هوای گرم با مغز شما چه می کند؟


هوای گرم با مغز شما چه می کند؟

همانطور که در مجله بریتانیایی Wake گزارش شده است، نتایج چندین مطالعه آب و هوای گرم را با کاهش توانایی های شناختی مرتبط می دانند که منجر به کاهش بهره وری، اشتباه در قضاوت، اثرات مضر بر سلامت روان، افزایش خطر آسیب در محل کار و حتی افزایش جرم و جنایت می شود. و تبدیل به جرم می شود.
کاهش عملکرد شناختی

نتیجه یک مطالعه در سال 2006 با عنوان “تاثیر دما بر عملکرد وظایف در یک محیط اداری” به چگونگی انجام وظایف روزمره توسط شرکت کنندگان در طول افزایش دما پرداخت و به این نتیجه رسید که با افزایش دمای هوا، شرکت کنندگان با کاهش مداوم عملکرد مواجه می شوند.
Discover با استناد به نتایج یک مطالعه دانشگاه هاروارد در سال 2018 که نشان داد چگونه یک روز گرم به طور خاص می تواند عملکرد تحصیلی در امتحانات را کاهش دهد، خاطرنشان کرد: «این کاهش عملکرد ذهنی به کارمندان اداری یا بزرگسالان و دانشجویان محدود نمی شود. دبیرستان هم رعایت شده است».
مطالعه دیگری که توسط روزنامه دیلی تلگراف گزارش شد، نشان داد که مغز هشت مرد سالم بین سنین 27 تا 41 سال در یک سری از تکالیف ریاضی و منطقی که لامپ های حرارتی نزدیک سرشان بود، امتیاز کمتری کسب کردند. در این گزارش آمده است: «اگرچه این مطالعه نسبتاً کوچک بود، اما این ایده که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید می‌تواند عملکرد مغز را کاهش دهد، ایده‌ای است که دانشمندان مدتی است در نظر گرفته‌اند.
جالب اینجاست که به نظر نمی رسد گرمای شدید عملکرد مغز را به طور یکنواخت تحت تاثیر قرار دهد. نتایج یک مطالعه منتشر شده در مجله بین المللی Hyperthermia نشان داد که تأثیر گرما بر افراد، کارهای پیچیده را برای آنها دشوارتر از کارهای ساده می کند.
چرا این اتفاق می افتد

دیلی تلگراف می نویسد: کار در دمای بالا مدت هاست که باعث ایجاد هیپرترمی (افزایش دمای داخلی بدن) می شود که می تواند باعث خستگی فیزیکی شود. با این حال، برخی از محققان اکنون به این ایده رسیده‌اند که هوای گرم می‌تواند توانایی‌های فکری شما را نیز به شیوه‌ای ظریف‌تر تحت تاثیر قرار دهد که ممکن است حتی متوجه آن نباشید، اما با کاهش سرعت پردازش مغز و سخت‌تر کردن تصمیم‌گیری‌های خوب. اتفاق می افتد».
دلیل این امر این است که در دماهای بسیار بالا، سد خونی مغزی شروع به شکستن می کند، به این معنی که پروتئین ها و یون ها در مغز جمع می شوند و باعث التهاب می شوند. در برخی موارد، تجمع پروتئین حتی می تواند منجر به مرگ سلول های مغز شود.
دیسکاور می نویسد: «دمای گرم تر برای افراد مبتلا به بیماری های عصبی حتی مشکل سازتر است، زیرا ممکن است نتوانند دمای بدن خود را تنظیم کنند و گرما را به خوبی تحمل کنند.
تاثیر بر سلامت روان

علاوه بر شواهد موجود و عینی مبنی بر اینکه افراد در روزهای گرم احساس تحریک پذیری می کنند، نتایج مطالعات نشان می دهد که گرمای شدید بر سلامت روان تأثیر منفی می گذارد.
مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه های آکسفورد و زوریخ انجام شد و نتایج آن در “مکالمه” منتشر شد، نشان داد که امواج گرما و سایر رویدادهای آب و هوایی مانند سیل و آتش سوزی باعث افزایش علائم افسردگی و تشدید علائم اضطراب در افراد مبتلا به عمومی می شود. اختلال اضطرابی اختلال اضطرابی مرتبط است. تب بالا به طور علّی با افزایش دوره های افسردگی شیدایی در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی مرتبط است.
همچنین ارتباطی بین دمای بالای روز و اقدام به خودکشی وجود دارد. به طور کلی، به ازای هر 1 درجه افزایش دمای ماهانه، مرگ و میر ناشی از سلامت روان 2.2 درصد افزایش یافته است. وین رایت و نیومن می گویند که افزایش رطوبت نسبی نیز منجر به خودکشی بیشتر می شود.
آسیب شغلی

وب سایت Cambridge Brain Science می گوید: “خطرات ممکن است زیاد باشد زیرا هوای گرم با افزایش بروز حوادث شغلی مرتبط است.”
این سایت می افزاید: «مطالعات نشان می دهد که افزایش دما به کاهش ایمنی محل کار کمک می کند. تقریباً هر شغلی دارای یک جزء شناختی است، بنابراین کارگرانی که وقت خود را در خارج از منزل یا در دفاتر بدون تهویه مطبوع می گذرانند با کاهش بهره وری و خطر در طول موج گرما مواجه می شوند.
افزایش جرم و جنایت

علاوه بر این، شواهدی وجود دارد که گرمای شدید با افزایش حملات خشونت آمیز مرتبط است. یک مطالعه در ایالات متحده در سال 2014 تخمین زد که تا سال 2090، میانگین دمای بالاتر به دلیل گرمایش جهانی می تواند کل جرم و جنایت ایالات متحده را تا 5.5 درصد افزایش دهد.
واین رایت و نیومن با اشاره به ماده شیمیایی مغز سروتونین که بر میزان پرخاشگری در دمای بالا تأثیر می گذارد، می گویند: دلایل این افزایش شامل تعامل پیچیده عوامل روانی، اجتماعی و بیولوژیکی است.
چه کاری می توان انجام داد؟

خوشبختانه بیشتر اثرات استرس گرمایی موقتی است و روش های مختلف خنک کننده می تواند به کاهش اثرات منفی آن کمک کند.
مهمترین آنها هیدراته ماندن با نوشیدن منظم آب و خوردن غذاهایی با محتوای آب بالا است. وب‌سایت Cambridge Brain Science می‌گوید: «حتی به استثنای استرس گرمایی، ننوشیدن آب کافی تأثیر مخربی بر شناخت دارد».
همچنین مهم است که هوای خانه یا محل کار خود را چه با کولر و چه با استفاده از پنکه حفظ کنید و مهمتر از آن تا حد امکان از تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنید. برای کسانی که در خارج از منزل کار می کنند یا مسافرت می کنند، پوشیدن کلاه به محافظت از مغز شما در برابر شدیدترین اشعه های خورشید کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید