راه اندازی خط تولید وانت ویژه در ایران خودرو دیزل


راه اندازی خط تولید وانت ویژه در ایران خودرو دیزل

اخبار بورساجواد توسلی مهر در مراسم افتتاح تاکسی ون های جدید شهرداری تهران با همکاری وزارت کشور، با اشاره به اینکه نمونه دقیقی از فرمایشات مقام معظم رهبری در ایران خودرو دیزل اتفاق افتاده و فرمایشات ایشان در همه شاخص ها قابل احتساب است، گفت: وی گفت: مقام معظم رهبری از دو قسمت تشکیل شده است که قسمت تولید مربوط به ما است و آن را به طور کامل انجام داده ایم و قسمت دیگر مصرفی است. بر ممنوعیت خرید محصولات تولید داخل تاکید می کند و اجرای این توصیه مستلزم همکاری دولت و شهرداری ها برای استفاده از محصولات داخلی به جای واردات محصولات فرسوده و خارجی است.
وی با اشاره به اینکه این خودروساز نسبت به سال 1397 افزایش 1300 درصدی تولید را برنامه ریزی کرده است، گفت: در هفت ماهه امسال نسبت به سال 1398 615 درصد و نسبت به سال گذشته 224 درصد افزایش تولید داشته ایم. یعنی نسبت به سال گذشته سه و نیم برابر افزایش تولید داریم. دو سال است که شاهد جهش تولید گازوئیل نسبت به سال های گذشته هستیم.

وی با اشاره به اینکه امسال سرانه تولید سالانه به دلیل حجم بالای تولید به حدود چهار دستگاه خواهد رسید، گفت: تولید روزانه این خودروساز با تولید روزانه 30 دستگاه کامیون از 10 دستگاه به 92 دستگاه افزایش یافته است. تولید 120 واحد ما در طول روز می رسیم.

توسلیمهر با بیان اینکه شرکت ایدم روزانه 35 دستگاه موتور عرضه می کند، گفت: به این ترتیب امسال حدود 9 هزار دستگاه موتور ایران خودرو دیزل که برنامه تولید سالانه 35 هزار موتور دارد، عرضه می کند.

وی با اشاره به سهم ایران خودرو دیزل از بازار خودروهای سنگین و تجاری کشور، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 86 درصد سهم کامیون، 70 درصد اتوبوس شهری، 63 درصد وانت و 40 درصد سهم کامیون متعلق به بازار است. این خودروساز که سهم بازار را به خود اختصاص داده است تا پایان سال رشد چشمگیری خواهد داشت.

وی با اشاره به بازگشت ایران خودرو دیزل به بازارهای صادراتی گفت: محصولات ایران خودرو به تعدادی از کشورهای هدف صادر شده است و در حال مذاکره و تفاهم با برخی از کشورهای بزرگ منطقه برای ارسال محصولات هستیم.

وی با اشاره به اینکه در پایان سال 1400، 2 هزار و 300 میلیارد تومان سود عملیاتی محقق شد، اظهار کرد: در شش ماهه سال 1401، 2 هزار و 500 میلیارد تومان سود عملیاتی محقق شد و پیش بینی تا پایان سال جاری 5 هزار میلیارد تومان و 600 است. میلیارد تومان سود عملیاتی است.

وی با بیان اینکه شرکت ایران خودرو دیزل امروز هیچ هزینه مالی ندارد و در سال گذشته سودآورترین شرکت خودروسازی بوده است، افزود: ایران خودرو دیزل بیشترین افزایش سرمایه 5 هزار میلیارد تومانی را در فرابورس از سهامداران به دست آورد.

توسلیمهر همچنین گفت: در 22 ماه گذشته 12 محصول جدید طراحی و تولید شده که اکثر آنها به تولید انبوه رسیده است. این اتفاق بی نظیر در تاریخ ایران خودرو دیزل با اعتماد به نفس و خودباوری به دست آمد.

وی با اشاره به ارتقای کیفیت محصول این خودروساز خاطرنشان کرد: اتوبوس شهری ایران خودرو دیزل توانست به یک ستاره کیفی ارتقا یابد و اکثر محصولات دارای رتبه منفی کاهش یافته و همچنین شرکت ایران خودرو دیزل دارای گواهینامه تامین کننده است. پس از فروش موفق شد رتبه کیفی را از سه به دو ارتقا دهد.

وی رشد اشتغال 70 درصدی را در ایران خودرو دیزل ذکر کرد و گفت: 40 هزار راننده جدید با استفاده از محصولات ایران خودرو دیزل وارد چرخه اشتغال شده اند.

وی افزود: در شهریورماه امسال شاهد 339 میلیارد تومان سود انباشته، 2 میلیارد و 506 میلیارد تومان سود عملیاتی، 2 میلیارد و 299 میلیون تومان سود خالص و 14 میلیارد و 340 میلیارد تومان افزایش ارزش سهام عدالت بودیم.
وی افزود: همچنین میانگین تولید روزانه 96 دستگاه است که نسبت به سال 2018 140 درصد پیشرفت داشته است و در تجاری سازی و سایر معیارها نیز رشد داشته ایم.

توسلی مهر با اشاره به اینکه امسال میانگین امتیاز کیفی محصولات دیزلی 154 است که نسبت به سال گذشته 16 درصد پیشرفت داشته است، گفت: ایران خودرو دیزل امسال 40 هزار میلیارد تومان نقدینگی جذب خواهد کرد.
وی با بیان اینکه در حوزه محصولات مسافربری در دو سال گذشته حدود 1200 اتوبوس وارد ناوگان کرده ایم، تصریح کرد: این در حالی است که ظرفیت تولید سالانه 2500 دستگاه خودرو و با CBU و اتوبوس برقی را داریم. محصولات، ظرفیت تولید سالانه و محموله ای در حدود 5850 واحد داریم. یعنی اگر تولید داخلی را حفظ کنیم می توانیم به سرعت مشکل ناوگان حمل و نقل را حل کنیم.

به گفته وی، شرکت گواه ایران خودرو آمادگی دارد تا پایان سال جاری 500 دستگاه اتوبوس فرسوده حمل و نقل شهری را بازسازی و تحویل دهد. این یک رویداد بسیار بزرگ است.

مدیرعامل ایران خودرو دیزل با اشاره به اینکه سالن ویژه تولید وانت در ایران خودرو دیزل ایجاد شده است، گفت: این سالن ظرفیت تولید سالانه 7500 دستگاه در هر شیفت را دارد که امیدواریم از این ظرفیت استفاده شود. .

وی افزود: همچنین ایران خودرو دیزل بزرگترین کارخانه تولید اتوبوس در خاورمیانه را دارد. امیدواریم رویکرد شهرداری تهران در حمایت از تولید باعث شود ما و شما به سهم خود عمل کنید و مردم از این همکاری بهره مند شوند.