شایع ترین علل مسمومیت در کودکان چیست؟


شایع ترین علل مسمومیت در کودکان چیست؟

به گزارش دموکراسی آنلاین به نقل از ایسنا ،کودکان زیر پنج سال خطرناک ترین گروه سنی از نظر مسمومیت هستند که با دانستن نکات مهم مسمومیت در کودکان می توان از مسمومیت در آنها پیشگیری کرد.
کودکان زیر 5 سال خطرناک ترین گروه سنی از نظر مسمومیت هستند. بر اساس گزارش های سال 1400 حدود 17 درصد از مسمومیت های مراجعه کننده به بیمارستان ها در کودکان بوده است.
لازم به ذکر است که کودکان خردسال می توانند هر چیزی را ببلعند. این عمل بخشی از آموزش و درک این گروه سنی از محیط اطرافشان است، اما می تواند باعث مسمومیت شود.
– کیسه ها، کیسه های خرید و کیسه های پلاستیکی را دور از کودکان نگهداری کنید. آنها ممکن است حاوی اشیایی باشند که ممکن است کودک آنها را ببلعد یا کودک در حین بازی روی سر خود بکشد و خفه شود.
– اگر بچه دارید از نگهداری گیاهان و گل های داخل خانه مانند زنبق و دیفن باخیا در خانه خودداری کنید. بسیاری از گیاهان و گل های آپارتمانی مانند گل همیشه بهار و دیفن باخیا سمی هستند و تماس پوستی با آنها یا مصرف خوراکی آنها منجر به مسمومیت و سوختگی مخاط می شود.
– گل ها و گیاهان داخل خانه را از دسترس کودکان دور نگه دارید و در هنگام بازی کودکان در فضای باز مراقب باشید تا با گل ها و گیاهان سمی مسموم نشوند.
– ضمن اطمینان از غیر سمی بودن گیاهانی که در خانه نگهداری می کنید، نام گیاهان آپارتمانی را به خاطر بسپارید و نام آنها را روی برچسبی در کنار آنها بنویسید.
– مواد شیمیایی، شوینده و سفید کننده را در خانه در کمدهای قفل دار و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.
– درب کابینت هایی را که در آن مواد شیمیایی خطرناک نگهداری می کنید با قفل یا طناب محکم کنید.
– داروهای مصرفی اعضای خانواده را از کودکان دور نگه دارید.
– همیشه پس از استفاده از مواد شیمیایی بلافاصله درب آن را ببندید، اما بدانید که هیچ ظرف دربسته ای ضد کودک نیست.
– هرگز الکل و ضد یخ را در دسترس کودکان قرار ندهید.
– در صورت بلعیدن ماده غیر خوراکی توسط فرزندتان با اورژانس 115 یا مرکز سم شناسی با شماره تلفن 190 تماس بگیرید.
– بلعیدن باتری ساعت کوچک (باتری مینیاتوری) توسط کودک می تواند عوارض جدی ایجاد کند. در این موارد کودک را فورا به مرکز درمانی ببرید.
– اجازه ندهید کودکان به اسباب بازی های دارای باتری مخصوصاً دیسکی و باتری های مینیاتوری دسترسی داشته باشند.
– مواد شیمیایی و شوینده، روغن و بنزین را همیشه در بسته بندی اصلی خود نگهداری کنید. هرگز این محصولات را در ظروف غذا (مانند بطری های نوشابه) نگهداری نکنید. این عمل باعث می شود کودکان به طور تصادفی این مواد را بخورند.
– متاسفانه نگهداری شربت متادون (برای درمان اعتیاد) در ظرف خالی نوشابه و شیشه خالی دارو منجر به مسمومیت تصادفی و مرگ ده ها کودک شده است. بنابراین از نگهداری شربت متادون در یخچال و همراه با سایر نوشیدنی ها خودداری کنید. شربت متادون برای درمان اعتیاد بسیار سمی است. آن را دور از دسترس خانواده و در یک کابینت قفل دار نگهداری کنید.
– به کودکان بیاموزید که چیزی ننوشند و نخورند مگر اینکه با اجازه بزرگتر باشد.
– داروی خود را جلوی کودکان مصرف نکنید زیرا کودکان از رفتار بزرگترها تقلید می کنند و ممکن است دارو را از والدین خود مصرف کنند.
– وقتی در خانه نیستید و کودک را نزد دیگری می سپارید، کودکان در معرض بیشترین خطر مسمومیت هستند.
– اگر به فرزندتان دارو می دهید، به او توضیح دهید که دارو است و از کلماتی مانند آب نبات، شکلات یا غذا استفاده نکنید.
– هنگام استفاده از مواد شیمیایی و شوینده، اگر مجبور به پاسخ دادن به زنگ یا تلفن هستید، ابتدا درب ظرف را ببندید و هرگز چشم خود را از کودک خود برندارید.
– عمده موارد مسمومیت در کودکان به دلیل مصرف داروها، مواد شیمیایی و محصولات خانگی مانند لوازم آرایشی، شوینده، سفید کننده، لاک پاک کن (استون) و گیاهان سمی است.
مسمومیت تصادفی ناشی از مصرف روغن در کودکان بسیار خطرناک است. اگر کودک روغن را قورت داد، در اسرع وقت او را به نزدیکترین مرکز پزشکی ببرید.
– اگر کودک روغن بخورد کشنده نیست اما اگر کودک مجبور به استفراغ شود منجر به مرگ او می شود.
– کودکان کنجکاو هستند و ممکن است زمانی که اعضای بزرگتر خانواده داروی خود را مصرف می کنند سعی کنند دارو را بچشند یا ببلعند.
– برای جلوگیری از مسمومیت دارویی فرزند دلبندتان از والدین خود بخواهید که داروهای خود را دور از دسترس کودکان قرار دهند.
– کودکان به دلیل روند رشد اغلب دست ها و اشیاء اطراف را در دهان می گذارند. این کار باعث می شود مقادیری سرب از محیط وارد بدن آنها شود.
می خواهید بدانید چقدر انگلیسی بلدید؟  به صورت رایگان تست شوید!

می خواهید بدانید چقدر انگلیسی بلدید؟ به صورت رایگان تست شوید!
تست رایگان
yektanet-logo-sign

تبلیغات
کودکان 4 تا 5 برابر بیشتر از بزرگسالان سرب را از محیط جذب می کنند.
– کودکان تا 5 سال و زنان باردار دو گروه خطر اصلی در تماس با سرب هستند.
– عارضه اصلی سرب در رشد سیستم عصبی کودک و ضریب هوشی کودک رخ می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید