رشد 47 درصدی در ارائه اظهارنامه مالیاتی


رشد 47 درصدی در ارائه اظهارنامه مالیاتی

اخبار بورساداود منظور، رئیس سازمان مالیاتی با بیان اینکه تغییرات در سازمان مالیاتی با رویکرد تحول آفرین در حال انجام است، گفت: نظام مالیاتی با جدیت در مسیر اجرای رویکردهای نوین و تحول آفرین است و اجرای این سیاست های جدید و رویکردها در نهایت منجر به تحقق عدالت خواهد شد. هدف ما ایجاد نظام مالیاتی پویا با درآمدهای مالیاتی پایدار در راستای عدالت اجتماعی، تامین منابع دولتی، حمایت از بخش‌های مولد و شفاف اقتصاد و کنترل بخش‌های غیرشفاف از طریق اجرای این تغییرات و برنامه‌های آتی است. اقتصاد.

وی افزود: سازمان امور مالیاتی در این مدت اقدامات تحول آفرین مبارزه با فرار مالیاتی را به منظور کاهش فشار بر بخش رسمی اقتصاد، جایگزینی مبانی مالیاتی جدید به جای فشار بر بخش تولیدی، افزایش تعداد مودیان و جلب رضایت مودیان از طریق تامین اجرا کرد. خدمات الکترونیک و مکان مرکزی داده ها و سیستم ها به جای ممیزی دایره ای است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1400 با تدوین بیش از 40 آیین نامه و دستورالعمل اجرایی، استقرار نظام ملی مودیان مالیاتی و آغاز اجرای قانون پایانه های تجاری، قانون مالیات بر ارزش افزوده، مصوب 1389. تهیه قانون مالیات بر درآمد عمومی، تحقق 113 درصد درآمدهای وصولی در سال 1400 و وصول 140 هزار میلیارد تومان در سه ماهه نخست امسال و حمایت از تولید از جمله اقدامات انجام شده تاکنون است.

وی با تشریح تغییر رویکرد سازمان به مسائل مالیاتی در پرداخت مالیات، تاکید کرد: شناسایی و اخذ مالیات از تمامی فعالان اقتصادی رویکرد اصلی سازمان است و همه فعالان اقتصادی باید مالیات متعلق را پرداخت کنند. بر اساس این رویکرد در تاریخ مالیات استانی کشور با اتفاق بی سابقه ای مواجه بوده ایم و با ثبت 4 میلیون و سیصد هزار اظهارنامه در سال جاری، ثبت اظهارنامه انفرادی نسبت به سال قبل 47 درصد رشد داشته است. .

منظور بابیان اینکه سازمان مالیاتی اطلاعات کارتخوان ها، حساب های بانکی و کارت های بین بانکی را در اختیار دارد، تصریح کرد: نظام مالیاتی با سامانه هوشمند داده محور می تواند انصاف مالیاتی را برقرار کند.

وی در ادامه به تشریح برنامه های سازمان برای تحقق درآمد مالیاتی برآوردی 454 هزار میلیارد تومانی در سال 1401 پرداخت و گفت: با اجرای برنامه ها و حمایت های مردمی می توان رکورد بسیار مهمی برای کشور به ثبت رساند.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور توسعه پایه های مالیاتی اعم از مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر درآمد عمومی را یکی از برنامه های آتی این سازمان دانست که موجب مبارزه با سفته بازی و افزایش نقش مقررات مالیاتی در اقتصاد کشور خواهد شد. .

منظور ارائه برخی معافیت های مالیاتی را پاشنه آشیل نظام مالیاتی دانست و افزود: در سال های اخیر نظام مالیاتی مملو از قوانین و معافیت های مختلفی شده است و یکی از برنامه های اصلی نظام مالیاتی ساماندهی نظام مالیاتی است. معافیت های مالیاتی».

وی در ادامه اجرای قانون پایانه های فروشگاهی را زمینه ساز تحول نظام مالیاتی استان دانست و تاکید کرد: در حال حاضر مودیان می توانند با مراجعه به سامانه مربوطه مدارک لازم را برای خود تهیه و صورتحساب الکترونیکی صادر کنند. از مودیان خواسته می شود تا قانون پایانه های درون فروشگاهی را به تدریج اجرا کنند و با اجرای این قانون شفافیت اقتصادی حاصل شده و فرار مالیاتی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید