رشد 100 درصدی مجوز سرمایه گذاری خارجی در کشور


رشد 100 درصدی مجوز سرمایه گذاری خارجی در کشور

اخبار بورسا: مسعود براتی، معاون سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران گفت: این تعداد بیش از دو برابر شده است. 100 درصد نسبت به یک سال پایانی دولت دوازدهم.

وی افزود: این آمار نشان دهنده افزایش انگیزه فعالان اقتصادی خارجی برای بازدید و سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصادی ایران است که باید مورد توجه قرار گیرد.

قائم مقام سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران با اشاره به تغییر رویکرد دولت در جذب سرمایه گذاری خارجی گفت: رشد دوبرابری مجوزهای معتبر در سال جاری نسبت به سال گذشته دولت قبل به دلیل چندین مورد است. اصلاحاتی که بیشتر – مهمترین آنها اصلاح رویکردها و راهبردها است که بخشی از آن به دلیل بهبود در سطح فنی و همچنین مشکلات عملیاتی و مادی است.

براتی ادامه داد: دیدگاهی که در گذشته وجود داشت این بود که علیرغم محدودیت ها و فشارهای خارجی، اعمال تحریم ها و همچنین بدون تغییر در سیاست خارجی کشور به ویژه در حوزه مذاکره، امکان جمهوری اسلامی وجود ندارد. برای موفقیت در حوزه مهم و دشواری مانند سرمایه گذاری، خارجی موفقیت چندانی نداشت، بنابراین کمتر به حوزه اصلاحات در رویکرد و مسائل فنی توجه شد.

وی خاطرنشان کرد: فعالان و فعالان اقتصادی کشورهای همسایه تمایل زیادی برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصادی ایران دارند.

نایب رئیس سازمان کمک‌های اقتصادی و فنی و سرمایه‌گذاری تصریح کرد: اگر ایران کشورهای همسایه را هدف واقعی تعاملات اقتصادی خارجی خود قرار دهد، قطعاً می‌توان منافع مشترک را از بالقوه به واقعی تبدیل کرد.

براتی گفت: کشورهای همسایه که کشورهای مشخص و توافقی هستند نیز می توان از جمله روسیه، چین، هند و … نام برد که برنامه ها و توجه جمهوری اسلامی در سطح کلان استراتژیک در جهت افزایش تعاملات، توسعه زیرساخت ها و بسیاری است. موارد دیگر متناسب با تعامل است.بیشتر با این کشورهاست.

وی تاکید کرد: در سال اول دولت سیزدهم 4.8 میلیارد دلار مجوز سرمایه گذاری خارجی معتبر در کشور صادر شد.

دیدگاهتان را بنویسید