فیلتر کردن اینستاگرام، راه حلی که هیچکس به آن اهمیت نمی دهد!


فیلتر کردن اینستاگرام، راه حلی که هیچکس به آن اهمیت نمی دهد!

به گزارش مردم سالاری آنلاین، 51 روز از مصوبه شورای امنیت مبنی بر اعمال محدودیت بر اینترنت می گذرد و اخیرا علی بهادری جهرمی سخنگوی حقوق دولت رئیس جمهور در تازه ترین اظهار نظر خود در جریان انتخابات به صراحت گفته است. وی با بیان اینکه تصمیم دولت سیزدهم برای فیلتر کردن اینستاگرام کذب محض است، منتقدان درباره دلیل تفاوت این کامنت با اتفاقی که کمتر از 18 ماه بعد رخ داده است، گفت: آن زمان شرایط متفاوتی بود، حالا سازمان امنیت اعلام کرده است. چنین تصمیمی به دلیل حمایت اینستاگرام از اقدامات امنیتی و ضد تروریستی است.» او این جملات را خطاب به دانشجویان مشهدی گفت، اما این استاد دانشگاه و دفترش تماس خبرآنلاین برای سوال درباره تاکید دولت بر اجرای مصوبه شورای امنیت را بی پاسخ گذاشتند. تصمیمی که تعدادی از حقوقدانان آن را مغایر اصل 79 قانون اساسی و البته از سوی دیگر حتی محمد بهادر می دانند. و جهرمی برادر، سخنگوی دولت، حقوقدان و رئیس پژوهشکده شورای نگهبان می گوید دو تعریف از این اصل وجود دارد.
مشکل چیه؟

کدام موسسه اینستاگرام را فیلتر می کند؟ به گفته صریح سردار جلالی، رئیس پدافند غیرعامل کشور براساس دستوری که در روز اول مهرماه 1401 صادر شد، این فیلترینگ را اعلام کرد و تاکید کرد که این حکم به قوت خود باقی است و تمدید شده است. دلیل فیلتر شدن اینستاگرام و واتس اپ دو پلتفرم ایرانی مرتبط با شرکت آمریکایی متا البته به وضوح نقض قوانین ترویج خشونت و ترویج تروریسم و ​​خط کشی مستقیم در حوادث تلخی است که پس از مرگ وی رخ داد. مهسا امینی . اتفاقاتی که از اعتراض تا اخلال در پی داشت، منجر به تصمیم مقامات امنیتی برای فیلتر کردن این دو سکو شد.
اگرچه محدودیت های دیگری اعمال شده و برخی از آنها حذف شده است، اما اخیراً بسیاری از سرویس های گوگل مانند Translate، Ads، Discovery و حتی Maps فیلتر شده و چالش های زیادی را برای کاربران مختلف استفاده کننده از اینترنت ایجاد کرده است. فیلتری که نوع مجوز اعمال شده برای آن و مرجع تصمیم گیرنده در وزارت ارتباطات به طور شفاف توضیح داده نشده است و همچنین مشخص نشده است که کدام آدرس های IP دارای فیلتر هستند و کدام اپراتورها این فیلترینگ را انجام نمی دهند.
سردار جلالی اکنون می گوید در حالی که دو جلسه شورای عالی سایبری و احتمالاً جلسات کمیته رسیدگی به جرایم سایبری در آن مدت برگزار شد، این دو تریبون همچنان بر اساس مصوبه شورای امنیت ملی فیلتر هستند.
شورای امنیت ملی چیست و چه وظایفی دارد؟

شورای امنیت ملی که در وزارت کشور تشکیل شد، اکنون مرجع اصلی فیلترینگ اعمال شده بر پلتفرم هایی است که علاوه بر کاربران زیادی که از آنها به عنوان پیام رسان و نسخه های ارتباطی استفاده می کنند، ابزار مهمی برای ایجاد آن هستند. سرگرمی و البته تجارت بودند. آخرین رقم رسمی سالیانه اعلام شده برای کسب و کار اینستاگرام که در شورای عالی فضای مجازی مطرح شد، کسب و کار 70 هزار میلیارد تومانی در سال بود. رقم بزرگی که البته فقط شامل کسب و کارهای اقتصادی از محل فروش کالا می شود، احتمالاً به این دلیل است که بخش مهمی از درآمد کسب شده در اینستاگرام، قسمت تبلیغاتی اینفلوئنسر است که به نظر نمی رسد در این آمار لحاظ شود.
شورای امنیت ملی که به دلیل ایجاد بحران های امنیتی تصمیم به فیلتر این دو تریبون مردمی گرفت، در سال 62 و در زمان ریاست مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی، قانون ایجاد آن به تصویب شورای اسلامی رسید. شورای امنیت ملی یک شورای مشورتی است که با حضور نهادهای نظامی و امنیتی و سایر اعضای دعوت شده با وزیر کشور دعوت می شود و باید هر 15 روز یک بار جلسه ای برگزار کند تا به عنوان یک نهاد مشورتی برای وزیر کشور باشد. و در تبصره 2 آیین نامه اجرای این شورا مصوب 1362 صراحتاً آمده است: «شورای تأمین صرفاً به منظور مشورت در امور امنیتی تشکیل شده و تصمیم گیری در مورد موارد مذکور به عهده شورای امنیت است. وزیر کشور کار می کند»، نکته ای که محمدصالح مفتاح، حقوقدان و فعال اجتماعی اصولگرا به آن اشاره می کند، تاکید می شود با توجه به اصل ۷۹ قانون اساسی، فیلترینگ اینستاگرام و واتس اپ پس از سی روز غیرقانونی شد.
اصل 79 قانون اساسی چه می گوید؟

در این اصل قانون اساسی آمده است: «در شرایط جنگی و شرایط اضطراری مانند این، دولت حق دارد با تصویب شورای اسلامی محدودیت‌های لازم را موقتاً ایجاد کند، اما مدت آن نمی‌تواند بیش از سی روز باشد و در صورتی که در صورت وجود ضرورت، دولت موظف است مجدداً از مجلس مجوز بگیرد.» بر این اساس محمد صالح مفتاح، معاون سابق ستاد امر به معروف و همچنین حقوقدان و فعال اجتماعی در این باره می گوید: ادامه فیلترینگ این دو تریبون بر اساس مصوبه شورای امنیت ملی مغایر اصل 79 قانون اساسی است. البته نه تنها این تصمیم، بلکه بسیاری از محدودیت‌های بلندمدتی که در دوران کرونا توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا انجام شد و حق آزادی را از مردم سلب کرد، دقیقاً همین مشکل را داشت و بارها بحث‌های مفصلی در مورد آن انجام شد. . توسط وکلا مطرح شد. در خصوص فیلتر اینستاگرام و واتس اپ نیز دقیقاً همین شرایط وجود دارد و این تصمیم خلاف قانون و اصل 79 قانون اساسی است. وی ادامه می دهد: نهادهای حقوقی دیگری نیز برای تصمیم گیری فیلترینگ وجود دارند، مانند قوه قضاییه که اگر چنین تصمیمی بگیرد، باید بر اساس شکایت، کیفرخواست و تشکیل دادگاه و صدور حکم، مراحل قضایی را طی کند. یا کمیسیونی برای تعیین مصادیق کیفری که در این زمینه تعیین کننده است، قابل اعلام است، اما تکلیف صدور حکم در شورای امنیت کشور یا شوراهای مشابه روشن است. هر محدودیت فقط برای 30 روز معتبر است و پس از آن دولت باید اجازه دهد. این لایحه باید در صحن علنی بررسی و به رأی گذاشته شود و در صورت رأی گیری به شورای نگهبان برود و در آنجا تصویب شود. این مجوز فقط به مدت یک ماه اعتبار دارد.»
بر اساس این بیانیه که توسط سایر حقوقدانان نیز تایید شده است، از اول آبان ماه، ادامه فیلترینگ اینستاگرام و واتس اپ بر اساس مصوبه شورای امنیت کشور فاقد وجاهت قانونی است. البته محمد بهادری جهرمی، حقوقدان، استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصولگرا و برادر سخنگوی دولت در پاسخ به خبرآنلاین در این باره نوشت: «در این مورد دو نظر وجود دارد. بر اساس ظاهر اصل 79، آنچه گفته شد {غیرقانونی بودن بیش از یک ماه فیلتر اینستاگرام و واتس اپ} صحت دارد، اما برخی معتقدند با تصویب اصل 176 قانون اساسی در اصلاحات سال 1368 و تصویب قانون اساسی. در اصل 79 شورای عالی امنیت ملی آمده است: «مسئله محدودیت های امنیتی توزیع شده و مرجع تصمیم گیری در این زمینه شورای عالی امنیت ملی است نه مجلس».
بر اساس اصل 176 قانون اساسی، این شورای عالی به ریاست رئیس جمهور تشکیل می شود و در شرح وظایف آن آمده است: «تامین منافع ملی و حفظ انقلاب اسلامی و تمامیت ارضی و حاکمیت ملی». شورای عالی امنیت ملی به ریاست رئیس جمهور و وظایف ذیل را بر عهده دارد: «تعیین سیاست های دفاعی و امنیتی کشور در چارچوب سیاست های کلی تعیین شده توسط مقام رهبری. هماهنگی فعالیت های سیاسی، اطلاعاتی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در ارتباط با اقدامات مشترک دفاعی و امنیتی. استفاده از امکانات مادی و معنوی کشور برای مقابله با تهدیدات داخلی و خارجی. »
لااقل در چند روز اخیر به غیر از پیشنهاد شورای عالی امنیت ملی خبری از صدور حکمی در دیوان عالی کشور درباره فیلترینگ نیست و حتی چنین حکمی در شورای عالی فضای مجازی تایید نشده و نیاز به تایید دارد. شورای اسلامی و ادامه بیش از یک ماه آن غیرقانونی است.
منبع: خبرآنلاین