نهایی کردن تجارت بین ایران و پاکستان؛ به زودی


نهایی کردن تجارت بین ایران و پاکستان؛  به زودی

اخبار بورسا: غلامحسین شفیع رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: باید از این دستاوردها و این سابقه تلاش و دوستی و صمیمی که بین دو ملت ایران و پاکستان وجود دارد نهایت استفاده را کرد و این امر را حفظ کرد. میراث

شفیعی با ابراز امیدواری برای تحقق 5 میلیارد دلار تجارت بین دو کشور، گفت: در نظر داریم طرح جدیدی را اجرا کنیم و از این روابط دوستانه بین بخش های اقتصادی و خصوصی دو کشور نهایت استفاده را ببریم تا همکاری ها و بر اساس آن افزایش یابد. برنامه هایی که می توانیم گسترش دهیم تا گامی مثبت برای تجارت و تنوع بخشیدن به همکاری ها برداریم.

وی تشکیل شورای مشترک بازرگانی ایران و پاکستان را فرصتی ویژه دانست و از تمامی بازرگانانی که در هر دو کشور فعال و یا قصد فعالیت دارند دعوت کرد تا به عضویت این شورا در آمده و به تبادل اطلاعات و دیدگاه ها بپردازند و به توسعه تجارت دوجانبه کمک کنند.

بر اساس اظهارات رئیس اتاق ایران، اقتصاد مکمل دو کشور فرصت های بی نظیری برای همکاری فراهم می کند.

شفیع ادامه داد: ایران یکی از تامین کنندگان اصلی انرژی است و می تواند نیازهای روزافزون پاکستان را در بخش انرژی تامین کند.

وی یکی دیگر از ظرفیت های همکاری های اقتصادی دو کشور را ترانزیت خواند و اظهار داشت: امسال همکاری های ویژه ای در این زمینه در حال شکل گیری است. در صورت رفع برخی مشکلات و امکانات مورد نیاز در زمینه پرتو الکترونی و سایر مشکلات جزئی، کریدور شرقی-غربی و پرسرعت برای دسترسی آسان تر تشکیل می شود.

رئیس اتاق ایران با اشاره به همجواری بندر چابهار با بنادر پاکستان از جمله گوادر خاطرنشان کرد: این امر با ایجاد حمل و نقل دریایی به توسعه تجارت در منطقه کمک می کند.

وی تعرفه‌های تجاری و محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی دولت‌ها را یکی از موانعی دانست که باعث شده حجم تجارت ایران و پاکستان کمتر از حد مطلوب باشد.

شفیعی در عین حال گفت: بر اساس توافقات انجام شده، قرارداد تجارت آزاد ایران و پاکستان به زودی نهایی می شود و جدای از کالاهایی که دو کشور در مبادلات روی آن حساسیت دارند، در بقیه اقلام تجاری، با تعرفه های بسیار پایین، تجارت رونق خواهد گرفت. پیشرفت خواهد کرد

وی به گردشگری به عنوان یکی از زمینه های همکاری دو کشور اشاره کرد و توضیح داد: شباهت های موجود ایران و پاکستان، مرزهای مشترک، شباهت ها و علایق مذهبی و همجواری فرهنگی ایجاب می کند که ایرانیان و پاکستانی ها کشور مقابل را وطن دوم خود بدانند. لازم است در این خصوص برنامه ریزی ویژه ای صورت گیرد و از طریق اتاق های ملی دو کشور همکاری های تخصصی صورت گیرد.

بر اساس اظهارات شفیع، از دیگر اقدامات برنامه ریزی شده مشترک اتاق ایران و فدراسیون اتاق های بازرگانی پاکستان، تشکیل کمیته داوری و حمایت اتاق های بازرگانی دو کشور برای تسهیل و داوری اختلافات تجاری است. که امروز یادداشت تفاهم امضا خواهد شد.

رئیس خانه ایران ابراز امیدواری کرد که دولتمردان دو کشور با رفع موانع و ایجاد زیرساخت های لازم، زمینه را برای گسترش تعاملات تجاری و اقتصادی دو کشور فراهم کنند.

دیدگاهتان را بنویسید