رونق قاچاق لپ تاپ های مستعمل از اروپا به ایرانرئیس اتحادیه فناوران رایانه در تهران از رونق واردات غیررسمی لپ تاپ استاندارد اروپا به کشور خبر داد و گفت: لپ تاپ های دست دوم از اروپا قاچاق و از امارات وارد کشور می شود و بیشتر از طریق فضای مجازی به مردم فروخته می شود. کانال تلگرام و اینستاگرام.

به گزارش ایسنا از ایتنا، محمدرضا فرجی تهرانی با بیان اینکه این بار واردات لپ تاپ دست دوم از اروپا به ایران رونق گرفته است، گفت: دلیل رونق قاچاق لپ تاپ دست دوم به ایران افزایش عوارض گمرکی است. و اینکه کل هزینه واردات این مدل های لپ تاپ حدود 8 تا 15 درصد ارزان تر از کالاهایی است که تجار به صورت رسمی وارد می کنند. همچنین با توجه به کاهش قیمت ها تمایل مردم به خرید لپ تاپ دست دوم افزایش یافته است.

وی در توصیه ای به مردم گفت: واردات تمامی لپ تاپ های استاندارد اروپا قاچاق است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که برخی از این لپ‌تاپ‌های استاندارد به‌عنوان بازسازی‌شده و نو به مردم فروخته می‌شوند، در حالی که متقاضیان متوجه می‌شوند که محصول پس از استفاده از این لپ‌تاپ‌ها سوخته است. پیشنهاد ما به داوطلبان این است که به جای خرید محصولات استوک که معمولاً 8 تا 15 درصد ارزان تر هستند، یک لپ تاپ گارانتی خریداری کنند.

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران گفت: در کمیسیون شکایات اتحادیه صنف فناوران رایانه، افراد زیادی برای خرید لپ تاپ های موجود مراجعه کردند زیرا مقداری از این محصول در هنگام رسیدن به دست مصرف کننده آسیب دیده یا سوخته بود. امیدواریم سختگیری و نگرش وزارت کشور و وزارت امور داخله و ارتباطات نسبت به واردات لپ تاپ استوک و کارکرده تقویت شود. در سال های اخیر قاچاقچیان ریسک کمتری را در واردات اقلام متحمل می شدند، اما در حال حاضر با وجود خطوط اعتباری یکباره، این کالاها از طریق صفحات اینستاگرام به متقاضیان فروخته و درب منازل تحویل داده می شود.

فرجی با اشاره به برنامه اتحادیه برای جلوگیری از قاچاق گفت: اتحادیه فناوران بارها نسبت به واردات غیررسمی لپ تاپ های استاندارد اروپا به مسئولان هشدار داده است اما عدم توجه به این معضل باعث شده این کالاها در فضای مجازی به فروش برسد.

دیدگاهتان را بنویسید