پارو زدن نمایشی برای محدود کردن تورم


پارو زدن نمایشی برای محدود کردن تورم

اخبار بورسا:

با وجود رشد سودآوری بسیاری از شرکت ها در بازار در سال گذشته، قیمت سهم افزایش چندانی نداشته است. در حالی که شاخص کل بورس طی چند ماه گذشته اندکی افزایش یافته است، برخی از سهام های کوچک و متوسط ​​چنین رشدی را تجربه نکرده اند.

محمد نوربخش، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با اخبار بورسا وی در این خصوص گفت: دلیل عدم رشد بازار سرمایه، بلاتکلیفی هایی است که بر این بازار سایه افکنده است. نامشخص بودن چشم انداز قیمت جهانی و تفاوت نرخ ارز در سامانه نیما با بازار آزاد دو مانع اصلی رشد بازار سرمایه است.

مدیر سرمایه گذاری مهراختاز مبین افزود: البته عدم رشد قیمت سهام در راستای سودآوری شرکت ها تا حدودی به دلیل پیش بینی تاثیر افزایش قیمت محصولات گذشته است. علاوه بر این باید در نظر داشت که اگرچه برخی از شرکت ها قیمت محصول را افزایش داده اند اما با افزایش قیمت نهایی نیز مواجه هستند. مانند سهامی که واجد شرایط دریافت ارز 4200 تومانی بودند و با هدف گذاری این ارز، هم قیمت و هم نرخ فروش افزایش یافت.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص نگرانی از احتمال کاهش قیمت های جهانی گفت: با توجه به شرایط کرونا باید نگران کاهش احتمالی قیمت کالاها باشیم. همچنین قیمت نفت در روزهای اخیر اندکی کاهش یافته است و جای نگرانی است که این کاهش قیمت وجود داشته باشد.

نوربخش در پایان با انتقاد از برخی سیاست های اقتصادی در مواجهه با رکود بازار سرمایه تصریح کرد: هرگز از قیمت گذاری دستوری حمایت نکرده ام و معتقدم اقدامات و مداخلات اجباری سیاستمداران برای کنترل تورم موقتی و نمایشی است و تلاش برای مداخله در قیمت گذاری صنعتی هیچ گونه اقدامی نداشته است. تاثیر در جلوگیری از تورم این در حالی است که تورم روز به روز در حال افزایش است و سیاستمداران می کوشند این نوید را بدهند که با چنین مداخلاتی تورم را مهار کنند اما در نهایت نتیجه ای حاصل نمی شود.

پایان مقاله

دیدگاهتان را بنویسید