قیمت نجومی تجهیزات استارلینک در ایران


برخی از کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرام تبلیغات فروش تجهیزات استارلینک را آغاز کرده اند. فروشندگان قیمت های مختلفی بین 500 تا 1500 دلار معادل 20 تا 60 میلیون تومان برای این تجهیزات ارائه می کنند.

به گزارش ایتنا از ایسنا، برخی از فروشندگان می گویند مبلغ را درب منزل دریافت می کنند اما برخی دیگر حدود 10 میلیون تومان ودیعه می خواهند.

یکی از فروشندگان در پاسخ به این سوال که آیا برای اتصال به اینترنت ماهانه هزینه ای دریافت می شود؟ او می گوید: «نه. قیمت کامل در ابتدا قابل پرداخت است. در حال حاضر اعلام شده است که استفاده از این اینترنت رایگان است و تا زمانی که اعلام نکنند شرایط به همین منوال خواهد بود.

اما حرف های فروشنده ها متناقض است. به عنوان مثال، فروشنده دیگری می گوید که خریداران باید 100 دلار در ماه برای شارژ بپردازند.

همچنین به گفته فروشندگان، هر دستگاه برای فضایی به اندازه یک استادیوم فوتبال اینترنت ارائه می کند.

یکی از فروشندگان پاسخ داد که اگر تجهیزات دیرتر خراب شود چه کسی مسئول است؟ نصاب تجهیزات را ارائه می دهد و می گوید: “این مرد همیشه برای پاسخ و تعمیر در دسترس خواهد بود.” البته واضح است که هیچ تضمینی برای این گفته وجود ندارد.

وی همچنین پاسخ داد که چه تضمینی وجود دارد که این تجهیزات در ایران فعال باشد؟ وی گفت: پس از پرداخت ودیعه، نصاب به محل مراجعه می کند، اما در صورت کار نکردن تجهیزات، وجه را پس می دهد و تجهیزات را خارج می کند.

به گفته خود فروشندگان تجهیزات استارلینک عمدتا از شهر بانه وارد می شود.

البته به نظر می رسد با توجه به قاچاق و مجهول نبودن کالا، زمینه سوء استفاده های زیادی در این زمینه وجود دارد.


ملاک سود است

حمید حسینی، یکی از اعضای هیئت رئیسه اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در این خصوص در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: مرزی وجود دارد که 10 کیلومتر کالا از آن ترانزیت و به عراق منتقل می شود. از مرز پیاده و دوباره کولبر وارد ایران می شود. این کالاها عمدتاً لوازم الکترونیکی، تلفن همراه، لوازم خانگی، لوازم آرایشی و بهداشتی، پوشاک و سایر کالاهایی هستند که بازار دارند. بنابراین هیچ چیز بعید نیست و ترانزیت از ایران سخت نیست.

به گفته وی، اغلب کالاها ابتدا وارد بندرعباس می شود، سپس به اقلیم کردستان ترانزیت می شود و به صورت کولبری به ایران باز می گردد. در حال حاضر پاساژهای شیک در بانه ساخته شده است و در آن انواع لوازم خانگی و سایر کالاها به فروش می رسد. تجهیزات استارلینک نیز در صورت وجود بازار جذاب وارد کشور می شود زیرا ملاک افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند سود و سود است.

عضو هیئت رئیسه اتاق مشترک ایران و عراق با بیان اینکه دولت باید عاقلانه عمل کند و فیلترینگ اینترنت را حذف کند تا مردم وارد مسیری نشوند که دیگر قابل کنترل نباشد، اظهار داشت: این تجهیزات ممکن است در ابتدا گران باشد، اما در آینده ارزان تر خواهد شد و هیچ کنترلی روی آن وجود نخواهد داشت.

حسینی در پاسخ به اینکه آیا احتمال تقلب در فروش تجهیزات استارلینک وجود دارد؟ وی گفت: معمولا شاهد چنین حوادثی هستیم اما مردم این ریسک را پذیرفته اند.

وضعیت مبهم تجهیزات استارلینک در ایران

اینترنت ماهواره ای بیشتر در مواردی استفاده می شود که دسترسی معمولی به اینترنت (کابلی، نوری، دایل آپ و بی سیم) امکان پذیر نباشد و یا کیفیت پایینی داشته باشد. در تعریف این نوع اینترنت باید گفت که امواج از طریق ماهواره ارسال می شوند و کاربر باید از تجهیزات خاصی برای دریافت آنها استفاده کند یعنی. ظرف و گیرنده امواج در صورت فراگیر شدن این نوع اینترنت، می توان تجهیزات آن را با هزینه کمتری ساخت و یا حتی سیم کارت هایی مانند سیم کارت های مورد استفاده در تلفن های ماهواره ای تولید کرد، اما برای رسیدن به این مراحل هنوز زود است.

اوایل مهرماه برخی کارشناسان هشدار دادند که استفاده از اینترنت ماهواره ای نیازمند زیرساخت های داخل کشور است و به زودی خبری از اینترنت ماهواره ای نخواهد بود. همچنین به گفته آنها فایل ها و اپلیکیشن های منتشر شده در فضای مجازی که به کاربران نوید دسترسی به ماهواره و اینترنت استارلینک را می دهند بی فایده و البته خطرناک هستند.

عیسی زارع پور اخیرا گفته است که اگر کشورهای دیگر بخواهند خدمات استارلینک را به ایران ارائه کنند باید قوانین ایران را رعایت کنند و بعید است به این زودی اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران فعال شود.

پس از این اظهارات، اخبار عجیبی در فضای مجازی به نقل از ایلان ماسک خطاب به وزیر ارتباطات منتشر شد که رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به این توئیت منتسب به ایلان ماسک، به عیسی زارع پور آن را ساختگی دانست و نوشت: سازندگان اخبار جعلی مشغول هستند.

Starlink توسط SpaceX اداره می شود و طبق وب سایت رسمی این شرکت، در حال حاضر 40 کشور را تحت پوشش قرار داده است و قصد دارد پس از سال 2023 یک سرویس جهانی تلفن همراه راه اندازی کند.

 در صفحه نقشه وب سایت استارلینک، مناطق تحت پوشش خدمات اینترنت ماهواره ای استارلینک در جهان در سه رنگ مختلف برای مناطق تحت پوشش، مناطقی که در لیست انتظار قرار دارند و مناطقی که به زودی به استارلینک دسترسی خواهند داشت، نشان داده شده است. اطلاعات، چندین کشور از جمله ایران و چین جزو مناطق تحت پوشش نیستند.

حال در سایت اسپیس ایکس و در صفحه مربوط به سفارش استارلینک برای قسمت اولیه وقتی نام محله ای را مثلا در تهران وارد می کنیم با این پیغام مواجه می شویم که استارلینک هنوز در منطقه شما موجود نیست. به دلیل عدم تأیید نظارتی و با دریافت تأییدیه نظارتی، منطقه تحت پوشش ما گسترش خواهد یافت، بنابراین لطفاً بعداً برای در دسترس بودن Starlink در منطقه خود بررسی کنید. همین پیام برای سفارشات Starlink برای کاربران تجاری تکرار می شود.

با توجه به راه اندازی بازار فروش این کالاها در ایران و همچنین اظهارات دیگر ایلان ماسک مبنی بر فعال شدن اینترنت ماهواره ای در ایران، مشخص نیست که آیا واقعا امکان استفاده از این تجهیزات در ایران وجود دارد یا خیر. کشور یا نه به نظر می رسد در صورت عدم اطلاع رسانی مناسب در این زمینه و تبادل غیرقانونی، فرصت های بیشتری برای سوء استفاده فراهم شود.

در همین رابطه مسعود اسدپور، رئیس آزمایشگاه شبکه های اجتماعی دانشگاه تهران چندی پیش گفته بود که فروشندگان این تجهیزات احتمالاً اقدام به فروش تجهیزات تقلبی و یا تبلیغات جعلی در فضای مجازی می کنند. شاید یک سال دیگر اینترنت Starlink در دسترس بسیاری از افراد قرار گیرد، اما ادعای فعلی نادرست است زیرا آنها این موارد را به صورت عمومی تبلیغ نمی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید