مدیریت آب و اصلاح الگوی کشت مهمترین مسائل کشور است


مدیریت آب و اصلاح الگوی کشت مهمترین مسائل کشور است

اخبار بورسا: آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در دومین جلسه شورای عالی آب در دولت سیزدهم بر اهمیت مدیریت آب و شناسایی دقیق نیازها و اولویت بندی آنها، سیاست گذاری صحیح بر اساس داده ها و اطلاعات جمع آوری شده، اجرای برنامه های جامع آب تاکید کرد. وی معتقد است که اجرای خوب آنها از ضروریات این دولت است.

رئیس جمهور به مدیریت صحیح مصرف برق در تابستان امسال و همکاری خوب مردم با بخش های صنعتی و کشاورزی و عدم انتقال مشکل به مردم از نتایج خوب این مدیریت اشاره کرد و تاکید کرد: در تابستان سال جاری با مدیریت صحیح برق مصرفی برق و صنعت برق نیز همکاری خوبی صورت گرفته است. شرط لازم برای جذب افراد یاری و همراهی با آنان، تبیین دقیق مشکلات موجود و ارائه راهکارهای مناسب به مردم است.

آیت الله رئیسی اصلاح الگوی کشت را با ایجاد انگیزه و جذابیت برای کشاورزان بسیار مهم می داند و خاطرنشان می کند: اگر عوارض کشت سنتی و فواید اصلاح الگوی کشت برای کشاورزان تبیین شود قطعاً آن را می پذیرند.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اهمیت علوم پایه در کشاورزی برای اصلاح الگوی کشت، ورود پژوهشگاه ها و دانشگاه های کشاورزی برای اجرای طرح اصلاح الگوی کشت و مدیریت منابع آب را ضروری دانست.

آیت الله رئیسی رشد اقتصادی کشور را در گرو سرمایه گذاری و افزایش بهره وری دانست و یکی از مولفه های اصلی افزایش بهره وری را مدیریت آب دانست و گفت: با استفاده بهینه از آب می توان بهره وری را افزایش داد و رشد اقتصادی کشور را بهبود بخشید.

وی یادآور شد: مراکز تحقیقاتی و راهبردی راهگشای سخنان و دیدگاه های نو در این حوزه و انعکاس نظرات اندیشمندان و صاحب نظران حوزه چاه آب به مسئولان و متولیان امر است.

در این جلسه اعضا دو سند مهم «اصلاح و ارتقای نظام مدیریت آب» و همچنین طرح «اصلاح الگوی کشت» را که از سوی وزارت نیرو و جهاد کشاورزی ارائه شده بود، به تصویب رساندند.

همچنین «تشکیل کمیته ملی اصلاح الگوی کشت» به ریاست معاون اول رئیس جمهور از دیگر مصوبات این جلسه بود.

دیدگاهتان را بنویسید