ساکنان ساختمان های مستهلک 450 میلیون تومان را اشغال می کنند


ساکنان ساختمان های مستهلک 450 میلیون تومان را اشغال می کنند

اخبار بورسا: محمد آیینی معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: شرکت بازآفرینی شهری ایران در قالب طرح نهضت ملی مسکن نوسازی و بهسازی 109 هزار واحد مسکونی را آغاز کرده است. برخی از این برنامه در سال 1398، برخی در سال 1400 و برخی در سال 1401 آغاز شده است که از این 109000 واحد، تقریباً 66000 واحد برای پرداخت تسهیلات وارد بانک شده است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران تصریح کرد: تاکنون حدود 50 هزار واحد در بافت های فرسوده و ناکارآمد تسهیلات دریافت کرده اند و مابقی نیز در مرحله پرداخت است.

عیانی با اشاره به تبصره 18 قانون بودجه سال 1401 مبنی بر پرداخت وجوه پارچه های فرسوده گفت: بخش قابل توجهی از عملکرد ما در گرو اجرای تسهیلات تکلیفی است که هنوز تسهیلات تبصره 18 به ما واگذار نشده است.

وی تاکید کرد: برنامه ما نوسازی و بهسازی 150 هزار واحد در سال است که برای آن به 22.5 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت نیاز داریم. به این ترتیب 150 میلیون تومان از محل وام پارچه های فرسوده با سود 0 درصد بازپرداخت می شود. کل تسهیلات 1400 گرفته شده اما امسال هنوز محقق نشده است که امیدواریم به زودی اعلام شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بافت های فرسوده ظرفیت بالایی برای جذب اعتبارات نوسازی دارند، یادآور شد: کسانی که دارایی آنها در محدوده بافت های فرسوده شهری، سکونتگاه های غیررسمی و بافت های تاریخی قرار دارد، اقداماتی را برای نوسازی، انجام داده اند. پروژه 10 درصد خواهد بود پیشرفت فیزیکی حاصل شده است و قصد دارند تا سقف 600 میلیون تومان از امکانات جدید استفاده کنند.

وی با بیان اینکه سقف وام فقط به واحدهای واقع در اطراف بقاع متبرکه چهار شهر مشهد، قم، شیراز و تهران پرداخت می شود، افزود: سقف وام 450 میلیون تومان است اما در چهار شهر مشهد، قم شیراز و تهران و همچنین در محدوده حرم امام رضا. (س)، حرم حضرت معصومه (س)، حرم شاهچراغ (س) و حرم حضرت عبدالعظیم (علیه السلام) به سقف 600 میلیون تومان رسید که 150 میلیون تومان از محل وام به همه پرداخت می شود. متقاضیان بدون سود بانکی

به گفته عیانی میزان باقیمانده پارچه فرسوده 18 درصد خواهد بود. نرخ سود در تهران حدود 12 درصد، در کلان شهرها 11 درصد و در سایر شهرها حدود 10 درصد است. همچنین در تهران 150 میلیون تومان دیگر از این تسهیلات و در سه شهر قم، شیراز و مشهد 200 میلیون تومان با 9 درصد سود است و در صورتی که متقاضیان تحت پوشش موسسات امدادی باشند، سود حاصل از این بخش از تسهیلات 4 درصد خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید