وضعیت هنرمندان بازداشتی و ممنوعه معلوم نیست بازیگر کجاست!


حدود دو ماه پیش کمیته ای تحت عنوان کمیته حمایت حقوقی و قضایی از سینماگران سینما تشکیل شد.

روزنامه شرق نیز می نویسد: در جریان اغتشاشات و حوادث اخیر کشور، تعدادی از هنرمندان سینما، تئاتر و موسیقی به دلیل برخی اظهارنظرها بازداشت، ممنوع الخروج و یا ممنوع الکار شده اند. اظهار نظر در مورد آنچه امروز در کشور می گذرد یک شمشیر دولبه است، به خصوص اگر فرد مشهوری باشید. حدود دو ماه پیش کمیته ای با عنوان کمیته حمایت حقوقی و قضایی از سینماگران در خانه سینما تشکیل شد. در این کمیسیون همایون اسعدیان، علیرضا حسینی، مهدی کوهیان، علی مردانه و نگمه دانش آشتیانی حضور دارند. این کمیته به منظور حمایت حقوقی و قضایی از سینماگرانی که در رویدادهای اخیر یا قبلی احضار، ممنوع الخروج، ممنوع الکار یا بازداشت و زندانی شده اند و با کمک خانه تئاتر و موسیقی، فهرستی 100 نفره ایجاد شده است. هنرمندان را توقیف کرد و حکم بازداشت و ممنوعیت اکثر بازیگران و کارگردانان مشهور را صادر کرد.

اخبار و شایعات از وضعیت انفجاری سینما، ممنوعیت و منع رفت و آمد ادامه دارد. قرارداد برخی افراد لغو شده و به گفته علیرضا حسینی، یکی از اعضای کمیته و هیئت مدیره خانه سینما، «تعدادی از بازیگران و کارگردانان مشهور ممنوع الخروج شده اند». مستندسازانی چون مذگان ایلانلو همچنان در بازداشت به سر می برند و گفته می شود خبری از محل اختفای کتایون ریاحی نیست اما او سالم و سلامت است. چهره های مطرحی چون بهرام رادان و مانی حقیقی نیز ممنوعیت خود را اعلام کردند.

از وضعیت بازداشت شدگان اطلاع دقیقی در دست نیست و بر اساس اطلاعاتی که از طریق خانواده ها به کمیسیون رسیده است، بازداشت شدگان در زندان های اوین، فشافویه و کرچک و برخی افراد نیز در زندان های تبریز و سنندج به سر می برند. افراد این کمیسیون برای جمع آوری اطلاعات به دادگاه و زندان رفتند و اعضای کمیسیون با نهادهای قضایی و امنیتی مانند معاون دادستان کل کشور جلساتی داشتند.

همایون اسعدیان کارگردان سینما درباره روند کار و اقدامات این کمیته به عنوان نماینده صنفی هنرمندان به شرق گفت: مرحله اول جمع آوری اطلاعات بود. می خواستیم بدانیم برای چه کسانی مشکل وجود دارد؟ ما به دوستان Sanoff اطلاع دادیم که در صورت امکان ما را در جریان قرار دهند. فهرستی از وضعیت و موقعیت آنها تهیه شده است. دوستان ما تماس های قضایی برقرار کردند تا حداقل مشخص شود فرد دستگیر شده در چه وضعیتی است. در صورت امکان می توانیم شرایط آزادی آنها را فراهم کنیم یا از طریق وکلا به خانواده ها کمک کنیم که چگونه با آنها برخورد کنند و چه کار کنند.

چه کسی دستگیر می شود؟

در این مدت لیستی از سوی کمیته تهیه شد. این فهرست حدود صد نفر است و شامل زندانیان، کسانی که گذرنامه‌های ضبط شده و ممنوعیت خروج دارند. این آمار به طور مداوم به روز می شود و افراد جدیدی به لیست اضافه می شوند. علیرضا حسینی عضو هیأت مدیره خانه سینما و نماینده هیأت مدیره در کمیسیون حمایت حقوقی و قضایی از هنرمندان و سینماگران است. وی با بیان اینکه برای حفظ حقوق بازداشت شدگان اجازه انتشار اسامی را ندارند، اما مشخصات افراد حاضر در لیست را اینگونه توضیح می دهد: تاکنون 10 مستندساز به دلیل رفت و آمد و شرکت در کارگاه به دادگاه معرفی شده اند. ، و شش نفر به دلیل بیانیه در لیست هستند و 26 نفر از اعضای خانه تئاتر و موسیقی نیز در لیست هستند. برخی از دستگیرشدگان نویسندگان، دستیاران فیلمبردار، کارگردانان فیلم های کوتاه و مستند هستند. اکثر آنها جوان هستند و متاسفانه درگیر پرونده های قضایی شده اند.

به گفته مهدی کوهیان، تهیه کننده و یکی دیگر از اعضای این کمیسیون، بیشتر دستگیرشدگان افرادی بودند که به صورت آنلاین اعتراض کردند، تعدادی نیز در خیابان دستگیر شدند. برخی از آنها آزاد شده و با پیگیری و قرار وثیقه به خانواده هایشان پیوسته اند. حسینی اما احساس می کند که ابتدا همکاری و مساعدت ماموران خوب بوده است، اما در دو سه هفته اخیر با رفتن پرونده ها به دادگاه و صدور احکام، همکاری ها کمتر شده است. حتی چند روزی است که این روند کمی به تعویق افتاده است و حتی پس از تودیع وثیقه، آزادی هنرمندان دشوار است. وی در خصوص احکامی که تاکنون صادر شده است، می گوید: برای چند نفر که در روزهای ابتدایی یعنی اواخر شهریور و ابتدای مهرماه بازداشت شده اند، احکام صادر شده است. اکثر این احکام برای حبس شش سال یا کمتر است، اما بهتر است زیاد وارد جزئیات نشویم زیرا ممکن است دقیق نباشند. ما هم تا حدودی می دانیم که به ما اطلاع می دهند.

ممنوعیت را به کسی اعلام نمی کنند

موضوع فقط مربوط به بازداشت و منع رفت و آمد نیست، بحث ممنوعیت کار هم مطرح است. مهدی کوهیان با بیان اینکه هنوز لیست دقیقی از تعداد فعالیت های غیرقانونی در دست نیست، دلیل این مشکل را اینگونه بیان می کند: فعالیت های غیرقانونی را به کسی اعلام نمی کنند. ممکن است تعداد آثار ممنوعه بیشتر باشد و هنوز اطلاعی نداشته باشیم. در حال حاضر هیچ راهی برای دانستن اینکه چه کسی ممنوع است وجود ندارد. اما می دانیم که قرارداد برخی افراد را لغو کرده اند و عده ای هم هستند که اجازه ادامه همکاری را ندارند.

تضمین حق دادرسی عادلانه

وضعیت نگران کننده است آنچه کمیسیون را نگران کرده سرعت رسیدگی به محاکمه است و کوهیان می گوید: درخواست ما از مراجع قضایی این است که سرعت رسیدگی مانعی برای تضمین حق متهم در دادرسی عادلانه نباشد. اصل برائت، اصل رسیدگی مرجع بی طرف، اصل دادرسی علنی، اصل دسترسی به وکیل، اصل تبیین اتهام به متهم، اصل حق سکوت متهم عبارتند از: مصادیق حق دادرسی عادلانه که یکی از حقوق اساسی بشر است. نظام حقوقی حاکم بر ایران نیز آن را به رسمیت می شناسد. این که فوریت رسیدگی به این حق را تضمین می کند. این موضوع در کشور ما تردیدها و نگرانی های جدی ایجاد می کند، نبود وکیل در مرحله دادسرا یکی دیگر از نگرانی های بازداشت شدگان است. کوهیان می گوید: تمامی بازداشت شدگان اخیر به اتهامات امنیتی دستگیر شده اند و بر اساس تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری تنها گروهی از وکلای مورد تایید رئیس قوه قضائیه می توانند وکالت این افراد را بپذیرند که البته وکالت آنها نیز قابل قبول است. حق دسترسی متهم به وکیل را نقض می کند زیرا متهم باید وکیل خود را انتخاب کند (که وکیل فکر می کند می تواند از حقوق او دفاع کند). به همین دلیل اکثر متهمان نمی توانند وکیل مورد نظر خود داشته باشند و نمی توانند با وکیل خود ملاقات کنند. اما در مرحله دادگاه این محدودیت برداشته می شود و می توانند وکیل داشته باشند. اما داشتن وکیل برای متهم در مرحله محاکمه مهم است زیرا در آنجا تحقیقات مقدماتی انجام می شود و می توان گفت متهم نمی تواند به درستی از خود دفاع کند. در آیین دادرسی کیفری، متهم حق سکوت دارد و ممکن است در برابر اتهامات ساکت بماند. وقتی وکیل نتواند این موارد را برای موکلش توضیح دهد، ممکن است متهم نداند که از این حقوق قانونی برخوردار است. لذا متأسفانه این یکی از خلأهای قانونی ماست که حق دسترسی آزاد متهم به وکیل را محدود کرده است.

در این فهرست 100 نفره هنرمندان سینما، موسیقی و تئاتر حضور دارند و کمیته با اعضای خانه موسیقی-تئاتر جلساتی برگزار کرده و بر شرایط آنها نظارت دارد. هرچند به گفته کوهیان، اختیارات و توان این کمیسیون برای اقدام خاصی کافی نیست، اما این کمیسیون تلاش می کند تا خانواده ها را از وضعیت بازداشت شدگان مطلع کند.

همه بچه های یک خانه و دیار هستند

اعضای کمیسیون معتقدند ادامه این وضعیت برای کل جامعه خوب نیست و به عنوان نمایندگان سینما می خواهند روند آزادی را تسریع کنند. حسینی به عنوان نماینده هیات مدیره خانه سینما در این کمیته درباره انتظارات این کمیته می گوید: انتظار ما این است که مشمولان عفو ​​شوند و در زندان نمانند، احکام سنگین نباشد. باید برای رفع مشکلات همه مردم و بازداشت شدگان تدابیری اتخاذ شود نه فقط هنرمندان. من در موقعیتی نیستم که کسی را مقصر بدانم، اما معمولاً در جنگ از مسئولین و صاحبان امر انتظار می رود که با درایت و معقولتر کار را دنبال کنند. دردناک. به هر حال جوان هستند، احساسات دارند و حق هم دارند! آنها حق دارند اعتراض کنند تا زمانی که مسالمت آمیز باشد و حقوق، جان یا مال دیگری را تهدید نکند.

جامعه احساس خستگی می کند

این عضو هیئت مدیره خانه سینما با تاکید بر اینکه باید با دقت و حوصله بیشتر به حرف های یکدیگر گوش دهیم و در نهایت با بیان اینکه جامعه آسیب پذیر است و بر حق اعتراض تاکید کرد، گفت: این سنگین ترین جمله نیست. می تواند تحمیل شود زیرا کسی صحبت کرده است. این کشور برای 80 میلیون نفر است. دموکراسی در ایران سابقه خوبی ندارد. شاید بتوانیم آن را بیان کنیم، اما دموکراسی در چند صد سال گذشته در ایران اجرا نشده و اکنون هم نیست. امیدواریم همه به توافق برسند تا همه بتوانند صلح داشته باشند. جامعه احساس خستگی می کند. این تنها چیزی است که فعلاً می توانم بگویم.