قطعنامه ضد روسیه صادر شد


قطعنامه ضد روسیه صادر شد

اخبار بورسامجمع عمومی سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه ای آنچه را «تلاش روسیه برای الحاق چهار منطقه اوکراین» خواند، محکوم کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل همچنین در قطعنامه خود از کشورها خواسته است که الحاق بخش هایی از اوکراین به روسیه را به رسمیت نشناسند.

در رای گیری مجمع عمومی در روز چهارشنبه به وقت نیویورک، سه چهارم اعضا (143 از 193 کشور) از قطعنامه ای حمایت کردند که بر حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی اوکراین در سراسر مرزهای بین المللی تاکید می کند.

سرهی کیسلیسا، سفیر اوکراین در سازمان ملل پس از رای‌گیری قطعنامه سازمان ملل که در کنار سفیر ایالات متحده ایستاده بود، گفت: این شگفت‌انگیز است.

چهار کشور سوریه، نیکاراگوئه، کره شمالی و بلاروس به همراه روسیه به این قطعنامه رای منفی دادند. همچنین 35 کشور دیگر از جمله چین، هند، آفریقای جنوبی و پاکستان به این قطعنامه رای ممتنع دادند و بقیه کشورها نیز رای نیاوردند.

در ماه سپتامبر، مسکو پس از برگزاری همه پرسی، الحاق چهار منطقه دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپوریژیا را به روسیه اعلام کرد.

مجمع عمومی پس از وتوی ماه گذشته روسیه در مورد قطعنامه مشابه در شورای امنیت، به قطعنامه الحاق این مناطق رای داد.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل، پیش از رأی گیری مجمع عمومی گفت که این قطعنامه به شدت سیاسی است و اقدامی تحریک آمیز تلقی می شود.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2014 پس از الحاق کریمه به روسیه قطعنامه مشابهی را تصویب کرد و چنین الحاقی را رد کرد.

گنگ شوانگ، معاون سفیر چین در سازمان ملل متحد، گفت که چین از رای دادن به این قطعنامه خودداری کرد، زیرا آن را مفید نمی دانست. وی گفت: هر اقدامی از سوی مجمع عمومی باید با هدف تنش زدایی، از سرگیری زودهنگام مذاکرات و پیشبرد راه حل سیاسی برای بحران باشد.

ایالات متحده و سایر کشورهای غربی پیش از رای گیری روز چهارشنبه به طور گسترده لابی کردند و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز سه شنبه یک نشست مجازی با دیپلمات های بیش از 100 کشور برگزار کرد.

دیدگاهتان را بنویسید