ظهور یک جریان سیاسی خاص برای بلعیدن برند تولید ملی


ظهور یک جریان سیاسی خاص برای بلعیدن برند تولید ملی

اخبار بورسا:

مجتمع تولیدی مقصود چین در سال 1350 با مشارکت شرکت سرمایه گذاری بانک ملی ایران و اتحادیه خدمات کشوری (SCAD) با ظرفیت اسمی سالانه 3000 تن و در حال حاضر با اجرای طرح های توسعه و افزایش بهره وری افتتاح شد. با ظرفیت تولید 6000 تن در سال موفق به کسب افتخاراتی از جمله اولین دریافت کننده پروانه بهداشتی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تولید ظروف چینی برای اولین بار در ایران شد.

شرکت چینی مقصود برای رسیدن به این جایگاه، فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته است، از این رو پس از درگذشت مرحوم غلامرضا ایمانی، بنیانگذار و موسس گروه کارخانه های چینی مقصود (شامل 20 شرکت از جمله شرکت های چینی مقصود، سرگل تاپ شرق، سمسویده جا ساینا، آذین قلعه). ، قاشق و چنگال درسا، سفید فوم و …) با بیش از 3000 پرسنل مستقیم و 10000 پرسنل غیرمستقیم ورشکست شدند تا اینکه سهامداران در اردیبهشت 1398 مدیر عامل جدیدی را انتخاب کردند. رسیدگی به این موضوعات انتخاب شد. و هم اکنون گروه کارخانجات مقصود طراحی خود را به ویژه در دو سال گذشته در زمینه تولید ظروف چینی، ظروف عقیق، ظروف چینی استخوانی (بن چین)، ظروف استیل، اشکال و ست، فرش های نفیس دستبافت و … توسعه داده است. ملیله، کالاهای چرمی، کیک و شیرینی، پوشاک، طراحی و ساخت برچسب در تولید ظروف غذاخوری، بسته بندی و فوم ساختمانی استفاده می شود و امروزه عمده محصولات این گروه به 13 کشور آسیایی، اروپایی و آمریکای جنوبی صادر می شود. آلمان، رومانی، مجارستان و روسیه، گرجستان، ارمنستان، ترکیه و افغانستان و ارزش صادرات سالانه مقصود بیش از 3 میلیون و 935 هزار دلار در سال است.
البته اینها از اتفاقات خوب چین مقصود در دو سال گذشته بود و به عنوان مثال شرکتی که 670 میلیارد تومان بدهی داشت به تدریج حدود 200 میلیارد تومان بدهی به برق، مالیات، تامین اجتماعی و. بانک در دو سال گذشته و اکنون 100 درصد بازار ظروف عقیق و 25 درصد بازار ظروف چینی کشور را در اختیار گرفته است. همچنین این کارخانه 40 درصد از سهم بازار کشور را برای تولید قاشق و چنگال تامین می کند.
اما گویا عده ای قدر این موفقیت ها را نمی دانند و در شرایط خاص کنونی کشور به تلاش ها برای تعطیلی این مجموعه موفق پشت کردند و سپس اعتراضات کارگری را در شمال شرق کشور به راه انداختند.
در حال حاضر 65 درصد از سهام این کارخانه بزرگ در اختیار بخش خصوصی و 35 درصد نیز مربوط به گروه سرمایه گذاری توسعه ملی ایران با نماد سرمایه گذاری گروه توسعه ملی و نماد معاملاتی «وب بانک» است.
اخیراً مدیران توسعه ملی در تلاشند تا هیئت مدیره مورد نظر خود را که غیرتخصصی و سیاسی است، بدون تشریفات اداری و با ترفندهای مختلف، به هر قیمت و اقدامی به کار ببندند و کارگران هدف چینی نیز نگران و مضطرب باشند. این شماره ; تا جایی که با جمع آوری طومار و تقدیم آن به مدیرعامل بانک ملی به عنوان گروه سرگروه شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی، وزارت اقتصاد، شورای اسلامی، نهاد ریاست جمهوری و مقام معظم رهبری در پی آن هستند که صدای آنها شنیده شد
به هر حال به نظر می رسد سرمایه گذاری جولان از سوی گروه توسعه ملی در سکوت خبری و تلاش برای انتصاب هیات مدیره مورد نظر خود با گرایش های سیاسی خاص و تابعیت مضاعف، در شرایط کنونی کشور، شرایط نامطلوبی را برای این گروه ایجاد می کند. استان خراسان رضوی، جامعه کارگری و گروه چینی مکسود به ثمر نشستند. شاید با ورود نهادهای نظارتی به جنبش های توسعه ملی چین، بتوان به موقع از بروز چنین بحرانی جلوگیری کرد.