وضعیت دسترسی محدود به اینترنت پایدار نیستنایب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی با تاکید بر اینکه «وضعیت محدودیت دسترسی به اینترنت پایدار نیست» گفت: تحقیقات نشان می دهد که نقش فضای مجازی در ایجاد اغتشاش زیاد است. بنابراین باید مدیریت کرد تا با آرامش به ساحل رسید و به حالت عادی بازگشت.

گلمرضا منتظری در پاسخ به سوالی مبنی بر پایان محدودیت دسترسی به اینترنت، اظهار کرد: همه کشورها چارچوبی برای فضای مجازی دارند و زمانی که با منافع ملی آنها در تضاد باشد، قطعا محدودیت ایجاد می کنند، اما این محدودیت ها کلی نیست؛ اما این محدودیت ها کلی نیست. در برخی جاها بر اساس مصالح کشور محدودیت هایی اتخاذ می شود تا اوضاع بدتر نشود و به ساحل آرامش برسند.

وی با تاکید بر اینکه در تصمیم گیری باید توجه داشته باشیم که امروز بخش قابل توجهی از اقتصاد و معیشت در فضای مجازی است و این مجموعه هم اکنون آسیب دیده است، گفت: اگر از این موضوع غافل شویم واقعا مرتکب جنایت نابخشودنی شده ایم. و زیاد است زندگی را مختل خواهد کرد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی با بیان اینکه «این حالت محدودیت دائمی نیست و به طور طبیعی تغییر خواهد کرد»، تاکید کرد: تحقیقات نشان می دهد که نقش فضای مجازی در ایجاد اغتشاشات زیاد است؛ این محدودیت ها به طور طبیعی تغییر می کند. بنابراین باید مدیریت شود تا به ساحلی آرام برسد و به حالت عادی بازگردد. هیچ انسان عاقلی دوست ندارد فضای مجازی را محدود کند و از آن استفاده نکند. اما منافع ملی ما ایجاب می کند که به این موضوع توجه جدی تری داشته باشیم.

منتظری همچنین با بیان اینکه «اگر به فکر حفظ حریم خصوصی خود نباشیم و از آن محافظت نکنیم، دشمن از ما محافظت نخواهد کرد»، گفت: بهترین اقدام در این زمینه تقویت شبکه ملی اطلاعات است. اقداماتی در این بخش در کشور انجام شده است اما هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم. کمیسیون فرهنگی از یک سال پیش هم وارد بحث مدیریت فضای مجازی شد اما بنا به دلایلی نیمه کاره ماند; بنابراین لازم است وزارت ارتباطات، شورای امنیت ملی و ادارات مسئول بنشینند و سازوکارها و استانداردهایی را تدوین کنند که همه رعایت شوند.

وی گفت: اگر در فضای واقعی قاب نداشته باشیم، آسایش و امنیت ما به هم می خورد، در فضای مجازی وضعیت به این شکل است; در فضای واقعی ما مرز داریم و مرزبان داریم، اما در فضای مجازی چنین محدودیتی وجود ندارد. بر این اساس باید تصمیم استراتژیک بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید