محسنی ادجه ای: شبکه ملی اطلاعات هر چه زودتر تکمیل شودحجت الاسلام والمسلمین محسنی اژی امروز چهارشنبه (14 مرداد) از مرکز ملی تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران بازدید کرد.

به گزارش ایسنا از ایتنا، در این بازدید عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، عدم اجرای کامل مقوله اشتراک اطلاعات و داده ها بین دستگاه ها را یکی از موانع ایجاد یک سیستم الکترونیکی و منسجم دانست. وی خاطرنشان کرد: دولت هوشمند خواستار تشکیل کارگروه قابلیت همکاری دستگاه ها شد که به تصویب شورای عالی فضایی رسیده است.

بر اساس آمار مرکز ملی تبادل اطلاعات، در سال 1400 قوه قضائیه با ثبت 178 میلیون استعلام و ارائه خدمات به حدود 70 دستگاه دولتی، عنوان دومین نهاد تعاملی کشور را در اختیار داشت. بر این اساس مسئولان وزارت ارتباطات و مرکز تبادل اطلاعات ملی از خدمات هوشمندانه قوه قضائیه و به اشتراک گذاری مطلوب داده ها و اطلاعات قوه قضائیه به سایر نهادها قدردانی کردند.

در این بازدید رئیس قوه قضاییه در جریان ایجاد سامانه پیشگیری هوشمند مبتنی بر اشتراک گذاری داده ها توسط دستگاه های دولتی قرار گرفت.

سامانه پنجره واحد آمایش سرزمین از دیگر بخش‌هایی بود که رئیس قوه قضائیه از مرکز ملی تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران بازدید کرد. به گفته مسئول سامانه، تمامی اطلاعات و داده های زمین و مالکیت آن در این سامانه جمع آوری می شود.

رئیس قوه قضائیه در این بازدید خلأهای فنی را یکی از دلایل اصلی عدم تبادل کامل داده ها و اطلاعات بین دستگاه های دولتی دانسته و بر رفع این خلأها تاکید می کند.

رئیس قوه قضاییه بر گسترش روحیه تعامل روسای دستگاه ها به منظور تبادل اطلاعات و داده ها تاکید کرد و به پیگیری و تکمیل مصوبه «طرح ملی یکپارچه سازی داده ها و اطلاعات» تصریح کرد. از طریق مجلس

محسنی آژه ای پس از بازدید از مرکز ملی تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران از روحیه جهادی و تلاشگر وزیر و مدیران این وزارتخانه از وزیر و مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تقدیر کرد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به سالروز عملیات غرور آفرین مرصاد و توطئه دشمنان برای حمله به کشور با کمک منافقین کوردل، گفت: دشمنان از قدرت ایمان و نظام بی خبر بودند. مرجع تقلید و نفهمیدند که با اشاره امام امت مردم به میدان می آیند و توطئه مخالفان و منافقین را خنثی می کنند.

رئیس کل دادگستری به مناسبت بیانات وزیر ارتباطات در خصوص راه اندازی و توسعه شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: تا امروز گام های بزرگی در جهت ایجاد شبکه ملی اطلاعات و وزیر و مدیران وزارتخانه برداشته شده است. ارتباطات نیز برای رسیدن به این هدف مصمم است. تاکید ما بر تکمیل هر چه سریعتر شبکه ملی اطلاعات است و معتقدیم تحقق این امر به معنای انجام کار طولانی و بزرگ است.

محسنی ادجه ای تصریح کرد: هر مبلغی که برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات و توسعه زیرساخت ها در این حوزه هزینه شود، سرمایه گذاری محسوب می شود و در صورت تحقق نیافتن، کشور در آینده با هزینه های زیادی مواجه خواهد شد.

وی بر تبیین ضرورت ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات به عموم مردم و مسئولان تاکید کرد و تصریح کرد: یکی از وظایف شما به عنوان مدیران وزارت ارتباطات تبیین اهمیت ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات است. شبکه ملی اطلاعات به مردم و مسئولان.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه باید در زمینه ایجاد شبکه ملی اطلاعات و توسعه زیرساخت های این مقوله به سرعت حرکت کنیم، گفت: امیدوارم در این مدت بتوانیم شاهد تحقق باشیم. شبکه ملی اطلاعات و زیرساخت های ناظر بر توسعه شبکه اطلاعات و ارتباطات کشور، آن را به منصه ظهور برسانیم تا دستاوردها و پیشرفت های فرهنگی و اقتصادی برای کشور حاصل شود.

رئیس قوه قضائیه در ادامه سخنان خود در نشست مدیران وزارت ارتباطات تصریح کرد: تاکنون میزان سرمایه گذاری های انجام شده برای تحقق دولت هوشمند، فعالیت های عملیاتی لازم محقق نشده است و دلایل این امر را نیز می توان به فقدان سیاست و حاکمیت یکپارچه و فقدان زیرساخت و اشتراک داده های دستگاه نسبت داد. با هم باشند

رئیس قوه قضائیه با اشاره به ایجاد شورای عالی فضای مجازی با برنامه ریزی مقام معظم رهبری گفت: متاسفانه تاکنون نتوانسته ایم از ظرفیت شورای عالی فضای مجازی در راستای یکپارچگی استفاده بهینه کنیم. سیاست گذاری، رفع تفرقه، ایجاد نگاه ملی و مدیریت واحد در استفاده از فضای مجازی و شبکه اطلاعات.

محسنی آژه ای در ادامه توجه مردم و استفاده آنها از پیام رسان های داخلی را ضروری عنوان کرد و گفت: بدخواهان ترویج می کنند که در صورت استفاده افراد از شبکه ها و پیام رسان های داخلی امنیت و حریم خصوصی آنها به خطر می افتد، بنابراین مردم باید باور کنند. در حالی که حریم خصوصی آنها از طریق استفاده از این شبکه های اختصاصی حفظ می شود. این مقوله نیاز به تبیین دارد و دغدغه های مردم در این زمینه باید به صورت واقعی رفع شود تا بیشتر به سمت پیام رسان های داخلی روی بیاورند.

رئیس کل دادگستری تصریح کرد: گفته می شود هزینه رصد شبکه های اطلاعاتی و ارتباطی و پیام رسان ها در کشور ما نسبت به سایر کشورهای دنیا گرانتر است که در صورت صحت این گفته باید برای ارزان شدن خدمات تدابیری اندیشیده شود. اگر ادعا گران است هزینه های این حوزه در کشور ما مطابق با واقعیت نیست باید در این زمینه اطلاع رسانی و شفاف سازی شود.

رئیس قوه قضائیه کنار گذاشتن مدیریت فضای مجازی را قطعاً به مردم آسیب می رساند و گفت: در عین حال لازم است در جهت تسهیل استفاده از شبکه اطلاعات محلی و فضای مجازی به گونه ای گام برداشته شود که مردم و کاربران می توانند از آن استفاده کنند و با استفاده از این فضا و جستجوی اپلیکیشن های مختلف در زندگی، خسته نمی شوند و اعصابشان خرد نمی شود. البته این امر مستلزم توسعه زیرساخت ها نیز هست.

وی تصریح کرد: فضاسازی ها نباید ما را در مسیر اجرای قانون و حفظ ارزش ها مرعوب کند. ضمن اینکه استفاده از بستر شبکه اطلاعات و فضای مجازی برای مردم آسان و کم هزینه باشد و امنیت افراد در این شبکه ها افزایش یابد.

رئیس قوه قضائیه در پایان خاطرنشان کرد: همه ضابطان باید ملزم به اجرای قانون باشند. قانون گرایی باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود و قانون گریزی برای یک مدیر علاوه بر اینکه خلاف ارزش است هزینه هایی نیز به همراه دارد.

پیش از سخنان رئیس قوه قضائیه، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و جمعی از مسئولان و روسای این وزارتخانه به بیان دستاوردها و تحولات حوزه ارتباطات و اطلاع رسانی از جمله توسعه پرسرعت پرداختند. و شبکه ملی امن برای ارائه خدمات هوشمند به مردم، شناسایی جرایم آنلاین با همکاری دادسرا. افزایش ترافیک در پلتفرم های داخلی، پنجره ملی خدمات دولتی هوشمند، گسترش پوشش فیبر نوری و فناوری های فضایی و ماهواره ای.

دیدگاهتان را بنویسید