سقوط آزاد ارزهای دیجیتال


سقوط آزاد ارزهای دیجیتال

اخبار بورسا:

در اواسط روز جاری، بازار ارزهای رمزپایه با افت شدید قیمت مواجه شد، اکثر سکه ها به ویژه سکه های معروف با افت شدید مواجه شدند و در محدوده قرمز قرار گرفتند.

ارزش بازار ارزهای دیجیتال در حال حاضر 947.146 تریلیون دلار است که حدود 2 درصد نسبت به روز گذشته کاهش یافته است.

طی 24 ساعت گذشته، 9300 ارز رمزنگاری شده در 405 صرافی معامله شد که با حدود 75 درصد افزایش به 201.884 میلیارد دلار رسید. بیشترین معامله ارز دیجیتال تتر بود.

بیت کوین 36.94 درصد، اتریوم 16.43 درصد و تتر 7.34 درصد از سهم بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده اند.

بیت کوین با قیمت 18163 دلار معامله می شود که حدود 8 درصد کاهش دارد و اتریوم با 14.5 درصد کاهش با قیمت 1270 دلار معامله می شود.

نوسان سکه

Dodgecoin، Solana، UniSwap، Litecoin، Shiba Inu، Olang، Cosmas، Ripple، Ipcoin، Flow، Filecoin، Tezos، Hedra، Ethereum Classic، Hobi، Elgorand و Monero در 24 ساعت گذشته بیش از 5 درصد از دست دادند. و فقط ترون و پکسوس افزایش قیمت داشتند.

شاخص عدم قطعیت ترس و طمع

علیرغم نوسانات عجیب در بازار ارزهای دیجیتال در 24 سال گذشته که برخی معتقدند در تاریخ این حوزه بی سابقه بوده است، شاخص ترس و طمع با وجود از دست دادن حمایت بیت کوین تنها 2 واحد کاهش یافته است و همچنان ترس را نشان می دهد.

سقوط آزاد ارزهای دیجیتال

انحلال 714 میلیون دلار

با رویدادهای شب گذشته بازار و نوسانات شدید، همانطور که پیش بینی می شد، حجم بسیار زیادی از تراکنش های کاربران در حدود 714 میلیون دلار منحل شد. در بین ارزهای دیجیتال موجود در بازار، بیت کوین با 232 میلیون دلار در رتبه اول قرار دارد و اتریوم و سولانا به ترتیب با 174 و 40 میلیون دلار در رتبه های بعدی قرار دارند. همچنین 71 درصد از معاملات نقدشونده بلندمدت (خرید) و 29 درصد معاملات کوتاه مدت (فروش) بوده است.

اما داستان کاهش شب گذشته ارزهای دیجیتال چه بود؟

مدیرعامل بایننس در توییتی اعلام کرد که صرافی FTX به دلیل کمبود جدی مشکل نقدینگی از بایننس کمک گرفته است و اکنون به نظر می رسد که غول جهانی ارزهای دیجیتال قصد دارد صرافی رقیب را به طور کامل خریداری کند. صرافی FTX و CZ در حساب توییتر خود از توافق این دو صرافی برای خرید FTX از طریق بایننس خبر دادند. طبق این قرارداد، بایننس متعهد می شود که تمامی دارایی های کاربران صرافی FTX را پرداخت کند و در ازای آن این صرافی به بایننس فروخته شود.

سقوط آزاد ارزهای دیجیتال

با اعلام این خبر، دنیای ارزهای دیجیتال در شوک بزرگی قرار گرفت، چرا که قبل از اعلام این خبر، SBF و CZ به شدت با یکدیگر درگیر بودند و خود CZ نیز با اعلام فروش FTT توکن های بایننس، ضربه بزرگی به FTX وارد کرد. پس از اعلام این خبر، توکن FTT به 21 دلار افزایش یافت. اگرچه همه چیز نشان می داد که بازار آرام شده و حتی توکن صرافی بایننس BNB با جهش 23 درصدی به 400 دلار رسید، اما با واکنش منفی فعالان به این اقدام بایننس و همچنین اظهارنظر قانونگذاران مبنی بر اینکه غیرقانونی است. این واقعیت که این ترتیب بر اساس اصل ضد انحصار است، که رقبای بزرگ را از حمایت از یکدیگر منع می کند، بازار حتی بیش از قبل سقوط کرد! بیت کوین به 17000 دلار و توکن FTT به 5 دلار کاهش یافت.

امیر محمد آبیار

دیدگاهتان را بنویسید