ساخت «پیشرفت راهیان» در کنار «نور راهیان»


ساختن از

گروه سیاسی – فهری سادات مشی: حضور سیدابراهیم رئیسی در آموزش و پرورش آن هم در روزهایی که نگرانی از بازداشت دانش آموزان در اعتراضات اخیر وجود دارد، این احتمال را در اذهان تقویت کرده است که به دلیل عدم اشراف وزیر آموزش و پرورش این موضوع را شخصاً رئیس جمهور خواستار پیگیری و رفع نگرانی می کند. اما انتشار خبر سفر رئیسی به این وزارتخانه نشان داد که اصلا چنین سوالی در ذهن رئیسی نبوده است. مهم ترین مطلبی که ایشان در این بازدید فرمودند این بود که علاوه بر راهیان نور، راهیان نور در مدارس دانش آموزان نیز ایجاد شود!
به گزارش مردم سالاری آنلاین، عدم توجه به نگرانی های مطرح شده به ویژه پس از شنیدن حرف و حدیث ها در مورد مدرسه اردبیل نشان می دهد که رئیس جمهور همچنان قصد ندارد به صورت واقعی برای پیگیری موضوعات مورد توجه مردم اقدام کند! اگر تا به حال گاهی در این زمینه‌ها فقط به «فرمان‌هایی» محدود می‌شد که عموماً نتیجه مشخصی نداشت، حالا دیگر این دستورات را هم صادر نمی‌کند. این در حالی است که در روزهای اخیر علاوه بر اخبار ضد و نقیض، توضیحاتی از افرادی همچون امام جمعه اردبیل و نماینده این شهر در مجلس نیز شنیده می شود. در این توضیحات اگرچه مرگ دختر دانش آموز تکذیب می شود اما موضوع اعتراض دانش آموزان و خانواده هایشان در مدرسه شهید طلویها تایید می شود. اما شاید مهمتر از آن موضوع بازداشت دانش آموزان باشد که وزیر آموزش و پرورش درباره آن مبهم بوده است. وی 3 مهرماه در پاسخ به این سوال که چند دانشجو در اغتشاشات اخیر دستگیر شده اند، اظهار داشت: در این زمینه دانشجویی دستگیر یا زندانی نداریم. قبل از این شورش ها، نوجوانانی بودند که به دلیل جنایتی که مرتکب شده بودند، تحصیل را رها کرده بودند و در آنجا تحصیل می کردند. اگر دانش آموزان موردی داشته باشند به مراکز مشاوره مدارس ارجاع داده می شوند، بنابراین تعبیر انتقال دانش آموزان به مراکز درمانی و آموزشی تعبیر مناسبی نیست.
وی در پاسخ به این اظهارات که «به برخی از دانشجویان گفته می شود در این اتفاقات در کشور مورد تعرض قرار گرفته اند»، افزود: ما بیخودی با دانشجویان صحبت نمی کنیم. من موردی از کار با دانشجویان ندیده ام. طبق آنچه که من از مسئولان مربوطه دریافت کرده ام، هیچ دانشجویی بازداشت نشده ایم.
این در حالی است که یکی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات شورای اسلامی با اشاره به بحث اعزام دانش آموزان دستگیر شده در اعتراضات جاری به مراکز اصلاحات و آموزش و پرورش گفت: دانش آموزانی که در اغتشاشات اخیر حضور دارند و سوالاتی را مطرح می کنند. بر اساس احساسات خود می گویند فرزندان این سرزمین و انقلاب و کشور هستند. باید ببینیم این بچه ها چه مشکلاتی در خانواده دارند و فرهنگ سازی کنیم. ما باید بررسی کنیم که در آموزش چه مشکلاتی داریم که فرزندان ما به اینجا می رسند. باید یک سری مشکلات و مسائلی وجود داشته باشد که باید بررسی و حل کنیم. ما پیشگیری و سرمایه گذاری نمی کنیم و باید هزینه آن را در جای دیگری پرداخت کنیم. وی تاکید کرد: من مخالف حضور این دانش آموزان در مرکز آموزشی هستم. باید مراقب باشیم خدای ناکرده نه تنها اصلاحات انجام ندهیم بلکه به طرف دیگر قضیه ختم شود. باید مراقب بود که تأثیر بد اصلاحات و مراکز آموزشی بیش از تأثیر آموزشی آنها نباشد.
دمارده در پاسخ به این سوال که آیا ایجاد کارنامه سیاسی برای این دانش آموزان آینده این کودکان را تباه نمی کند و آنها را با نظام مواجه نمی کند، گفت: نباید با ایجاد کارنامه سیاسی آینده این کودکان را سیاه کنیم به آنها فرصت بازگشت بدهیم. اگر از این به بعد بگوییم این آینده شماست، آن بچه چه امیدی به آینده خود دارد و چه امیدی داریم که آن را درست کنیم.
همچنین احمد حسین فلاحی یکی از اعضای کمیسیون آموزش مجلس نیز با بیان اینکه تعدادی دانش آموز در این مدرسه دستگیر شدند، گفت: شایعه انتقال دانش آموزان از مدرسه صحت ندارد. بسیاری از افرادی که دستگیر شده بودند آزاد شدند. این افراد از بیرون دستگیر می شوند. دانش آموزی در خارج از محوطه مدرسه کاری انجام داده و سپس وارد آن شده است. اگر دانش آموزی در مقابل هیئت مدرسه کشف حجاب کند و سپس آن را برای رسانه های خارجی ارسال کند، چگونه باید با آن فرد برخورد کرد؟ آیا این اتفاق در داخل مدرسه می افتد یا خارج از مدرسه؟ مشکل این است.
این سخنان حداقل حکایت از دستگیری هایی دارد. اما همانطور که گفته شد حضور سیدابراهیم رئیسی در آموزش و پرورش از اظهارات کلی گذشت که ربطی به این دغدغه ها نداشت. به عنوان مثال با اشاره به تاثیرات مثبت اردوهای راهیان نور، هدف از برگزاری اردوهای راهیان پرشفت ایجاد شور و نشاط در بین دانش آموزان و مشاهده پیشرفت ها و دستاوردهای کشور از جمله در پارک های علم و فناوری است و گفت: یک امر علمی ، محیط پژوهشی و دانشگاهی، شامل مکان های بسیار جذاب و دیدنی برای دانشجویان است و پیشرفت ها، دستاوردها و افتخارات کشور را به نسل جوان نشان می دهد، اخبار منفی و القائات دروغ رسانه های بیگانه را به نسل امروز خنثی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید