وزیر دفاع آمریکا: ایران از ارسال پهپاد به روسیه خودداری کند


وزیر دفاع آمریکا: ایران از ارسال پهپاد به روسیه خودداری کند

به گزارش دموکراسی آنلاین به نقل از ایسنا، لوید آستین وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره احتمال استقرار پهپادهای ایران به روسیه گفت: به ایران توصیه می کنیم این کار را نکند. این ایده از نظر ما بسیار بسیار بد است. در این مورد بیشتر اظهار نظر نمی کنم.
ادعای فروش هواپیماهای بدون سرنشین ایران به روسیه پس از آن مطرح شد که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که ایران در حال آماده سازی صدها پهپاد با قابلیت حمل سلاح به روسیه است.
مشاور امنیت ملی آمریکا گفته است که ایران برنامه ای برای حمایت نظامی از روسیه در جنگ اوکراین دارد. ما اطلاعاتی داریم که نشان می دهد ایران در حال آماده شدن برای آموزش نیروهای روسیه در این منطقه است.
رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز امروز گفت که تصمیم برای ارسال پهپاد به روسیه بر عهده تهران خواهد بود، اما این گزینه چندان جالب نبود.
مالی با بیان اظهارات تهدید آمیز درباره اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران و روسیه گفت: ما ابزارهایی در اختیار داریم و از آنها برای تحریم هرگونه انتقال این پهپادها به روسیه استفاده خواهیم کرد.
در همین حال، ناصر خانانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اظهارات مشاور امنیت ملی آمریکا در خصوص فروش فناوری پیشرفته ایران به روسیه، تصریح کرد: سابقه همکاری بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در زمینه برخی فناوری ها قدمت نوین به قبل از شروع جنگ در اوکراین برمی گردد و اخیراً پیشرفت خاصی در این زمینه صورت نگرفته است.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال جنگ اوکراین کاملاً روشن است و بارها به صورت رسمی اعلام شده است.
کنعانی افزود: ادعای این مقام آمریکایی این است که آمریکا و اروپایی ها سال هاست کشورهای اشغالگر و متجاوز از جمله در منطقه غرب آسیا را به انبار انواع سلاح های مرگبار خود تبدیل کرده اند که بدون این سلاح ها ادامه بیش از هفت تسلیحات است. چندین دهه تجاوز، جنایت و اشغالگری صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی امکان پذیر نبود.

دیدگاهتان را بنویسید