اظهارات بهزاد نبوی در خصوص دستگیری مصطفی تاج زاده واکنش نشان داد و در یادداشتی که برای جماران ارسال کرد، از وی انتقاد کرد. جماران متن یادداشت علیرضا شجاعی زند را منتشر کرد:

بیانیه آقای نبوی که در اعتراض به دستگیری تاج زاده و حمایت از رویکرد اصلاح طلبانه وی صادر شد، حاوی تحریفات و مغالطات متعددی بود و نمی توان از آن چشم پوشی کرد.
اصطلاح انقلاب اسلامی را به کار برده اند در حالی که اسلام را از اهداف آن خارج کرده اند. صفت «اسلامی» برای انقلاب مردم ایران در سال 57 راهنمای ایدئولوژی این حرکت اصیل و پربار است. ایدئولوژی انقلاب حداقل سه کارکرد دارد: ارائه تصویر و تحلیل از وضعیت موجود، ایجاد انگیزه برای مقابله با شرایط و تلاش برای تغییر آن و در نهایت ارائه اهداف و معرفی آرمان های یک وضعیت مطلوب و با کمک کدام حرکت انقلابی و تصاحب می تواند صورت بگیرد آنها را بررسی کرد.
استفاده از پسوند «اسلامی» برای انقلاب و حذف آن از اهداف، اشتباه سهوی نیست. بلکه روایتی کاملا آگاهانه و حساب شده است. این همان نکته ای است که معنا و تظاهر اصلاح طلبی را به هم می زند و بهزاد را با همه تفاوت های مفروض در همان خانه «تحول ساختاری» مصطفی قرار می دهد.
پیامبر که قبلاً با ضرورت و اصالت انقلاب مخالفت کرده بود، این بار نیز خصلت اسلامی آن را انکار کرد. همانطور که بارها رهبر جنبش اصلاحات اشاره کرده است. هر کجا و هر زمان که اهداف جنبش انقلابی مردم ایران را به «استقلال، آزادی و پیشرفت» کوتاه کرد.
اندک اختلافات شخصی، استراتژیک و تاکتیکی سیدمحمد خاتمی، بهزاد نبوی و مصطفی تاج زاده در حال محو شدن است. وقتی می آیند اهداف و اهداف دینی انقلاب را انکار می کنند و در ماهیت نظام برآمده از آن تجدید نظر می کنند. اینجاست که آنچه اصلاحات موجه به نظر می رسد، نقطه مقابل آن می شود و با مجموعه ای از تغییرات بنیادی و ساختاری، جهت انقلابی دیگری می یابد.
جای تعجب است که این راهبرد و رویکرد از سوی کسانی مطرح و دنبال می شود که از انقلاب اسلامی مردم ایران توبه کرده و مدعی بازگشت نظام به مسیر اصلی خود هستند.

دیدگاهتان را بنویسید