پاسخ جمیله خدیور به شبهات در مورد حمله تروریستی داعش به شاهچراغ


پاسخ جمیله خدیور به شبهات در مورد حمله تروریستی داعش به شاهچراغ

به گزارش مردم سالاری آنلاین، نویسنده کتاب کالبد شکافی قدرت داعش در توئیتی به شبهات رسانه های معاند پاسخ داد و تحلیل خود را در شماره جدید مجله داعش (النباء) نوشت.
در پی حمله تروریستی روز چهارشنبه (13 آبان) در حرم حضرت شاهچراغ شیراز و شهادت 15 نفر از هموطنانش، گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت. این در حالی است که کانال های فارسی زبان معاند و برخی کانال های تلگرامی با ایجاد شبهاتی تلاش کردند دست داشتن داعش در این حمله تروریستی را زیر سوال ببرند.
این تلاش رسانه‌هایی مانند ایران اینترنشنال است که مستقیماً از سوی دولت عربستان تامین مالی می‌شود، در حالی که داعش روز چهارشنبه در شماره جدید نشریه خود با نام النباء به تشریح عملیات تروریستی پرداخت.
جمیله کدیور، فعال سیاسی و نویسنده کتاب «کالبد شکافی قدرت داعش» در توییتی به شبهات رسانه های مخالف دولت پاسخ داد و تحلیل خود را از شماره جدید مجله داعش نوشت که به شرح زیر است:
شماره جدید روزنامه النباء که از سوی دادگاه رسانه ای داعش منتشر می شود، جزئیات حمله به شاهچراغ شیراز را به تصویر می کشد. پس از حمله داعش، رسانه های فارسی وابسته به دولت ها و مردم عربی-غربی در شبکه های اجتماعی حمله و پیام داعش را زیر سوال بردند. به تدریج به برخی شبهات پاسخ خواهم داد.
داعش میدان نبرد را وسیعتر از میدان میدان می داند و رسانه را میدان نبردی تعریف کرده است که مجاهدان رسانه ای با دشمن می جنگند. النباء نهاد رسمی و یکی از معدود بازماندگان رسانه های متعدد داعش در سال های پس از فروپاشی خلافت دولت اسلامی است.
_ شبهات ذکر شده: اشاره به اظهارات شهید سلیمانی درباره پایان داعش، تردید در پیام صادر شده از سوی داعش، تردید در ادبیات پیام، تردید در تاریخ پیام، تردید در مسئول عملیات شاهچراغ، هرچند خلافت ارضی داعش در عراق و سوریه در سال 2017 به پایان رسیده است، اما در حالی که بستر فعالیت گروه‌هایی مانند داعش همچنان پابرجاست، جذابیت ایدئولوژی داعش برای عضوگیری و فعالیت‌های تروریستی همچنان پابرجاست.
_ داعش با پیروی از استراتژی جنگ مستمر و مستمر، حملات ضربتی، عملیات انتحاری، بمب گذاری های انتحاری، بی ثباتی، اقدامات تروریستی و بهره گیری از فضای ملتهب و متشنج و ضعف دولت مرکزی، حضور و قدرت خود را به رخ می کشد.
_ رسانه ها و فعالان رسانه ای مرتبط با تکیه بر اخبار جعلی سعی در تحلیل تاریخچه و ادبیات اخبار مربوط به عملیات تروریستی شاهچراگ داشته اند. در تصویر گزارش النباء مشاهده می کنید که واژه هایی مانند مجوسی، شیرکی، رافضه، نوع عملیات (انگماسی) و تاریخ عملیات (1 ربیع الاخر) در منطقه فارس ذکر شده است.
_ آنها مشکوک بودند که داعش هرگز عملیات خود را با این سرعت اعلام نکرده است. تکذیب این ادعا حمله تروریستی داعش در سال 1395 به مجلس است که فیلمی از صحنه عملیات ارسال کردند که یکی از دلایل فیلتر شدن تلگرام در ایران بود. همزمان این خبر در اعماق و ناشر منتشر شد.
در پی عملیات تروریستی داعش در شاهچراغ در روز چهارشنبه، اخباری منتشر شد. اخبار رسمی که مورد توجه رسانه ها قرار نگرفت و اخبار پر از خطا که مبنای تحلیل و شبهه رسانه ها و فعالان سیاسی برای تضعیف انتساب عملیات داعش و نسبت دادن آن به یک حکومت قرار گرفت.
_ اولین خبر جعلی و با منبع نامشخص با تاریخ 30 ربیع الاول و عنوان استان فارس بود که مبنای تحلیل رسانه ها قرار گرفت. تاریخ و نام استان فارس اشتباه است. خلاصه و مشروح اخبار اجساد رسمی داعش به تاریخ ربیع الاخر اول می رسد که به طور رسمی توسط خبرگزاری های ناشر و اعماق منتشر شده است.
از جمله شبهات دیگر استفاده از اهواز به جای اهواز بود. همانطور که ادبیات بی بی سی با ادبیات ملی عربستان سعودی کاملا متفاوت است، داعش نیز با توجه به مخاطبان و سیاست رسانه ای از ادبیات متفاوتی در رسانه های خود استفاده می کند. به عنوان مثال، اعماق به جای استان های جدید از نام های اصلی استفاده می کند.
– در بیانیه داعش عبارت خود خواری را زیر سوال بردند و خودکشی را برای خودکشی گرفتند و چون تروریست کمربند انفجاری نداشت، بیانیه را زیر سوال بردند. در عملیات های انتحاری معمولاً فرد یا افرادی تا آخرین لحظه در مقابل دشمن قوی اقدام به کشتن و تخریب می کنند و تلفات سنگینی به بار می آورند.
اگر از اظهارات و اخبار و گزارش های منتشر شده از سوی داعش در رسانه های رسمی خود مطلع بودند، شبهه ای در مورد «جعل منابع امنیتی منطقه اعماق» و «توضیحات منابع» ایجاد نمی کردند. بسیاری از اخبار مربوط به داعش در مناطقی که به طور رسمی حضور ندارد، بر اساس منابع خبری است و این چیز عجیبی نبوده و نیست.
از جمله شبهات دیگری که به آن اشاره شده، گزارش نادرست دیگری است مبنی بر اینکه «سربازان خلافت همزمان با چهلمین روز ترور مهسا امینی و برای انتقام از قربانیان کشته شده توسط دولت رفاضی در اعتراض به این قتل بودند». مقاله ای که در قسمت اصلی داعش النباء نیامده است.

دیدگاهتان را بنویسید