هوش مصنوعی به الکسا اجازه می دهد تا صدای مردگان را بازسازی کند


اضافه شدن قابلیت جدید توانایی صحبت با صدای مردگان به الکسا باعث ترس و تعجب گسترده مردم شد.

این ابزار با فیلم های علمی تخیلی در مورد تخریب شهر مقایسه شده است و ظاهر آن نگرانی هایی را در مورد احتمال استفاده از این فناوری برای فریب مردم و زیر پا گذاشتن مرزهای اخلاقی معمول ایجاد کرده است.

این ویژگی به بلندگوهای هوشمند الکسا اجازه می‌دهد تا صدای افراد دیگر را شبیه‌سازی کنند – به‌ویژه، طبق گفته آمازون، مردگان – تا سیستم هوش مصنوعی آن بتواند با آن صدا صحبت کند.

این ویژگی الکسا چیست؟
هدف او این است که تقریباً به معنای واقعی کلمه به صدای مردگان گوش دهد. الکسا می تواند یک کلیپ کوتاه از یک صدای ضبط شده بگیرد و آن را تقلید کند و به سیستم هوش مصنوعی اجازه دهد مانند کسی که دیگر زنده نیست صحبت کند.

در مثالی که آمازون برای رونمایی از این ابزار استفاده کرد، الکسا با صدای مادربزرگ متوفی کتابی را برای کودک خواند.

این شرکت خاطرنشان کرد که این ویژگی می‌تواند برای کمک به افرادی که نمی‌توانند خاطرات مردگان را فراموش کنند مفید باشد و گفت که چنین ابزاری می‌تواند به ویژه در زمان همه‌گیری که بسیاری از افراد دوستان و اعضای خانواده خود را از دست داده‌اند مفید باشد.

آمازون گفته است که در این ویژگی، تمام این وظایف تنها با یک دقیقه فایل صوتی انجام می شود. احتمالاً به این معنی است که این ویژگی حتی برای افرادی که ظاهراً قبل از مرگ صدای خود را برای این سیستم ضبط نکرده اند نیز قابل استفاده است.

آیا این ویژگی در حال حاضر موجود است؟
هیچ آمازون این ابزار را به عنوان بخشی از یک ایده ارائه نکرد، اگرچه ظاهراً این ویژگی واقعی است و می تواند توسط خود آمازون استفاده شود.

این شرکت نگفته است که دستگاه‌های عمومی الکسا چه زمانی به این ویژگی مجهز خواهند شد. البته، پس از این نگرانی گسترده، ممکن است هرگز این اتفاق نیفتد.

 
این فناوری چقدر گسترده است؟
شاید این اولین باری باشد که این ویژگی الکسا راه خود را به یک دستگاه الکترونیکی مصرفی باز کرده است، اما فناوری استفاده از هوش مصنوعی برای بازسازی صدای افراد مدتی است که وجود داشته است.

این فناوری به خصوص زمانی که در فیلم ها مورد استفاده قرار گرفت، محبوب شد. به عنوان مثال، این فناوری اخیراً در مستندی به کارگردانی آنتونی بوردن برای بازسازی صدای رئیس فقید در حین خواندن نامه و همچنین سخنرانی وال کیلمر در فیلم Top Gun: Maverick با صدای خود قبل از اینکه به دلیل آسیب دیدن آن آسیب ببیند، استفاده شد. عفونت سرطان گلو داشت.

اما این فناوری در بیشتر مناطق روزمره و پنهان نیز کاربرد دارد. به عنوان مثال، نرم افزار ویرایش صدا می تواند از صدای افراد برای تصحیح کلماتی که اشتباه گفته اند استفاده کند.

وجود و سهولت استفاده از آن باعث نگرانی هایی شده است که به راحتی می توان از آن برای ایجاد “تقلبی صدای عمیق” استفاده کرد که در آن افراد به نظر می رسد چیزهایی را می گویند که در واقع هرگز نگفته اند. این نگرانی باعث شده است که شرکت ها از جمله مایکروسافت دسترسی به این فناوری را به امید اطمینان از استفاده مسئولانه از آن محدود کنند.

چرا مردم این ویژگی را با Black Mirror مقایسه می کنند؟
این ویژگی الکسا نه تنها همان نوع اختراع شهر ویران شده ای است که در سریال تلویزیونی به نمایش گذاشته شد، بلکه حتی بیشتر شبیه به قسمت های خاصی از سریال است. در اپیزود «به سمت راست برگرد» که در سال 2013 پخش شد، زنی را می بینیم که با یک ربات انسان نما دوست می شود. این ربات رفتار شریک مرده خود را تقلید می کند.

همانطور که الکسا تنها با استفاده از یک فایل صوتی یک دقیقه ای می تواند صدای شخصی را ایجاد کند، این ربات با استفاده از متن مکالمات و محتوای رسانه های اجتماعی ساخته شده است. در هر دو حالت تخیلی و واقعی، هوش مصنوعی می‌تواند از مقدار نسبتاً محدودی از داده‌ها برای ساختن نسخه‌ای دقیق و البته نه کامل از آن شخص استفاده کند.

 واکنش مردم به این قسمت از Black Mirror به همان اندازه که نسبت به این ویژگی الکسا متفاوت بود. منتقدان خاطرنشان کرده‌اند که برخی از سریال‌ها ویرانگر و در عین حال خراب‌کننده هستند، شاید به همان شکلی که برخی ممکن است شخصیت الکسا را ​​ببینند.

به علاوه، این قسمت از Black Mirror تاکنون الهام‌بخش فناوری جدیدی بوده است. چند سال پس از پخش آن، یک تکنسین یک کپی از دوست فقید خود ساخت و از این قسمت به عنوان الهام بخش خود نام برد. همانطور که انتظار دارید، این داستان جنجالی شد. برخی گفتند که ویژگی چت متنی بسیار شبیه به دوست دیرینه آنها است، اما برخی دیگر از اینکه سازنده آن، اوگنیا کویدا، متوجه منظور این قسمت از مجموعه نشده است، شکایت داشتند.

منبع: ایندیپندنت

دیدگاهتان را بنویسید